Կարինե Նալչաջյան. «Մենք հավաքվում ենք ինքներս մեզ պաշտպանելու, երբ տեսնում ենք, որ այլ ճար չկա»
-Մեր ազգը մի հատկություն ունի՝ մենք վտանգը զգում ենք վերջին պահին և հավաքվում ենք ինքներս մեզ պաշտպանելու, երբ տեսնում ենք, որ այլ ճար չկա,-«Տեսակետ» ակումբում ասել է հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը։
Նա նշել է, որ սխալ է համարում այն քարոզիչներին, ովքեր ասում են, թե պետք է փոխել ստերեոտիպերը և թուրքերին չընկալել որպես թշնամի։
-Մենք տեսնում ենք, որ թուրքերի մոտ վարքի կրկնվող միտում կա։ Ի՞նչ պատասխանատվություն են վերցնում իրենց վրա այդ քարոզիչները, քանի՞  գլուխ ունեն, որ նման  ստերեոտիպեր են մտցնում մարդկանց մեջ և թուլացնում մեր ինքնապաշտպանական բնազդները,-նշել է նա։
«7օր»-ի այն հարցին, թե այս տոտալ պրո-թուքական քարոզը, որ տարվում է, արդյոք չի՞ բերի նրան, որ մենք թմբիրի մեջ նույնիսկ ամենավերջին պահին չենք կարողանա հավաքվել ու պաշտպանել ինքներս մեզ, Կարինե Նալչաջյանը պատասխանել է, որ եթե լավ քարոզեին, ապա վտանգավոր կլիներ։
-Լավ հոգեբանական քարոզի դեպքում իսկապես վտանգավոր կլիներ, բայց ես տեսնում եմ, որ վատ են քարոզում, և փա՛ռք Աստծո, որ վատ են քարոզում,-նշել է հոգեբանը։

Карине Налчаджян: «Мы объединяемся, чтобы защитить себя, когда видим, что другого выхода нет»
«У нашей нации есть одна особенность, мы чувствуем опасность в последний момент и объединяемся, чтобы защитить себя, когда видим, что другого выхода нет», - сказала психолог Карине Налчаджян в клубе «Тесакет».
Она отметил, что считает неправильными тех пропагандистов, которые говорят, что нужно поменять стереотипы и не воспринимать турок в качестве врагов.
«Мы видим, что у турок есть тенденция к рецидивному поведению. Какую ответственность берут на себя эти пропагандисты, сколько голов у них, что внедряют в людей подобные стереотипы и ослабляют наши самозащитные инстинкты?», - отметила она.
На вопрос «7or», «не приведет ли эта тотальная протурецкая пропаганда к тому, что мы, находясь в дремоте, даже в самый последний момент не сможем сплотиться и защитить сами себя», Карине Налчаджян ответила:
«В случае хорошей психологической пропаганды было бы действительно опасно, но я вижу, что плохо пропагандируют и, слава Богу, что плохо пропагандируют».