Սոցիալ դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության 19-րդ Համագումարի պաշտոնական հայտարարությունը
Սեպտեմբերի 26-ից 29-ը Հայաստանում կայացավ Սոցիալ դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հերթական 19-րդ Համագումարը, որին մասնակցում էին Հայաստանի և Սփյուռքի հայաշատ տարբեր քաղաքներից ժամանած պատվիրակներ:
Համագումարը քննարկման առարկա դարձրեց հայ ժողովրդին հուզող հիմնական խնդիրները'հայ-թուրքական հարաբերությունները, Արցախյան հիմնահարցի   վերջին զարգացումները, ջավախահայության առջև ծառացած դժվարությունները, Հայաստանի ներքին քաղաքական, տնտեսական և ընկերային կյանքը, ինչպես նաև Հայաստանի և Սփյուռքի կուսակցության կառույցներին առընչվող հարցեր:
Համագումարն ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելիս չի կարող անտեսել պատմության դառը փորձը: Մեկնելով այս իրողությունից' ՍԴՀԿ-ը մերժում է Թուրքիայի հետ ներկա սահմանները ընդունող որևէ արձանագրություն, մերժում է թուրքական ժխտողական պատմագրության ներկայացուցիչների հետ հայ և թուրք պատմաբաններից բաղկացած ցանկացած հանձնաժողով:
Հետևաբար, Հայաստան-Թուրքիա միջպետական հարաբերությունների նախաքայլը պետք է լինի պատմության առջև իր անցյալի պատասխանատվությունը ստանձնելու Թուրքիայի պատրաստակամությունը:
Սփյուռքը հետևանք է թուրքական իշխանությունների ծրագրած և գործադրած ցեղասպանության: Հետևաբար, համայն հայությունը  մնում է պահանջատերի իր դերի մեջ ու շարունակելու է  հետապնդել հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և իր իրավունքների պաշտպանությունը ' անկախ այն բանից, թե ինչպիսի հարաբերություններ կզարգանան Հայաստանի և Թուրքիայի միջև:
Քննարկելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը' ՍԴՀԿ 19-րդ համագումարը վերահաստատեց , որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծվի ազգերի ազատ  ինքնորոշման իրավունքի միջազգային սկզբունքի համաձայն:
Համագումարն անընդունելի է համարում մեզ պարտադրվող Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք ենթադրում են միակողմանի զիջումներ հայկական կողմից: Համագումարը համարում է, որ Արցախի համար ոչ նպաստավոր այս առաջարկները հետևանք են բանակցային գործընթացից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դուրս մղման:
Համագումարը դիմում է  միջազգային ընտանիքին ճանաչելու Արցախի  անկախությունը գոյություն ունեցող տարածքի վրա, որն հաստատվել է ԼՂՀ-ում անցկացված հանրաքվեի արդյունքում:
Համագումարն արձանագրեց լուրջ մտահոգություն Ջավախքի մեջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Վրացական իշխանությունների վարած ազգայնամոլ քաղաքականությունը դրսևորվում է հայ բնակչության քաղաքացիական իրավունքների ոտնահարմամբ: Ջավախքում հետևողականորեն արգելափակվում են հայության ազգային համախմբանը ուղղված բոլոր ճիգերն ու քայլերը: ՍԴՀԿ-ն դատապարտում է վրացական իշխանությունների հակահայ քաղաքականությունը և զորավիգ է կանգնում ջավախահայության իրավունքներին:
Քննարկելով Հայաստանի ներկա քաղաքական իրավիճակը, համագումարը արձանագրեց, որ Հայաստանն այժմ գտնվում է ժողովրդավարության միջազգային չափանիշներից հեռու: Հայաստանում այսօր առկա են օրինականության, մարդու իրավունքների,  խոսքի ազատության,  սոցիալական  արդարության և ազատ մրցակցության սկզբունքների լուրջ ոտնահարումներ: Հնչակյան կուսակցությունը համոզված է, որ վերոնշյալ խնդիրները կարելի է լուծել միայն հասարակության վստահությունը վայելող իշխանության միջոցով:
Այսպիսով' համագումարը վճռեց, որ ՍԴՀԿ-ն  Հայաստանում շարունակելու է ձգտել վերականգնելու ժողովրդավարությունը, օրինականությունը և սահմանադրական կարգը:
ՍԴՀԿ-ն հայ հասարակությանը շարունակելու է  ներկայացնել սոցիալ-դեմոկրատական արժեքային դրույթները' գտնելով, որ Հայաստանը համակարգային  ճգնաժամից հանելու միակ ելքը դա է:
ՍԴՀԿ-ը համագումարը քննարկեց և որոշումներ կայացրեց  Սփյուռքի Հնչակյան կառույցների հզորացման , հայապահպանման, Հայ Դատի հետապնդման, հայ առաքելական եկեղեցու իրավիճակի և  Հայաստան ու Սփյուռք կապերի ամրապնդման եւ այլ հարցերի կապակցությամբ:

Официальное заявление 19-ого съезда Социал-демократической партии Гнчакян
26-29 сентября в Армении состоялся очередной, 19-ый, съезд Социал-демократической партии Гнчакян, в котором приняли участие делегаты Армении и различных крупных армянских общин Диаспоры.
Предметом обсуждения на съезде стали основные вопросы, волнующие армянский народ: армяно-турецкие отношения, события вокруг Арцахского вопроса, трудности, возникшие перед армянством Джавахка, внутриполитическая, экономическая и общинная жизнь Армении, а также вопросы, касающиеся партийных структур в Армении и Диаспоре. Съезд подчеркнул, что при установлении отношений с Турцией Республика Армения не может игнорировать горький опыт истории. Исходя из этой реальности, СДПГ отвергает какой-либо протокол, признающий нынешнюю границу с Турцией, отвергает любую комиссию, состоящую из представителей турецкой историографии, основанной на отрицании, и армянских историков.
Следовательно, предварительным шагом по установлению межгосударственных отношений между Арменией и Турцией должна стать готовность Турции взять на себя ответственность перед историей за свое прошлое.
Диаспора - следствие спланированного и осуществленного турецкими властями геноцида. Следовательно, все армянство остается в роли требующей стороны и продолжит отстаивать признание геноцида армян и защищать свои права, независимо от того, как будут развиваться отношения между Арменией и Турцией.
Обсуждая процесс урегулирования карабахского конфликта, 19-ый съезд СДПГ вновь подтвердил, что карабахский вопрос должен решиться, в соответствии с международным правом наций на свободное самоопределение.
Съезд считает неприемлемыми навязываемые нам Мадридские принципы, которые предполагают односторонние компромиссы с армянской стороны. Съезд считает, что эти не благоприятные для Арцаха предложения - следствие отстранения Нагорно-Карабахской Республики от участия в переговорном процессе. Съезд обращается к международному сообществу с призывом признать независимость Арцаха на занимаемой ею территории, установленную в результате проведенного в НКР референдума.
Съезд констатировал серьезную обеспокоенность в связи с ситуацией, сложившейся в Джавахке. Шовинистическая политика властей Грузии проявляется посредством попрания гражданских прав армянского населения. В Джавахке последовательно тормозятся все усилия и шаги, направленные на национальную консолидацию армянства. СДПГ осуждает антиармянскую политику грузинских властей и выступает в защиту прав джавахкских армян.
Обсудив нынешнюю политическую ситуацию в Армении, съезд констатировал, что сейчас Армения далека от международных критериев демократии. Сегодня в Армении имеются серьезные нарушения законности, прав человека, свободы слова, социальной справедливости и свободной конкуренции. Партия Гнчакян убеждена, что вышеуказанные проблемы можно решить только с помощью власти, пользующейся доверием общества.
Таким образом, съезд принял решение, что СДПГ будет и дальше стремиться к восстановлению демократии, законности и конституционного порядка в Армении.
СДПГ продолжит представлять армянской общественности демократические ценности, считая, что это единственный способ вывести Армению из системного кризиса.
Съезд СДПГ обсудил и принял решения, связанные с усилением диаспорских структур Гнчакян, сохранением армянства, отстаиванием Ай Дата, положением Армянской Апостольской Церкви, укреплением связей Армения-Диаспора и др.