Տիգրան Ռշտունի. «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և ոչ ավելին. յուրաքանչյուր ավել բառը նախապայման է»
-Ես համաձայն եմ միայն մի ձևակերպման հետ. դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում և ոչ ավելին. յուրաքանչյուր ավել բառը նախապայման է։ Այս երկու արձանագրություններից երկրորդն ավելի վտանգավոր է, և այնտեղի եղածը ժխտողների համար ստալինյան պատիժներ են նախանշված,-խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին՝ ասել է  «Հայ իշխանների միություն» հ/կ նախագահ Տիգրան Ռշտունին։
Նրա խոսքերով՝ չի կարելի դիվանագիտություն խաղալ, այն էլ՝ ֆուտբոլային խաղի ձևով։
-Տնտեսական ճգնաժամի մասին էլ էին ասում, թե գուցե հաղթանակած դուրս գանք, բայց  ամբողջ աշխարհում ամենաշատ տուժածը Հայաստանն է, հիմա էլ ֆուտբոլային խաղը։ Չի կարելի  գնալ հասնել դարպասի մոտ, հետո տեսնել՝ ինչ կլինի. դա միանշանակ պարտություն է,-ասել է նա։
Նրա խոսքերով՝ մենք նաև պահանջատիրությունից չպետք է հրաժարվենք։
-Թուրքերը միշտ մի բան են ասում. «Երբ Բյուզանդիան գրավեցինք, մեր ճանապարհին Հայաստան պետութուն  չկար»,-ես նրանց մի փաստարկ կբերեմ. պետություն չենք ունեցել, բայց ունեցել ենք նախարարական տներ, որոնք ունեցել են մեծ հողատարածքներ ու կապ են ունեցել Եվրոպայի իշխանական տների հետ։ Իրավական  տեսանկյունից պահանջատերն այս իշխանական տների ժառանգներն են,-հավելել է նա։

Тигран Рштуни: «Установление дипломатических отношений и ничего больше, каждое лишнее слово - предусловие»
«Я согласен только с одним оформлением: «установление дипломатических отношений» и ничего больше, каждое лишнее слово - предусловие. Второй из этих двух протоколов более опасный и для людей, отрицающих написанные там формулировки,  предусмотрены сталинские наказания», - сказал председатель общественной организации «Союз армянских князей» Тигран Рштуни, говоря об армяно-турецких протоколах.
По его словам, нельзя играть в дипломатию, тем более в виде футбольной игры.
«Про экономический кризис тоже говорили, что может быть выйдем победителями, но во всем мире больше всего пострадала Армения, а теперь футбольная игра. Нельзя дойти до ворот, потом смотреть, что будет, это однозначно поражение», - сказал он.
По его словам, мы не должны отказываться и от наших требований.
«Турки всегда говорят «когда мы завоевали Византию, на нашем пути государства Армении не было». Я приведу им один аргумент: государства не было, но были княжеские дома, которые имели большие земельные владения и связь с княжескими домами Европы. С юридической точки зрения правом на притязание обладают наследники этих княжеских домов», - добавил Т. Рштуни.