Հատված Արմեն Ռուստամյանի ելույթից
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Նախաստորագրված արձանագրությունները և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ նույն հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանն իր ելույթում մասնավորապես ասել է.
-Բոլորն էլ հասկանում են, որ հարաբերությունների կարգավորումը բնական ցանկություն է։ Հարաբերություններ կարգավորելն անհրաժեշտ է, բայց ի՞նչ գնով, սա է խնդիրը։ Մի կողմ դնենք այն, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը դեռ չկարգավորած՝ ոչ բաց հակամարտություն կարգավորելու գործընթաց ենք սկսել, այն էլ առանց երաշխիքների, որ դրանք կարող են բացառել այդ գործընթացների փոխկապակցվածությունը։ Նախաստորագրելով այս արձանագրությունները՝ մենք կորցրել ենք հնարավորությունը կարգավորելու երկկողմ հարաբերություններն առանց նախապայմանների։ Այս պատասխանատու քայլի գնահատականը պետք է մնա պատմությանը։ Մի բան հստակ է. դրա գինը վճարող է լինելու ոչ թե իշխանությունը, այլ հե՛նց ապագա սերունդներն ու հայ ժողովուրդը։ Այս արձանագրությունները թուրքական նախապայմանների իրականացման համար հող ստեղծո՞ւմ են, թե՞ ոչ։ Սա է հարցը։ Եթե այո, ապա մենք գիտությամբ, թե անգիտությամբ ընդունել ենք թուրքական նախապայմանները և թույլ ենք տվել շեղում արտաքին քաղաքականության ուղեգծից։ Այն, որ այստեղ ինչ-որ բան այնպես չէ, նույնիսկ կողմ եղողներն են հաստատում և չեն թաքցնում իրենց մտահոգությունները։ Փիլիսոփայական հարց է դրվում հաճախ, թե կա արձանագրությունների սխալ ընկալում։ Սակայն պարզից էլ պարզ է, որ երբ ինչ-որ մեկին ցանկանում են թունավորել, բաժակի վրա թույն չեն գրում։ Դժվար չէ կռահել, որ երբ նախապայմանները դիվանագիտական ձևակերպումների տակ ներառվում են փաթեթային համաձայնության մեջ, որը սկզբնավորում և ուղղորդում է հարաբերությունների հաստատման հստակ գործընթացը, դրանով արդեն իսկ երաշխավորում է այդ նախապայմանների իրականացումը։
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ նմանապես նույն թեզն է արծարածվում, ինչը տեղ ուներ 1997-ին։ Այն ժամանակ դա հնչում էր այսպես. «Սերգո՛ ջան, լավ չե՛ս ապրի, քնի դեռ Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել, և Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ ենք»։ Հիմա էլ այդ տեսակետը հետևյալ կերպ է հնչում. «Ժողովուրդը լավ չի ապրի, քանի դեռ Թուրքիայի հետ սահմանները փակ են, և մենք շրջափակման մեջ ենք»…

Фрагмент из выступления Армена Рустамяна
Сегодня во время парламентских слушаний на тему: «Парафированные протоколы и процесс урегулирования армяно-турецких отношений», организованных постоянной комиссией НС РА по внешним сношениям, выступил председатель данной комиссии Армен Рустамян. В своей речи он в частности сказал:
«Все понимают, что нормализация отношений является естественным желанием. Отношения необходимо урегулировать, но проблема в том, какой ценой? С одной стороны, Карабахский вопрос еще не урегулирован, мы начали процесс урегулирования не открытого конфликта, да еще без гарантий, что они могут исключить взаимосвязь этих процессов. Парафировав эти протоколы, мы утратили возможность урегулировать двусторонние отношения без предусловий. Оценку этого ответственного шага должна дать история. Ясно одно: заплатят за него не власти, а будущие поколения и армянский народ. Создают ли эти протоколы почву для осуществления турецких предусловий или нет? В этом вопрос. Если да, то мы сознательно или несознательно приняли турецкие предусловия и сдвинулись с курса внешней политики. То, что здесь что-то не так подтверждают даже сторонники и не скрывают своей обеспокоенности. Часто ставится философский вопрос, что имеет место неправильное восприятие протоколов. Однако, яснее ясного, что когда хотят кого-то отравить, на стакане не пишут слово «яд». Нетрудно догадаться, что, когда протоколы под дипломатическими формулировками включаются в пакетное соглашение, которое является исходной точкой и направляет четкий процесс отношений , тем самым уже гарантируется осуществление этих предусловий.
С интересным совпадением распространяется аналогичный тезис, который имел место в 1997г. В то время это звучало так: «Серго джан, не будешь хорошо жить, пока вопрос Карабаха не решен, и мы находимся в блокаде со стороны Азербайджана». Сейчас же эта точка зрения звучит следующим образом: «Народ не будет жить хорошо, пока границы с Турцией закрыты, и мы находимся в блокаде...»