Սերգեյ Կապինոս. «ԶԼՄ-ների ազատությունը բարեխիղճ պետական կառավարման երաշխիքն է»
Զանգվածային լրատվամիջոցների ազատությունն ու բազմակարծությունը մեծ դեր է խաղում պետական կառավարման բաց և արդար գործընթացի ապահովման մեջ։ Այս մասին հունվարի 27-ին հայտարարել է ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը՝ ելույթ ունենալով կոնֆերանսում «Հայաստանի ԶԼՄ-ները. 2010թ-ի արդյունքները և 2011 թ-ի միտումները» թեմայով։
-Անհրաժեշտ է, որ զանգվածային լրատվամիջոցները ապահովեն ժողովրդի հետ հետադարձ կապը։ Սա բարեխիղճ կառավարման իրականացման պայմաններից է,-ասել է Կապինոսը։
Խոսելով «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին՝ նա նշել է, որ թվային հեռարձակմանը և պատշաճ իրավական դաշտին անցնելու ճիշտ քաղաքականության առկայությունը հաջող անցման կարևոր նախադրյալներից է. «Դժբախտաբար, նախորդ տարի մինչ թույլտվություն ստանալու համար մրցույթի անցկացումը չեն ապահովվել իրավական պաշտպանության համապատասխան մեխանիզմներ»։

Сергей Капинос: «Свобода СМИ – гарантия добросовестного государственного управления»
Свобода и плюрализм средств массовой информации играет большую роль в обеспечении открытого, справедливого процесса государственного управления. Как передает «Регнум», об этом заявил 27 января руководитель Ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос, выступая в ходе конференции на тему «СМИ Армении: итоги 2010 года и тенденции 2011 года».
«Необходимо, чтобы средства массовой информации обеспечивали обратную связь с народом. Это является условием для реализации добросовестного управления», - заявил посол.
Капинос также заявил о необходимости обеспечения безопасности работников СМИ, отметив, что ОБСЕ внимательно наблюдает за сообщениями о случаях насилия над журналистами в Армении и сотрудничает с правоохранительными органами республики для решения подобного рода проблем. Он подчеркнул, что раскрытие преступлений и наказание виновных поспособствует предотвращению подобных случаев в будущем и исключит возможность оказания давления на сотрудников СМИ.