Ճապոնիան և Իսրայելը պայմանավորվել են համագործակցել կիբերահաբեկչության դեմ պայքարում
Ճապոնիան և Իսրայելը պայմանավորվել են ամրապնդել համագործակցությունը կիբերահաբեկչության դեմ պայքարում, ինչպես նաև զարգացնել կապերը պաշտպանական գերատեսչությունների միջև։ «Կիոդո» գործակալության փոխանցմամբ՝ կիրակի Աբեն և Նեթանյահուն պայմանավորվել են համատեղ միջոցներ ձեռնարկել ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ։
«Կողմերը հաստատել են մտադրությունը՝ համագործակցելու Ասիական–խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում և Մերձավոր Արևելքում անվտանգություն ապահովելու նպատակով», – մեջբերում է գործակալությունը երկու երկրների վարչապետների խոսքերը համատեղ հայտարարությունից։
Ճապոնիան և Իսրայելը նախորդ տարվա նոյեմբերին առաջին երկկողմ խորհրդակցություններն են անցկացրել կիբերահաբեկչության խնդրով։ Ճապոնական իշխանությունների կարծիքով համակարգչային անվտանգության ապահովումը կարևոր հարց է հանդիսանում Օլիմպիական խաղերի նախաշեմին, որոնք 2020 թվականին կանցկացվեն Տոկիոյում։
Իսրայելում ճապոնացի վարչապետն այցելել է Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր։
Իսրայել այցի ավարտից հետո Աբեն մտադիր է այցելել Պաղեստինյան ինքնավարություն, որտեղ կհանդիպի նրա ղեկավար Մահմուդ Աբբասի հետ։

Япония и Израиль договорились взаимодействовать в области борьбы с кибертерроризмом
Япония и Израиль договорились укрепить сотрудничество в области борьбы с кибератаками, а также развивать контакты между представителями оборонных ведомств. Как передает ТАСС, об этом сообщило информагентство «Киодо».
«Стороны подтвердили намерение взаимодействовать с целью обеспечения безопасности в Азиатско-Тихоокеанском регионе и на Ближнем Востоке», - приводит агентство слова из совместного заявления японского премьер-министра Синдзо Абэ и его израильского коллеги Биньямина Нетаньяху.
Япония и Израиль в ноябре прошлого года провели первые двусторонние консультации по проблеме кибертерроризма. По мнению японских властей, обеспечение компьютерной безопасности является важным вопросом в преддверии Олимпийских игр, которые пройдут в Токио летом 2020 года.
В воскресенье Абэ и Нетаньяху договорились принимать совместные меры по борьбе с терроризмом. В Израиле японский премьер также посетил мемориал памяти жертв Холокоста, где почтил память погибших.
В ходе своего турне по странам Ближнего Востока премьер- министр Японии посетил Иорданию и Египет. После завершения визита в Израиль Абэ отправится в Палестинскую автономию, где намерен встретиться с ее главой Махмудом Аббасом.