Չինաստանը Պեկինից Մոսկվա երկաթուղի կկառուցի
Չինաստանը Պեկինը Մոսկվային կապող գերարագ երկաթգիծ կկառուցի՝ 1.5 տրլն յուան՝ 242 մլն դոլար արժողությամբ։ Այս մասին հաղորդել է «Bloomberg»–ը «Weibo» սոցկայքում Պեկինի իշխանությունների հայտարարությանը հղումով։
Ենթադրվում է, որ երկաթգծի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 7 հազար կմ։ Այն կանցնի Ղազախստանով, կկազմի եկու օրվա ճանապարհ։
Գործակալությունն ընդգծում է, որ Չինաստանը միջազգային շուկայում առաջ է տանում սեփական գերարագ տեխնոլոգիաները երկաթգծերի շինարարության ոլորտում Ռուսաստանի, Եվրոպայի և ԱՄՆ–ի հարաբերությունների վատթարացման և ռուսական տնտեսության՝ նավթի գների անկումը հաղթահարելու փորձերի համապատկերին։

Китай построит железную дорогу из Пекина в Москву
Китай построит высокоскоростную железную дорогу, связывающую Пекин с Москвой, стоимостью 1,5 триллиона юаней (242 миллиарда долларов). Как передает «Lenta.ru», об этом сообщает «Bloomberg» со ссылкой на заявления властей Пекина.
Предполагается, что общая протяженность железной дороги составит семь тысяч километров. Она будет проходить через Казахстан, а время в пути составит два дня.
Агентство подчеркивает тот факт, что Китай продвигает на международном рынке свои высокоскоростные технологии в области строительства железных дорог на фоне ухудшения отношений между Россией, Европой и США и попыток российской экономики справиться с падением цен на нефть.