Հարություն Առաքելյան. «Սա Հայաստանում Սփյուռքի հանդեպ վարած քաղաքականության արդյունքն է»
-Ֆրանսիայի դեպքերը գնահատում եմ այսպես՝ սա ադեկվատ պատասխան էր թե՛ Սփյուռքի նախարարությանը, թե՛ ընդհանուր մեր իշխանավորներին, որոնք, պարզվեց և հետագայում էլ կպարզվի, որ շատ քիչ պատկերացումներ ունեն Սփյուռքի իրական տրամադրությունների մասին։  Սա այստեղ Սփյուռքի հանդեպ վարած քաղաքականության արդյունքն է,- հոկտեմբերի 2-ին Ֆրանսիայում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի վերաբերյալ ասել է ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը։
Նա նաև նշել է, որ շատ ծայրահեղ բաներ է կանխատեսում և չի ցանկանում, որ այս հարցը մեր ժողովրդին կիսի երկու մասի՝ հայրենասերների և դավաճանների. «դա շատ վտանգավոր և հեռուն գնացող գործընթաց է»։
Ինչ վերաբերում է Սփյուռքի այլ գաղթօջախներում սպասվելիք նմանատիպ ակցիաներին, Հ.Առաքելյանը չի ցանկացել մանրամասնել դրանք՝ ասելով, որ «խանգարողներ շատ ունեն»։

Арутюн Аракелян: «Это результат проведенной в Армении политики в отношении Диаспоры»
-События во Франции я оцениваю так: это был адекватный ответ и Министерству диаспоры, и нашим властям в целом, которые, как выяснилось, имеют очень малое представление о реальных настроениях в Диаспоре. Это результат проведенной в Армении политики в отношении Диаспоры, - сказал председатель ЛДПА Арутюн Аракелян по поводу состоявшейся 2-го октября во Франции акции протеста.
Он также отметил, что прогнозирует весьма радикальные события, и не желает, чтобы этот вопрос делил наш народ на 2 части: патриотов и предателей - «это очень опасный и далеко идущий процесс».
Что касается подобных акций протеста в других общинах Диаспоры, то А.Аракелян не захотел распространяться, сказав, что «у них много мешающих».