Արամ Սարգսյան. «Ես կարծում եմ, որ հայերի նպատակն ընդամենն իրենց դիրքորոշումը նախագահին ցույց տալն էր, այլ ոչ թե Հայաստանի կամ ՀՀ նախագահի դեմ է եղել»
-Հայերն ընդամենը ցույց էին տալիս իրենց դիրքորոշումը։ Ես կարծում եմ՝ հայերի նպատակը նախագահին  իրենց դիրքորոշումը ցույց տալն է եղել, այլ ոչ թե այդ ակցիան Հայաստանի կամ ՀՀ նախագահի դեմ է եղել ուղղված,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով ՀՀ նախագահի այցի ժամանակ Ֆրանսիայում տեղի ունեցած հայ համայնքի բողոքի ակցիայի մասին՝ ասել է Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Այն հարցին, թե արդյոք նման ակցիայի ՀՀ նախագահը կհանդիպի՞ նաև հաջորդ, Ռուսաստան կատարելիք այցի ժամանակ, նա պատասխանել է, թե չի կարող ասել։
-Ես տեղյակ չեմ, թե ինչպես կդիմավորեն այնտեղ նախագահին, միայն գիտեմ, որ հավաքվելու են ԱՊՀ երկրների և հատկապես Ռուսաստանի հայերի միության ներկայացուցիչները։ Ես կարծում եմ՝ հայ համայնքի ներկայացուցիչները պետք է իրենց դիրքորոշումը հստակ և ազնիվ ձևով ներկայացնեն։ Թե դրանք ի՞նչ ձևով կլինեն, իրենք են որոշում,-նշել է Արամ Սարգսյանը։
Նրա խոսքերով՝ այսօր մեր գերագույն նպատակը պետք է լինի հայության մասնատվելը թույլ չտալը։
-Մենք պետք է խուսափենք դրանից։ Կարծում եմ՝ ՀՀ նախագահն էլ դա գիտակցում է և համապատասխան ձևով կարձագանքի դրան,-հավելել է նա։

Арам Саркисян: «Я думаю, что целью армян было всего лишь показать свою позицию президенту, а не то, что эта акция была направлена против Армении или президента РА»
«Армяне всего лишь показывали свою позицию. Я думаю, что целью армян было всего лишь показать свою позицию президенту, а не то что эта акция была направлена против Армении или президента РА», - сказал председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, говоря в беседе с «7or» об акции протеста армянской общины Франции во время визита президента РА в Париж.
На вопрос о том, ожидают ли президента РА Сержа Саркисяна подобные акции и во время предстоящего визита в Россию, он ответил:
«Я не в курсе того, как там встретят президента, только знаю, что соберутся представители стран СНГ и, особенно, Союза армян России. Я думаю, что представители армянской общины должны  ясно и честно представить свою позицию. В какой форме это будет, решать им».
По его словам, сегодня нашей главной целью должно быть недопущение раскола армянства:
«Мы должны избежать этого. Думаю, что президент РА осознает это, и отреагирует соответствующим образом», - добавил А. Саркисян.