Արա Պապյան. «Կարծում եք՝ եթե մենք Ղարաբաղի 5 շրջանները զիջեցինք, դրանով ավարտվելո՞ւ է։ Հետո գալու է բուն Ղարաբաղը, հետո՝ Զանգեզուրը»
Նախիջևանում կայացած թուրքալեզու երկրների համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր.
«Ադրբեջանական պատմական հնամենի երկրամասի՝ Զանգեզուրի անջատումը Ադրբեջանից, և դրա միացումը Հայաստանին աշխարհագրորեն մասնատել է թուրքական մեծ աշխարհը, ինչի արդյունքում այն մի քանի տասնամյակով դադարել է ապրել որպես մեկ ընտանիք, սակայն այսօր մենք մեր գործադրած ջանքերով ամրապնդում ենք մեր կապը, ու թեպետ հիմա մեր միջև աշխարհագրական առումով գտնվում է Հայաստանի կազմում հայտնված ադրբեջանական երկիրը' Զանգեզուրը, թուրքական միասնությունն իրողություն է»:
Անդրադառնալով Ի. Ալիևի այս խոսքերին՝ «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը ՄԱԱ-ում լրագրողներին ասել է, որ դա մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ Ադրբեջանը չեն հրաժարվել իրենց մտադրություններից, այն է՝ «Հայկական անիծյալ սեպը՝ Զանգեզուրը և Ղարաբաղը» վերացնելուց և պանթուրքիստական ծրագիրը շարունակելուց։
-Կարծում եք՝ եթե մենք Ղարաբաղի 5 շրջանները զիջեցինք, դրանով ավարտվելո՞ւ է։ Հետո գալու է բուն Ղարաբաղը, հետո՝ Զանգեզուրը,- նշել է Ա. Պապյանը՝ հավելելով, որ պանթուրքիստական ծրագրի ստրատեգիական խնդիրը Թուրքա-Նախիջևան-Զանգեզուր-Ղարաբաղ-Ադրբեջան-Միջին Ասիա կապն ապահովելն է։
-Այս հարցում ամեն մի զիջումը շատ կործանարար հետևանքներ է ունենալու, և բոլոր խոսակցությունները, թե սա, իբր, խաղաղության համար է, կբերեն հակառակին՝ պատերազմի։ Ցանկացած զիջում Ղարաբաղում մի մեծ քայլ է դեպի պատերազմ,- ասել է Ա. Պապյանը,-մենք ուզում ենք իրենց փոխարեն լավ ենթադրություններ անել, երբ  իրենք հստակ և միանշանակ ասում են իրենց ծրագրերը։ Դրանից ավելի էլ ի՞նչ ասեին, որ մենք հասկանայինք, որ իրենք պարզապես Հայաստանը կտրտելու և ոչնչացնելու խնդիր են դնում։

Ара Папян: «Думаете, что мы, уступив 5 районов Карабаха, тем самым всё закончится? Затем придет время самого Карабаха, потом Зангезура»
Ара Папян: «Думаете, что мы, уступив 5 районов  Карабаха, тем самым всё закончится? Затем придет время самого Карабаха, потом Зангезура»
Выступая на состоявшемся 3 октября в городе Нахиджеване IX саммите глав тюркоязычных государств, президент Азербайджана Ильхам Алиев  сказал:
« Отделение в свое время от Азербайджана его исторической, исконной земли - Зангезурского региона, и его присоединение к Армении, можно сказать, географически расчленило великий тюркский мир. То есть деятельность тюркского мира, как единой семьи, единой силы была приостановлена на десятилетия. Но благодаря принятым решениям, предпринятым шагам, мы сегодня еще более укрепляем эту связь. Правда, географически сегодня между нами расположен Зангезурский регион - древний азербайджанский край, находящийся сейчас в составе Армении. Но духовное, политическое единство тюркского мира, его объединение в результате осуществления экономических проектов, и деятельность как единой силы - это сегодня реальность».
Касаясь этих слов Алиева, руководитель центра «Модус вивенди» Ара Папян сказал журналистам, что это еще раз свидетельствует о том, что ни Азербайджан, ни Турция не отказались от своих намерений - «Устранения проклятого армянского клина - Зангезура и Карабаха и продолжения пантюркистской программы».
«Думаете, что уступив 5 районов Карабаха, тем самым все закончится? Затем придет время самого Карабаха, потом Зангезура», - отметил А.Папян, добавив, что «стратегическая задача пантюркистской программы - обеспечение связи Турция-Нахиджеван-Зангезур-Карабах-Азербайджан-Средняя Азия».
«В этом вопросе каждая уступка может иметь очень гибельные последствия и все разговоры, что это якобы, для мира, приведут к обратному - войне. Любая уступка - один большой шаг к войне», - сказал А.Папян. «Мы хотим на их месте делать  хорошие предположения, когда они четко и однозначно говорят про свои программы. Больше этого, что они должны говорить, чтобы мы поняли, что они просто ставят задачу сломать и уничтожить Армению», - заявил он.