Զարուհի Փոստանջյան. «Եվրոպայի խորհրդի համար առաջին հերթին հայ–թուրքական հարաբերությունների առաջընթացն է, և կարծում եմ՝ մեր ներքին ժողովրդավարական խնդիրները երկրորդ պլանում են»
Անցած շաբաթ մեկնարկել է ԵԽԽՎ աշնանային 4-րդ նստաշրաջանը, որի ժամանակ քննարկվել են հիմնականում բնապահպանական և ռուս-վրացական պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ հարցեր։ Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, միայն վերջին մոնիտորինգի հանձաժողովի նիստի ժամանակ է կարճ անդրադարձ եղել Հայաստանին։
-Հարցադրումներ են կատարվել  բանաձևի կատարման վերաբերյալ, և պարոն Դավիթ Հարությունյանը մի քանի նախադասությամբ ներկայացրել է կատարված քայլերը, և դա տևել է շատ կարճ՝ 5-6 րոպե,-ասել է ԱԺ պատգամավորը։
Նրա խոսքերով՝ դա կապված է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ներկա փուլի հետ։
-Լիագումար նիստը սկսվել է նախագահողի կողմից ողջույնի խոսքով, որը վերաբերում էր հայ-թուրքական հարաբերություններին, և կարծում եմ, որ այս պահին քաղաքական այնպիսի որոշում է ընդունվել Եվրոպայի խորհրդի կողմից, որ Հայաստանի իշխանությունների կողմից այն պարտավորությունները, որ պետք  է  իրականացվեին, թողել են մի կողմի վրա։ Առաջին հերթին նրանց համար կարևոր է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում տեղի ունենա առաջընթաց, և մեր ներքին ժողովրդավարական խնդիրները, կարծում եմ, Եվրոպայի խորհրդի համար  երկրորդ պլանում են,-նշել է Զարուհի Փոստանջյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ԵԽԽՎ նստաշրջանի ժամանակ պետք է քննարկվեր նաև Թուրքիայում կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների հարցը, և մեծ անդրադարձ պետք է լիներ հատկապես հայերի իրավունքների վերաբերյալ, բայց այդ հարցի քննարկումը հանվել է օրակարգից։ Պատգամավորն այս հանգամանքը ևս կապել է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ներկա փուլի հետ։

Заруи Постанджян: «Для Европейского совета на первом плане стоит прогресс в армяно-турецких отношениях»
На прошлой неделе стартовала 4-ая осенняя сессия ПАСЕ, во время  которой в основном обсуждались вопросы, связанные с экологией и последствиями российско-грузинской войны. Как сказала во время встречи с журналистами член парламентской фракции «Наследие», член армянской делегации в ПАСЕ Заруи Постанджян, краткое обращение к Армении было только на заседании комиссии по последнему мониторингу.
«Были поставлены вопросы относительно исполнения резолюции, и господин Давид Арутюнян в нескольких предложениях представил проделанные шаги, и это длилось очень коротко - 5-6 минут», - сказала депутат НС.
По ее словам, это связано с нынешним этапом установления армяно-турецких отношений.
«Пленарное заседание началось с приветственной речи президента относительно армяно-турецких отношений, и думаю, что в данный момент Совета Европы принял решение, по которому, те обязательства, которые должны были быть исполнены властями Армении, оставлены в стороне. В первую очередь для них важно, чтобы в армяно-турецких отношениях был прогресс, а наши внутренние проблемы с демократией, думаю, для Совета Европы стоят на втором месте», - отметила Заруи Постанджян.
Она также подчеркнула, что во время сессии ПАСЕ должен был обсуждаться также вопрос прав религиозных меньшинств в Турции, и большое внимание должно было быть уделено правам армян, но обсуждение этого вопроса было снято с повестки дня. Депутат связала это обстоятельство с нынешним этапом установления армяно-турецких отношений.