Մոսկվայի հայկական կազմակերպությունների հայտարարությունը
Նշելով, որ հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունները պարունակում են թուրքական հայտնի նախապայմանը՝ «դե յուրե» ճանաչել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև փաստացի սահմանը, և Թուրքիայի կողմից հայերի Ցեղասպանության հարցերն ուսումնասիրող հանձնաժողով ստեղծել,
նկատի ունենալով, որ այդ փաստաթղթերն ընդամենը մաս են հանդիսանում թուրքական պետության քաղաքականության, և գործընթացն արդեն ցույց է տալիս, որ Թուրքիան այդ արձանագրությունների վավերացումը և սահմանների բացումը կապում է իր մեկ նախապայմանի՝ ղարաբաղյան հարցի կարգավորման հետ,
նշելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը բանակցություններում առաջընթացի հասնելու մեխանիզմ են մշակել, և այժմ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունների տարբեր փուլերում առաջ է քաշում Լեռնային Ղարաբաղին և այլ հարցերին վերաբերող պահանջներ,
նշելով, որ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու ընտրված այս ձևով, որն արձանագրությունների վավերացում է պահանջում, ինչից հետո դրանք կդառնան պետությունների միջազգային պայմանագրեր՝ թուրքական նախապայմաններ պարունակող արձանագրությունները կվերածվեն Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու միջազգային իրավական լծակի.
Կոչ ենք անում Հայաստանի ղեկավարությանը վերանայել իր դիրքորոշումը,  հատկապես՝
1. Չստորագրել արձանագրությունները, որոնք կարող են չնախատեսված հետևանքներ ունենալ Հայաստանի ազգային շահերի և հայության համար
2. հիմնվելով սեփական ժողովրդի դժգոհության վրա՝ համապատասխան հայտարարությամբ՝ դուրս գալ արժանավայել պայմաններ չապահովող այժմյան բանակցություններից
3. Այն պայմաններում, երբ այժմյան փուլում հայկական կողմը ինչ-որ պատճառաբանություններով առաջ  չի քաշում  իր առավելությունը Ցեղասպանության հարցում (ինչը Թուրքիայի համար զսպող փաստ է հանդիսանում), առաջարկում է դիվանագիտական  հարաբերությունների  հաստատման այլ ձևեր՝ նոտաների, հեռագրերի, կամ էլ համատեղ հայտարարությունների հանձնում։
4. Այժմյան լարվածությունից և Հայաստանի ու սփյուռքի միջև պառակտումից խուսափելու համար համազգային հարցի վերաբերյալ դիրքորոշումների արտահայտման արդյունավետ մեխանիզմներ ստեղծել։ Տարբերակներից մեկն էլ կարող է լինել նախագահին կից խորհուրդը սփյուռքյան կազմակերպությունների վերաբերյալ։

Заявление Московских армянских организаций
Отмечая, что парафированные армяно-турецкие  протоколы содержат турецкие известные предусловия - «де-юре» признание фактических границ между Арменией и Турцией и создание комиссии для обсуждения вопроса Геноцида армян в Турции,
имея в виду, что эти документы являются лишь частью политики турецкого государства, и процесс уже показал, что Турция ратификацию протоколов и открытие границы связывает еще с одним своим предусловием - уступками армянской стороны в вопросе карабахского урегулирования,
отмечая, что Турция и Азербайджан создали механизм достижения преимущества в ходе переговоров, и теперь, Турция на разных стадиях армяно-турецких отношений будет выдвигать требования относительно Нагорного Карабаха и другим вопросам,
отмечая, что посредством выбранной формы установления дипломатических отношений, которая требует ратификацию протоколов, после чего они станут международным договором государства, содержащие турецкие условия протоколы превратятся в международно-правовой рычаг давления на Армению,
Призываем руководство Армении пересмотреть свою позицию, а именно:
1. Не подписывать протоколы, которые могут привести к непредсказуемым последствиям для национальных интересов Армении и армянства,
2. Соответствующим заявлением, ссылаясь на недовольство собственного народа, выйти из нынешних, не обеспечивающих достойных условий переговоров,
3. При условиях, когда на нынешнем этапе армянская сторона по каким-то причинам не реализует свое преимущество в вопросе Геноцида, которое является сдерживающим фактором для Турции, предлагать другие формы установления дипотношений: обмен нот, телеграмм или совместное заявление,
4. Во избежание дальнейшего напряжения и раскола между Арменией и Диаспорой, создать эффективные механизмы выработки позиций по общенациональным вопросам. Одним из вариантов может стать Совет при Президенте с участием представителей организаций Диаспоры.