-Պարո՛ն Օսկանյան, այսօր կարծես ակնհայտ է, որ գործադիր իշխանությունը և խորհրդարանական մեծամասնությունը կողմ են հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը: Այս պարագայում կարծես ոչիչ չի խոչընդոտում  դրան, հատկապես, երբ իշխանության ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ քանի որ ժողովուրդը ծանր սոցիալական վիճակում է,ապա ակնհայտ է, որ կողմ է արձանագրությունների ստորագրմանը, քանի որ դա սահմանի բացման տանող միակ ճանապարհն է:
-Նախ սահմանի բացմանը տանող ավելի արժանապատիվ ճանապարհ կար, ես դրանում չեմ կասկածում: Այսօր ակնհայտ է, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ սփյուռքում ընդհանուր տրամադրությունները առավել քան տեսանելի են: Հայաստանում թեկուզ ձևական քննարկումերի արդյունքում, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի արտասահմանյան այս շրջագայությունից ակնհայտ է, որ մեծ դիմադրություն կա այս նախաձեռնությանը:  Այս գործընթացի արդյունքում, որի վտանգը ինձ համար գոնե տեսանելի էր հենց սկզբից, ազգովի հայտնվել ենք բավական բարդ իրավիճակում, որից ելք փնտրելու փոխարեն, իշխանություներն այսօր ավելի են խորացնում իրավիճակը:
-Հայ-թուրքական գործընթացի սկզբում, գոնե քաղաքական ուժերի մեծ մասը զուսպ էր արձագանքում իրավիճակին, և վտանգերը շատերի համար գոնե ակնառու չէին: Հնարավո՞ր էր արդյոք խուսափել այս փաստաթղթերի ի հայտ գալուց, եթե գործընթացն այլ ուղղությամբ տարվեր:
-Իհարկե հնարավոր էր, բայց իրավիճակը զարգացավ ամենավատ սցենարով երկու պատճառով: Առաջինը' գործընթացի հրապարակայնությունն է, որը մի կողմից գայթակղեց թուրքական կողմին շահարկելու գործընթացն իր օգտին, և դրա արդյունքում բարձր մակարդակի այս հրապարակային գործընթացքում ներգրավվեցին տարբեր շահեր ունեցող ծանրակշիռ երկրներ: Երկրորդ' Հայաստանի իշխանությունները տուրք տվեցին այլ երկրների շահերին ծառայող  անիմաստ և արհեստական ժամկետների շրջանակներում գործելու պարտադրանքին: Ապրիլի 22-ին արեցին հայտարարություն, որը առիթ տվեց Օբամային չօգտագործելու ցեղասպանություն բառը, հիմա էլ այս արձանագրությունների վաղաժամկետ հրապարակումը և ստորագրման թվականի ֆիքսումը, որպեսզի Սերժ Սարգսյանի համար արդարացում լինի  Թուրքիա ֆուտբոլի խաղը դիտելու մեկնելու համար: Իշխանությունների սխալ հաշվարկված քայլերի, ակնհայտ իրողություներն արհամարհելու հետևանքով՝ մենք այսօր ունենք երկու լրջագույն խնդիր: Առաջինը' հապճեպ և փնթի բանակցված փաստաթուղթ, որը նույնիսկ ամենապրագմատիկ մոտեցման դեպքում հակասում է մեր ազգային շահերին: Երկրորդ' շարունակվող և անկանխատեսելի մի գործընթաց, որի վրա Հայաստանի Հանրապետությունն ունի զրոյական ազդեցություն:
Եվ վերջապես այսօր փաստ է, որ այս փաստաթղթի պատճառով մեր հասարակության մեջ, մեղմ ասած լուրջ լարվածություն է առաջացել: Ուրեմն լուրջ խնդիր կա այս փաստաթղթի բովանդակության հետ, չէ՞: Թուրքիայի հետ նման գործարքի գնալու համար անհրաժեշտ էր ժողովրդի ջախջախիչ մեծամասնության աջակցությունը: Այսօր ոչ միայն դա չկա, այլ հակառակն է: Իշխանությունները իրավունք չունեին մեր ժողովրդին նման իրավիճակի մեջ դնելու:
-Պարո՛ն Օսկանյան, Ձեր քննադատությունը կարող է պարզ նախանձի կամ խանդի տպավորություն թողնել, համենայն դեպս այդպիսի մեղադրանքներ հնչում են:
-Ցանկացած ողջամիտ մարդու համար ակնհայտ է, որ այն մարդը, ով պետք է ստորագրի այս փաստաթուղթը, բոլորովին նախանձելի վիճակում չէ: Ավելին, նրանք ովքեր ստիպված են իմ քննադատությունը բացատրել նախանձով, որովհետև չեն կարող հրապարակայնորեն ընդունել սեփական ձախողումները, պարզվում է լավ էլ գիտակցում են, որ հայտնվել են բարդագույն իրավիճակում: Նախագահի սփյուռքյան փակ հանդիպումների ժամանակ ելույթներում, իշխանության ներկայացուցիչները իրենք են ընդունել, որ սա վատ բանակցված փաստաթուղթ է, բայց քանի որ արդեն հայտնվել են այս իրավիճակում ստիպված են այն պաշտպանել: Բայց ուզում եմ հիշեցնել բոլորին, որ սա հարկային օրենսդրության նոր փաթեթ չէ, որ կարելի է ասել, թե գուցե այնքան էլ հաջող չէ, բայց ընդունենք, հետո տեսնենք, միգուցե բարելավենք: Սա այն ճակատագրական փաստաթուղթն է, որը գնահատում է մեր անցյալը և կանխորոշում է ապագան:
-Պարո՛ն Օսկանյան, բայց փաստաթուղթը պաշտպանողները խոսում են այն մասին, որ փաստաթղթում նախապայմաններ չկան և նույնիսկ շեշտվում է, որ փաստաթղթում չկա ցեղասպանություն և Ղարաբաղ բառը:
-Դե գիտեք, մնում էր որ այնտեղ սևը սպիտակի վրա գրվեր, որ մենք պետք է հրաժարվենք ցեղասպանությունից ու Ղարաբաղից: Այսինքն այս փաստաթղթի պաշտպանները, որոնք հրաժարվում են տեսնել ակհայտ իրողությունները, երևի պաշտպանելու համար փաստարկներ կգտնեին նույնիսկ այդ դեպքում: Գիտեք եթե ոմանք չեն ուզում տեսնել իրականությունը, դա չի նշանակում որ իրականությունը գոյություն չունի: Այս արձանագրություններով թուրքերը ստացել են իրենց 17 տարվա նախապայմանների արտացոլումը' պատմական իրողություններ ու փաստաթղթեր ուսումնասիրող հանձնաժողով, և սահմանների ճանաչում: Ի դեպ քանի որ այսօր մոդայիկ է նյուսմեյքերության և նախաձեռնողության մոլուցքը, կարող եմ երաշխավորել, որ Հայաստանը մի բանում առաջինը կլինի աշխարհում, եթե ստորագրի այս փաստաթղթերը: Համաշխարհային դիվանագիտոության պատմության մեջ չկա պրոտոկոլ, որտեղ ամրագրված է սահմանների փոխադարձ ճանաչումը, այդպիսի սկզբունք ուղղակի գոյություն չունի: Այսօր աշխարհում 190-ից ավելի երկիր կա և գրեթե նույնքան տարածքային վեճեր: Այդ երկրները նորմալ դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն' չճանաչելով միմյանց սահմանները, առնվազն դա չամրագրելով նման փաստաթղթով: Այսօր, երբ Ալիևը Նախիջևանի հողին կանգնած լկտիաբար հայտարարում է, որ Զանգեզուրը ադրբեջանական պատմական երկրամաս է, հայկական կողմից Թուրքիայի հետ սահմանի ճանաչումը պարզապես քաղաքական կարճատեսության դրսևորում է:  Այսօր այս և վերը բերված մյուս նախապայմանը գրավոր ամրագրված են փաստաթղթում, իսկ մյուսի մասին' Ղարաբաղի, ամեն օր բանավոր հիշեցնում է Էրդողանը: Որքան էլ Հայաստանի իշխանությունները պնդեն, որ Ղարաբաղը նախապայման չէ, որքան էլ այդ մասին պնդեն համանախագահները, ո՞վ է ի վերջո սահմանը բացողը, նա, ով հայտարարում է, որ Ղարաբաղը նախապայման է:
-Պարո՛ն Օսկանյան, այսօր նաև շատ են վերլուծություններն այն մասին, որ ներքաղաքական իրավիճակը, ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրները հեշտացնում են միջազգային հանրության ճնշումը իշխանության վրա:
-Գիտեք, Հայաստանում ժողովրդավարությունը 18 տարվա ընթացքում երբևէ փայլուն վիճակում չի եղել: Ես 10 տարի եղել եմ արտաքին գործերի նախարար և կարող եմ վստահեցնել բոլոր նրանց, ովքեր այդ մասին չգիտեն, և բոլոր նրանց, ովքեր գիտեն, բայց միտումնավոր ուզում են թյուրիմացության մեջ գցել հասարակությանը: Միջազգային հանրությունը չի կարող ստիպել իշխանությանն անել քայլեր, որոնք նա չի ուզում անել: Իսկ եթե որևէ մեկն ուզում է արդարացնել իշխանությունների այս արտաքին քաղաքականությունը ճնշումների բացատրությամբ, դրանով պարզապես աջակցում է այս' մեզ համար ոչ նպաստավոր քաղաքականության իրագործմանը:
-Այդուհանդերձ, արձագանքելով Ձեր քննադատությանը, շատերը հակադարձում են, որ Հայաստանը հատկապես թուլացավ վերջին նախագահական ընտրություններից հետո, Մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո, և դրանից հետո միջազգային հանրության, գերտերությունների համար առավել հեշտ դարձավ իշխանություններին ռիսկային քայլերի մղելը: Այս համատեքստում հաճախ է խոսվում ձեր մեղքի բաժնի մասին:
-Միջազգային ասպարեզում Հայաստանի ոչ նախանձելի դիրքերի համար մեղքի բաժին ունի անկախությունից ի վեր բարձր պաշտոն զբաղեցրած ցանկացած անձ: Մեկը' մի քիչ ավել, մյուսը' մի քիչ պակաս:  Բայց եթե մեր խնդիրը դեմագոգիան է և նախորդ 10 կամ 18 տարվա վերաբերյալ  փոխադարձ մեղադրանքները, դրանից Հայաստանի այսօրվա խնդիրները չեն լուծվի: Դրանով միայն կարդարացվեն այսօրվա ձախողումները, թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին ասպարեզում: Այո՛, ներքաղաքական իրավիճակը որոշիչ դերակատարում ունի, բայց ոչ թե ճնշումների տեսանկյունից, այլ հատկապես երբ ներսում բազմաթիվ խնդիրներ կան, ներքաղաքական պառակտում, լրջագույն տնտեսական խնդիրներ, որոնք սահմանի բացմամբ չեն կարող լուծվել, ժողովրդավարության հետ կապված խնդիրներ, երբ սրան գումարվում է արտաքին քաղաքական ասպարեզում այս իրավիճակը, սա բերելու է այնպիսի մարտահրավերների, որոնց մենք չենք կարողանա դիմագրավել: Նման մարտահրավերների կարող էր դիմագրավել միայն միասնական հասարակությունը և այնպիսի իշխանությունը, որը վայելում է այդ հասարակության միանշանակ աջակցությունը:
-Ղարաբաղյան խնդրում մարտահրավերները՞ նկատի ունեք:
-Այո՛,  և այսօր նրանք, ովքեր պնդում են , որ հայ-թուրքական գործընթացը կապված չէ Ղարաբաղի հետ, թերևս իրենք իրենց են խաբում, այլ բացատրություն ես այդ պնդումներին չեմ կարող տալ: Ես չեմ բացառում, որ Թուրքիան բացի սահմանը առանց ԼՂ հարցում վերջնական հանգուցալուծման: Բայց բացառում եմ, որ այդ դեպքում նրանք չունենան հիմնական դերակատարների վստահեցումը տարածքների վերադարձի և ԼՂ կարգավիճակի հարցում ադրբեջանանպաստ հանգուցալուծման վերաբերյալ: Սա՛ է ամենամտահոգիչը:  Գիտեք, իշխանությունների համառ պնդումը, որ այս գործընթացը չի առնչվում Ղարաբաղին և որ սրանք լավ փաստաթղթեր են, ինձ պարզապես իշխանությունների դատողության ունակության վերաբերյալ լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս: Եթե նրանք իսկապես ոչ մի մտահոգիչ բան չեն տեսնում, չի բացառվում որ վաղը Ղարաբաղի հարցում մեզ համար ամենավատ ձևակերպումներն էլ նրանց համար մտահոգիչ չեն թվա:
-Պարո՛ն Օսկանյան, Ձեր հասցեին հնչում է նաև քննադատություն, որ թե՛ Ղարաբաղյան ներկայիս փաստաթուղթը, թե՛ հայ-թուրքական բանակցությունները սկիզբ են առել Ձեր օրոք:
- Սրա ամենակարճ պատասխանը այն է, որ հայ-թուրքական հրապարակային բարձր մակարդակի այսպիսի գործընթաց, որն ինչպես այսօր է տեղի ունենում, կարող էր հանգեցնել Ղարաբաղի հարցում լուրջ ճնշումների, մեր օրոք չկար, և դա անհերքելի փաստ է: Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան փաստաթղթին, ապա այն պետք է հիմք ծառայի բանակցությունների, բայց ոչ հապճեպ լուծումների համար: Նայեք՝ ո՛չ հայ- թուրքականի մասով, ո՛չ ղարաբաղյան խնդրով նախորդ 10 տարում մենք հանրությանը փաստաթուղթ չենք ներկայացրել և նման պարագայում այդպիսի քննադատությունը անհեթեթ է:
-Այսօր նաև հակափաստարկներ են հնչում, թե ղարաբաղյան խնդրում ճնշման վտանգը տեսական հնարավորություն է, մինչդեռ սահմանի բացումը անհրաժեշտություն է, որի համար պետք է ինչ որ գին վճարել:
-Ամբողջ խնդիրն էլ հենց այն է, թե ինչ գին: Մեզ այսօր երկու լուրջ թյուրիմացության մեջ են փորձում գցել: Մեկն այն է, որ սահմանի բացումը մեր միակ փրկությունն է: Բոլորովին չվիճարկելով, որ բաց սահմանը փակ սահմանից լավ է, եկեք ընդունենք, որ Հայաստանի ներքին, համակարգային տնտեսական ու քաղաքական խնդիրներն այնքան շատ են, որ դրանց գոնե մի մասի լուծումից տնտեսական էֆեկտն անհամեմատ ավելի մեծ կլինի, քան սահմանի բացումից, և այդ խնդիրները փակ սահմանի հետ ոչ մի կապ չունեն: Ավելին, այս պայմաններում սահմանի բացումը շարքային քաղաքացու վրա էական ազդեցություն չեն ունենալու, կամ այդ ազդեցությունը փոքր է լինելու և կարճատև էֆեկտ է ունենալու, քանի որ սահմանի բացումն ինքնին իր հետ բազմաթիվ տնտեսական մարտահրավերներ է բերելու, որոնք կարող են լուծվել միայն այն դեպքում, երբ երկրում գործում են օրենքները և չկան այն բազմաթիվ խնդիրները, որ կան այսօր: Սահմանի բացման դիմաց նման կապիտուլյացիայի կարելի էր գնալ միայն այն դեպքում, եթե դրանից կախված լիներ Հայաստանի գոյատևման խնդիրը: Կարո՞ղ է ինչ որ մարդկանց մտքում մենք հենց այդպիսի իրավիճակում ենք:
Երկրորդ թյուրիմացությունն այն է, որ սահմանի բացումը միայն մեզ է անհրաժեշտ օդի ու ջրի պես ու հետևաբար մենք պետք է վճարենք այդ գինը: Հայաստանը նախկինում վարած քաղաքականությամբ բազմիցս ապացուցել է, որ թուրքական շրջափակումը չի կարող մեզ ծնկի բերել: Երկիրը արձանագրում էր տնտեսական աճ, Ղարաբաղի հարցում զիջումներ չէին արվում իսկ ցեղասպանության ճանաչումը գնալով ավելի մեծ թափ էր առնում, ինչն անշուշտ ամենից շատ էր մտահոգում Թուրքիային: Այս առումով այսօր մենք զգալի բանակցային առավելություն ունեինք Թուրքիայի նկատմամբ: Թուրքիան է, որ գտնվում է Եվրոպայի ճնշման տակ սահմանները բացելու առումով, Թուրքիայի արևելյան շրջանները ծանր տնտեսական վիճակում են, և նրանց սահմանի բացումը պակաս անհրաժեշտ չէ, քան մեզ: Թուրքիան է, որ ուզում է տարածաշրջանային դերակատարում ունենալ, իսկ առանց սահմանի բացման դա հնարավոր չէ: Թուրքիան ամեն տարի ԱՄՆ ի կողմից ցեղասպանության ճանաչման վտանգի առաջ է կանգնում և վերջապես Թուրքիայի իշխանություններն են, որ հայտարարել են զրո խնդիր հարևանների հետ քաղաքականության մասին: Այսօր մենք Թուրքիային հնարավորություն ենք տվել այդ քաղաքականությունն իրագործել մեր հաշվին; Մինչդեռ վերը բերված բոլոր հանգամաներքը հաշվի առնելով, մենք կարող էինք պարզապես մի փոքր ավելի համբերատար լինել և ավելի հմուտ դիվանագիտություն վարել, ինչը մեզ համար շահավետ արդյունք կունենար, վաղ թե ուշ: Մինչդեռ, իրավիճակից օգտվելու փոխարեն հայկական կողմը քիչ չէ համաձայնել է բոլոր նախապայմաններին, դեռ հնարավորություն է տվել Թուրքիային միանձնյա որոշել սահմանի բացումը:
-Այդուհանդերձ շատերն այսօր պնդում են, որ նույնիսկ եթե ընդունենք, որ իրադարձություները մեզ համար ամենաշահեկան սցենարով չեն զարգացել, այլ ելք, քան գործընթացն ավարտին հասցնելն է, չկա:
-Եթե կա սխալն ընդունելու և այն շտկելու ցանկություն, ապա ելք միշտ էլ հնարավոր է գտնել: Ի վերջո թե՛ Թուրքիայում, թե՛ ԱՄՆ ում, թե՛ Եվրոպայում հետևում են այն դիմադրությանը, որ կա այս գործընթացի հանդեպ թե՛ Հայաստանում, թե՛ սփյուռքում:  Կարելի է հղում անելով այդ դիմադրությանը, նույնիսկ գնալով ֆուտբոլային խաղը դիտելուն, նախապես թայմ աութ վերցնել փաստաթղթերը ստորագրելու հարցում և հետո արդեն, ավելի հանգիստ պայմաններում, վերադառնալով կոնֆիդենցիալ և ոչ թե հրապարակային հանդիպումների ֆորմատին,  բանակցել ավելի ընդունելի փաստաթուղթ: Ամեն ինչ հնարավոր է ուղղել, եթե իհարկե ցանկությունը ուղղելն է, և ոչ թե ամեն գնով սեփական ճշմարտացիությունն ապացուցելը:

-Господин Осканян, сегодня, кажется, очевидно, что исполнительная власть и парламентское большинство за подписание парафированных армяно-турецких протоколов. В данных условиях этому, кажется, ничего не мешает. Особенно, когда представители власти заявляют, что народ находится в тяжелом социальном положении, поэтому очевидно, что он за подписание протоколов, так как это единственный путь, ведущий к открытию границы.
-Во-первых, был и другой, более достойный путь к открытию границы - я в этом не сомневаюсь. Сегодня очевидно, что общие настроения и в Армении, и в диаспоре более чем обозримы. Хотя бы уже в результате  формальных обсуждений в Армении и из этого зарубежное турне становится очевидным, что имеется сильное сопротивление этой инициативе. В результате этого процесса, опасность которого была обозрима хотя бы для меня с самого начала, мы всей нацией оказались в достаточно сложной ситуации, и вместо того, чтобы искать из него выход, власти сегодня еще больше усугубляют эту ситуацию.
-В начале армяно-турецкого процесса, большая часть политических сил сдержанно реагировала на обстановку, и для многих угрозы не были очевидными. Можно ли было избежать появления этих протоколов, если бы процесс пошел в другом направлении?
-Конечно, было возможно, но ситуация развилась по самому плохому сценарию по двум причинам. Во-первых, это публичность процесса, которая, с одной стороны, дала турецкой стороне возможность для спекуляции этим процессом в свою пользу. В результате этого, в этот процесс на высоком уровне были вовлечены имеющие различные интересы страны-тяжеловесы. Во-вторых, власти Армении согласились на требование действовать в рамках бессмысленных и искусственных сроков, которые служат интересам других стран. 22-го апреля сделали заявление, которое дало Обаме повод не использовать слово «геноцид», теперь же - раннее опубликование этих протоколов и фиксация даты подписания, чтобы для Сержа Саргсяна это было оправданием поездки в Турцию на футбольный матч. Вследствие плохо просчитанных шагов властей, пренебрежения очевидными реалиями мы сегодня имеем две серьезнейшие проблемы. Первая: на скорую руку и небрежно согласованный документ, который, даже в случае самого прагматичного подхода, противоречит нашим национальным интересам. Вторая: спекулируемый и непредсказуемый процесс, влияние Армении на который нулевое.
И, наконец, сегодня фактом является то, что по причине этого документа в нашем обществе, мягко говоря, появилась напряженность. Значит, имеется серьезная проблема с содержанием этого документа, не так ли? Для того, чтобы идти на этот процесс с Турцией была необходима поддержка подавляющего большинства народа. Сегодня не только этого нет, но даже наоборот. Власти не имеют право ставить наш народ в это положение.
-Господин Осканян, Ваша критика может оставить впечатление простой зависти или ревности, по крайней мере, такие обвинения звучат.
-Для каждого здравомыслящего человека ясно, что тот человек, который должен подписать этот документ, находится в достаточно незавидном положении. Более того, те, кто вынужден объяснять мою критику завистью (так как не могут публично признать свои неудачи), выясняется, прекрасно знают, что находятся в труднейшей ситуации. Во время выступлений на закрытых встречах президента с представителями диаспоры представители власти сами приняли, что это плохо согласованный документ, но, так как уже оказались в этом положении, вынуждены его защищать. Но хочу всем напомнить, что это не новый пакет налогового законодательства, чтобы можно было говорить, что он не такой уж удачный, но мы его примем, а потом посмотрим, может быть - улучшим. Это тот судьбоносный документ, который оценивает наше прошлое и предопределяет  будущее.
-Господин Осканян, но защищающие документ говорят о том, что в нем нет предусловий, и даже акцентируется, что в документе нет слов «геноцид» и «Карабах»?
-Оставалось еще, чтобы там черным по белому было написано, что мы должны воздержаться от Геноцида и Карабаха. То есть защитники этого документа, которые отказываются видеть очевидные реалии,  нашли бы аргументы для его защиты и в этом случае.  Знаете, если некоторые не хотят видеть действительность, то это не означает, что ее нет. Этими протоколами турки получили плоды 17-летних своих предусловий: комиссия, изучающая исторические факты и документы, и признание границ. Кстати, так как сегодня модна мания к ньюсмейкерству и инициативности, то я могу гарантировать, что Армения в чем-то будет первой в мире, если подпишет эти документы. В практике международной дипломатии нет протокола, в которой обозначается взаимное признание границ, такого принципа попросту не существует. Сегодня в мире есть более 190 стран и практически столько же территориальных споров. Эти страны имеют нормальные дипломатические отношения, не признавая взаимных границ и, как минимум, не закрепляя это подобными документами. Сегодня, когда Алиев, стоя на земле Нахиджевана, заявляет, что Зангезур - исторически исконно  азербайджанская земля, то признание армянской стороной границы с Турцией попросту является проявлением политической близорукости. Сегодня это и другие отмеченные выше предусловия письменно закреплены в документе, а о Карабахе каждый день устно говорит Эрдоган. Сколько бы власти Армении ни утверждали, что Карабах - не предусловие, сколько бы об этом не утверждали сопредседатели, кто, в конце концов, откроет границу? Тот, кто заявляет, что Карабах - предусловие.
-Господин Осканян, сегодня имеется много анализов о том, что внутриполитическая ситуация, проблемы с демократией  упрощают возможность международного давления на власти.
-Знаете, демократия в Армении на протяжении 18 лет никогда не была в прекрасном состоянии. Я 10 лет был министром индел и могу заверить всех тех, кто не знает об этом и всех тех, кто знает, но намеренно хочет ввести общество в заблуждение: международное сообщество не может заставить власти делать шаги, которые он делать не хочет. А если кто-то хочет оправдать эту внешнюю политику властей наличием давления, то он этим способствует  реализации данной политики, невыгодной для нас.
-Тем не менее, реагируя на Вашу критику, многие противопоставляют ей то, что Армения особенно ослабла после последних президентских выборов, событий 1-го марта, и после этого для международного сообщества, сверхдержав стало намного проще направлять власти на рискованные шаги. В данном контексте часто говорится о доле вашей вины в этом.
-Свою долю вины за незавидные позиции Армении на международной арене имеет любая, занимавшая  с начала независимости высокие посты личность. Один - немного меньше, другой - немного больше. Но если нашей задачей являются демагогия или взаимные обвинения относительно предыдущих 10 или 18 лет, то они не решат сегодняшние проблемы Армении. Этим только будут оправданы сегодняшние провалы, как на внутренней, так и на внешней арене. Да, внутриполитическая обстановка играет определяющую роль, но не с точки зрения давлений, а когда особенно внутри страны имеются многочисленные проблемы, внутриполитический раскол, серьезнейшие экономические проблемы, которые не могут быть решены посредством открытия границы.  Проблемы с демократией, когда к этому прибавляется данное положение на внешнеполитической арене, приведут к таким вызовам, которым мы не сможем противостоять. Таким вызовам могут противостоять только сплоченное общество и такая власть, которая пользуется однозначной поддержкой этого общества.
-Вы имеете в виду вызовы в Карабахской проблеме?
-Да. И те, кто сегодня утверждает, что армяно-турецкий процесс не связан с Карабахом, сами себя обманывают. Другого объяснения этому я дать не могу. Я не исключаю, что Турция может открыть границу без окончательного решения Карабахского вопроса. Но я исключаю, что они в этом случае не будут иметь заверений основных игроков относительно возврата территорий и проазербайджанского решения вопроса статуса НК.  Это беспокоит больше всего. Знаете, настойчивые утверждения властей, что этот процесс не связан с Карабахом, что это хорошие документы, дают мне повод для серьезного беспокойства за способность властей к рассудительности. Если они действительно не видят никакого повода для беспокойства, то не исключается, что завтра беспокоящими им не покажутся и самые плохие для нас формулировки в Карабахском вопросе.
-Господин Осканян, в Ваш адрес также звучит критика, что и нынешний документ по Карабаху, и начало армяно-турецких переговоров было заложено еще при Вас?
-Самым простым ответом является то, что этот армяно-турецкий публичный процесс на высоком уровне, как это происходит сегодня, может привести к серьезным давлениям в Карабахском вопросе. А этого при нас не было, и это неопровержимый факт. Что касается карабахского документа, то он должен быть основой для переговоров, а не скоропалительных решений.  Посмотрите, ни по части армяно-турецких отношений, ни по Карабахской проблеме мы за 10 лет не представляли общественности документа, и в этом случае подобная критика нелепа.
-Сегодня также звучат контраргументы, что опасность давления в Карабахском вопросе возможны теоретически, в то время как открытие границы - необходимость, за которую надо заплатить какую-то цену.
-Вся проблема как раз в том, какую цену. Сегодня нас пытаются ввести в серьезное заблуждение по двум моментам. Первый момент - это то, что открытие границы для нас является единственным спасением. Абсолютно не споря с тем, что открытая граница лучше  закрытой, давайте примем, что внутренних системных экономических и политических проблем в Армении так много, что от решения хотя бы их некоторой части экономический эффект будет несравнимо больше, чем от открытия границы, и эти проблемы не имеют никакого отношения к закрытой границе. Более того,  в этих условиях открытие границы на рядовом гражданине существенно не отразится, или воздействие будет минимальным, и будет иметь краткосрочный эффект, так как открытие границы принесет с собой многочисленные экономические проблемы, которые могут быть решены только в том случае, когда в стране работают законы и нет тех многочисленных проблем, которые имеются сегодня. На подобную капитуляцию взамен открытия границы можно было пойти только в том случае, если бы от этого зависело существование Армении. Может, в умах каких-то людей мы находимся как раз в этом состоянии?
Вторым заблуждением является то, что открытие границы как воздух и вода нужно только нам, поэтому мы и должны заплатить эту цену. Армения, проводимой ею в прошлом политикой, неоднократно доказала, что турецкая блокада не может опустить нас на колени. В стране фиксировался экономический рост, в Карабахском вопросе уступок не делалось, а признание геноцида по ходу набирало обороты, что, несомненно, очень беспокоило Турцию.  В этом плане мы сегодня в переговорах с Турцией  имели бы ощутимое преимущество. Именно Турция находится под давлением Европы в плане открытия границ, восточные районы Турции в очень трудном экономическом положении, и ей открытие границы нужно не меньше, чем нам. Именно Турция хочет играть роль в регионе, а без открытия границы это невозможно. Турция каждый год становится перед угрозой признания США факта Геноцида, и, наконец, власти Турции заявили о политике «ноль конфликтов с соседями». Сегодня мы дали Турции возможность реализовать  эту политику за наш счет. В то время, как, принимая в расчет все приведенные выше обстоятельства, мы можем просто быть немного терпеливее и вести более искусную дипломатию, что, рано или поздно, привело бы к выгодным для нас результатам. Между тем как, вместо того, чтобы воспользоваться ситуацией, армянская сторона (не хватает того, что согласилась со всеми предусловиями) еще и предоставила Турции возможность в одиночку решать вопрос открытия границы.
-Тем не менее, многие сегодня утверждают, что, если даже примем, что события развивались для нас не по самому выгодному сценарию, другого выхода, чем доведение процесса до конца, нет.
-Если есть желание принять и исправить свою ошибку, то найти выход можно всегда. В конце концов, и в Турции, и в США, и в Европе придерживаются той дипломатии, которая имеется в отношении этого процесса, как в Армении, так и диаспоре. Ссылаясь на эту дипломатию, даже поехав смотреть футбольный матч, можно заранее взять тайм-аут в вопросе подписания документов, а потом уже, в более спокойных условиях, вернувшись к конфиденциальному формату (а не формату публичных встреч), вести переговоры по более приемлемому документу. Все можно исправить, если, конечно, целью является исправление, а не доказывание любой ценой своей истины.