Եթե սահմանը չբացեն, իմ երեխաները սովա՞ծ կմնան, ես Անթալիա չե՞մ կարող գնալ
Հոկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 14։00-ին, «էրեբունի» բիզնես կենտրոնի «Արգիշտի» սրահում ՀՅԴ Գերագույն Մարմնի նախաձեռնությամբ մի շարք կուսակցություններ ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ ընդդեմ հայ-թուրքական  նախաստորագրված արձանագրությունների։
Բացման խոսքն ասելիս ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ «ջանքերը համատեղելու և միասնական գործունեություն ծավալելու անհրաժեշտությունն ակնհայտ է, և այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի միասնական դիրքորշման հիման վրա ջանքերը համատեղել և կասեցնել նախաստորագրված արձանագրությունների հիման վրա սկսված այս գործընթացը»։
Նա նաև ասել է, որ հոկտեմբերի 9-ին մեծ երթ է նախատեսվում Հանրապետության հրապարակից դեպի նախագահի նստավայր, այնուհետև դեպի Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ մեծ հանրահավաք է նախատեսվում: «Վստահ եմ, որ իրավիճակը չափազանց լուրջ և պատասխանատու է, և այն քաղաքական ուժերը, որոնք այս հայտարարության տակ ստորագրել են, սկիզբ են դնում այնպիսի մի միասնական ճակատի ձևավորման, որը հնարավորություն կտա կանխել մեզ համար այս անցանկալի և կորստաբեր զարգացումները»,- ասել է Ա.Ռուստամյանը։
Հանդիպմանը ելույթ է ունեցել նաև ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը, ով նշել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը պետք է լինի այնպիսի նախապայմաններով հայկական կողմից, որոնք զերծ կպահեն Հայաստանին հնարավոր վտանգներից:
-18 երկրներում գործող մեր կառույցներում և ոչ մեկը չի սատարում այս գործընթացին և որքան էլ՝ փորձում են Հայաստանում կապիկություններ անել և Ռամկավար ազատական կուսակցության անվան տակ ինչ-որ բաշի բոզոկների հավաքներ անցկացնել և այլն. սա հասարակությանը շփոթեցնելու համար է: Սկսած ապրիլի 23-ից այս գործընթացը վիրավորական էր մեր 10մլն-ոց հայության համար: Մեզ պարզ ասվեց, որ այս գործընթացի դեմը որևէ մեկը չի կարող առնել,- հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը։
Նրա կարծիքով՝ այս արձանագրություններն արդեն ստորագրված փաստաթղթեր են. «եթե նախաստորագրում ես, բայց որևէ փոփոխության իրավունք չունես, այդ նախաստորագրված բառն իր իմաստը կորցնում է»:
Բավական սուր էր «Գոյամարտ» համազգային կուսակցության նախագահ Սերյոժա Ղազարյանի ելույթը։ Նա նշել է, որ  Է. Նալբանդյանն իրավունք չունի թելադրել Ազգային ժողովին, թե հնարավորություն չկա փոփոխություններ անելու։ «Եթե այսօր հայ ժողովուրդը, կուսակցությունները միասնականորեն չդիմակայեն այս ամենին, մենք ընկնելու ենք Չեչնիայի օրը»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով լրատվամիջոցների գործունեությանը, և նշելով, որ ինքը շատ է հարգում մամուլի ներկայացուցիչներին, Սերյոժա Ղազարյանը վրդովմունք է հայտնել, որ այսօր քաղաքական մեկնաբանը եթերից ասում է. «եթե սահմանը չբացեն, իմ երեխաները սոված կմնան, ես Անթալիա չեմ կարա գնամ»:
-Նա՞ է սոված մնալու: Կարծես թուրքական և ռուսական պրոպագանդայի դեսանտ իջած լինի Հայաստանում: Հայ ժողովուրդն ամեն ինչ պետք է անի, որ այս փաստաթուղթն օրենսդիր մարմինը չհաստատի, և օրենսդիր մարմնի ամեն  մի պատգամավոր այնտեղից դուրս կգա կամ որպես Հայաստանի քաղաքական գործիչ կամ հայրենիքի դավաճան,- ասել է նա։
Հանդիպման ավարտին լրագրողների հարցերին պատասխանելիս Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ ՀԱԿ-ին որպես ամբողջություն չեն դիմել, սակայն ՀԱԿ-ի մեջ առկա որոշ կուսակցությունների հետ խոսել են.
-Նրանք ևս մտահոգություններ հայտնել են, բայց, երևի ,քաղաքական ինչ-որ խնդիրներից ենելով, այս կամ այն պատճառաբանությամբ չեն միացել այս հայտարարությանը: Սա այնպիսի հարց է, որ ընդդիմություն-իշխանություն չի ճանաչում: Սա համազգային բնույթ ունեցող հարց է: Սա իշխանափոխության խնդիր չէ՛, աթոռակռվի հարց չէ՛: Մեր ապագայի, մեր սերունդների խնդիրն է: Այս գիտակցությունն է և այս մտահոգությունն է, որ բլորիս միավորել է։
Հանդիպման ընթացքում համախմբված ուժերը հանդես եկան նաև համատեղ հայտարարությամբ, որի տակ ստորագրել են 12 կուսակցություն։ Հայտարարությունը բաց է։

Если граница не откроется, мои дети останутся голодными, я не смогу поехать в Анталию?
6-го октября в 14:00 в салоне «Аргишти» бизнес-центра «Эребуни» с инициативы Верховного органа АРФД ряд партий подписали совместное заявление против парафированных армяно-турецких протоколов.
Во время своего  вступительного слова представитель Верховного органа АРФД Армен Рустамян отметил, что «необходимость объединения усилий и развертывания совместной деятельности очевидна, и целью этой инициативы является объединение усилий на основе единой позиции  и предотвращение этого, начавшегося на основе парафированных протоколов  процесса».
Он также сказал, что на 9-ое октября запланировано большое шествие от Площади Республики к Резиденции президента, затем - к Цицернакаберду, где запланирован большой митинг. «Я уверен, что положение достаточно серьезное и обязывающее к ответственности, и те политические силы, которые подписались под этим заявлением, закладывают начало формирования такого единого фронта, который даст возможность предотвратить эти нежелательные и пагубные развития», - сказал А.Рустамян.
На встрече выступил также председатель ДПА Арам Саркисян, который отметил, что развитие отношений с Турцией должно быть на основе таких предусловий с армянской стороны, которые уберегли бы Армению от возможных угроз.
«Ни одна из структур, которые действуют в 18-ти странах, не поддерживает этот процесс, и какие бы они обезьянничали, как бы ни пробовали провести под именем Либерально-демократической партии (Рамкавар-Азатакан) собрания башибузуков и др. - все это делается для введения общества в заблуждение. Начиная с 23-го апреля, этот процесс был оскорбителен для 10-миллионного армянства. Нам было ясно сказано, что никто не сможет воспротивиться этому процессу, - сказал во время встречи председатель ЛДПА Арутюн Аракелян.
По его мнению, эти протоколы уже являются  подписанными документами. «Если предварительно подписываешь (парафируешь), но не имеешь права внести в него изменения, то это слово «парафированный» теряет свой смысл».
Достаточно острым было выступление председателя общенациональной партии «Гоямарт» Серёжи Казаряна. Он отметил, что Э.Налбандян не имеет права диктовать Национальному собранию, что нет возможности вносить  какие-либо изменения в протоколы. «Если сегодня армянский народ, партии сплоченно не противостоят всему этому, мы окажемся в положении Чечни», - сказал он.
Касаясь деятельности СМИ и отметив, что он очень уважает представителей прессы, Серёжа Казарян выразил возмущение, что сегодня политический обозреватель говорит в эфире, что «если граница не откроется, мои дети останутся голодными, я не смогу поехать в Анталию».
«Это он останется голодным? Такое ощущение, что в Армении высадился десант турецкой и российской пропаганды. Армянский народ должен сделать все, чтобы законодательный орган не принял этот документ, и чтобы каждый депутат законодательного органа вышел бы оттуда либо как политический деятель Армении, либо как предатель», - сказал он.
Отвечая на вопросы журналистов в конце встречи, Армен Рустамян сказал, что они к АНК, как целостной единице, не обращались, однако говорили с некоторыми партиями из его состава.
«Они также высказали свои опасения, но, наверное, исходя из каких-то политических задач, по тем или иным причинам, не присоединились к этому заявлению. Это такой вопрос, который не признает власти-оппозиции. Это вопрос общенационального характера. Это не проблема власти, не вопрос ее смены. Это проблема нашего будущего, наших поколений. Это осознание и эти опасения нас и объединяют», - заявил дашнакцакан.
Во время встречи объединившиеся силы выступили с совместным заявлением, под которым подписались 12 партий. Заявление является  открытым.