Միջազգային հակաճգնաժամային խումբ. «Հայ-թուրքական մերձեցումը նոր հնարավորություններ է բացում ղարաբաղյան համակարտությունը փակուղուց հանելու համար»
Միջազգային հակաճգնաժամային խումբը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը նվիրված զեկույց է հրապարակել։ Զեկույցում գնահատականներ են տրվել հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին, ինչպես նաև կանախատեսումներ են արվել հնարավոր զարգացումների շուրջ։  Հակաճգնաժամային խումբն ընդգծել է կարգավորման համատեքստում բեկումնային քայլերի անհրաժեշտությունը՝ հակառակ դեպքում հնարավոր պատերազմական  գործողությունների հասունացումից խուսափելու համար։
«Երկու տասնյակ ձգվող համակարտության հնարավոր բեկումը կարող է լինել շրջանակային համաձայնագիրը՝ 2005թ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից մշակված։ Հարաբերությունների կարգավորման զարգացումները դեպի Թուրքիա և հայ-թուրքական մերձեցումը մեկդարյա թշնամությունից հետո նոր հնարավորություններ է բացում ղարաբաղյան համակարտությունը փակուղուց հանելու համար։ Խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում հակամարտություններից զիջումներ է պահանջում, որոնց նկատմամբ, սակայն, հնարավոր է հասարակության «արձագանքը» Հայաստանում։ Հասարակական դժգոհությունները կարող է ձախողել ԼՂՀ կարգավորման շրջանակային համաձայնագիրը։  Նախագահներ Սարգսյանն ու Ալիևը պետք է առավել ջանքեր գործադրեն սեփական ժողովուրդներին նախապատրաստելու համար»,-ասված է զեկույցում։
Զեկույցում հակամարտության կարգավորման համատեքստում որպես առանցքային խնդիր ընդգծած է Արցախի կարգավիճակը, ինչպես նաև ԼՂՀ-ի՝ որպես կողմ բանակցություններին ներգրավվելու անհրաժեշտությունը։

Международная антикризисная группа: «Армяно-турецкое сближение открывает новые возможности для вывода Карабахского конфликта из тупика»
В преддверии встречи президентов Армении и Азербайджана международная антикризисная группа опубликовала доклад, посвященный урегулированию Карабахского конфликта. В докладе представлены оценки нынешнего этапа урегулирования конфликта, а также прогнозы относительно возможного развития событий. Антикризисная группа отметила необходимость переломных шагов в контексте урегулирования, чтобы избежать назревания возможных военных действий.
«Возможным поворотным моментом в длящемся два десятилетия конфликте может стать разработанное в 2005-ом году МГ ОБСЕ рамочное соглашениеРазвития в урегулировании отношений с Турцией и армяно-турецкое сближение после вековой вражды открывают новые возможности для вывода Карабахского конфликта из тупикового положения. Установление мира в регионе требует от сторон уступок, по отношению к которым, однако, возможна общественная «реакция» в Армении.  Общественные недовольства могут провалить рамочное соглашение  нагорно-карабахского урегулирования. Президенты Саргсян и Алиев должны предпринять максимум усилий для подготовки к этому собственных народов», - говорится в докладе.
В докладе в контексте урегулирования конфликта в качестве  основной проблемы отмечается статус Арцаха, а также необходимость вовлечения НК в переговоры в качестве одной из сторон.