«Նիգ Ապարան» հ/մ նախագահը նորմալ է համարում քաղաքականությանը միջամտելը
-Մեզ ներգրավվեցին, մեր հույսերը չարդարացրեցին,- «7օր»-ին ասել է «Նիգ Ապարան» հայրենակցական միության նախկին անդամ Աղասի Արշակյանը՝ նշելով, որ տևական ժամանակ է, ինչ «Նիգ Ապարան» հ/մ-ի հետ իր շփումները դադարեցրել է։
-Եթե պարել են՝ մասնակցել եմ, ծառ են տնկել՝ մասնակցել եմ, տարածաշրջանի համար լավ գործեր արել են, էլի մասնակցել եմ, բայց երբ այդ կառույցը քաղաքականացրին, դարձրին կցորդ նախագահի թեկնածուի տակ խցկելու համար, ես, բնականաբար, չէի կարող այնտեղ մնալ և հեռացա,- ասել է Ա. Արշակյանը՝ հավելելով, որ եթե հասարակական կազմակերպությունը դառնում է գործիք, ապա դատապարտված է։
Անդրադառնալով «Նիգ Ապարան» հ/մ-ն քաղաքականացնելու մեղադրանքներին՝ այդ միության նախագահ Վրեժ Մարկոսյանը «7օր»-ի հետ զրույցում նշել է.
-Մենք ինչո՞ւ պետք է անմասն մնանք։ Բա մենք մեր երկրի մասին չմտածե՞նք. մենք այս երկրի քաղաքացիներն ենք։

Председатель земляческого союза «Ниг-Апаран» свое вовлечение в политику оценивает нормально
«Нас вовлекли, наши надежды не оправдались», - сказал «7or»  бывший член земляческого союза «Ниг-Апаран» Агаси Аршакян, отмечая, что он уже долгое время не общается с з/с «Ниг-Апаран».
«Я танцевал, принимал участие, сажал деревья, делал для региона хорошие дела, снова участвовал, но, когда эту структуру политизировали, сделали из нее придаток для того, чтобы подделать под кандидата в президенты, то я, естественно,  не я мог там оставаться и ушел», -  сказал А.Аршакян, добавив, что, если общественные организации становятся инструментом, то они обречены.
Говоря об обвинениях в политизации з/с «Ниг-Апаран», председатель союза Вреж Маркосян в беседе с «7or» отметил:
«Почему мы должны оставаться безучастными? Неужели нам не надо думать о нашей стране - мы ведь ее граждане?».