Մերժվել է «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում մերժվել է «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը։
Դրանով առաջարկվում էր փաստաթղթաշրջանառության կամավորության սկզբունքը։
Սահմանվում էր, որ հարկ վճարողն իրավունք ունի ընտրել հարկի 3.5 տոկոս դրույքաչափը և ազատվել փաստաթղթավորման օրենսդրական պահանջից, կամ ընտրել հարկի 1 տոկոս դրույքաչափը՝ պարտադիր փաստաթղթավորմամբ։
Նաև առաջարկվում էր ներդնել շրջանառության հարկ վճարող համարվելու շեմը 58.35 մլն դրամից բարձրացնել մինչև 100 մլն դրամ:
Ըստ կառավարության եզրակացության, գործադիրն առկա խնդիրների կարգավորման նպատակով ԱԺ է ներկայացրել «Շրջանառության հարկի մասին» և ևս երկու օրենքներում փոփոխություններ կատարելու օրինագծերի փաթեթը, որով նախատեսվում է շրջանառության հարկ վճարող համարվելու շեմը սահմանել 113.4 մլն դրամ, ներմուծել շրջանառության հարկով հարկման նոր կառուցակարգ:

Правительство отклонило проект поправок в закон «О налоге с оборота»
На сегодняшнем заседании правительство Армении отклонило законопроект о внесении изменений в закон РА «О налоге с оборота».
Проектом закона предлагалось ввести добровольный порядок документооборота: налогоплательщик мог выбрать ставку в 3,5% и отказаться от обязательного документирования товарооборота или выбрать налоговую ставку в 1% с обязательным документооборотом.
Предлагалось также повысить порог выплаты налога с оборота с 58,35 млн драмов до 100 млн драмов.
Согласно заключению правительства, в НС уже представлен законодательный пакет об изменениях в законе «О налоге с оборота» и двух других законах, которым предусматривается повышение порога выплаты налога с оборота до 113,4 млн драмов, а также внедрения новой конструкции взимания данного вида налога.