Սփյուռքահայ երիտասարդները շարունակում են հացադուլը
Հայ-թուրքական արձանագրությունների կասեցման արշավի շրջանակներում Լոս Անջելոսում հայտարարված երիտասարդական հացադուլը շարունակվում է։ Սփյուռքի «Ասպարէզ» պարբերականի փոխանցմամբ, երեկ երեկոյան հարյուրավոր մարդիկ են միացել Գլենդելում Հայաստանի հյուպատոսարանի դիմաց հացադուլի նստած 34 հայ երիտասարդներին՝ հայրենասիրական երգերով ու կոչերով ոգևորելով նրանց ու իրենց զորակցությունը հայտնելով։
«Մենք այստեղ ենք, որպեսզի մեր կոչը Հայաստանի հյուպատոսարանը լսելի դարձնի Հայաստանի կառավարությանը, չնայած երևում է նրանք հրաժարվում են սփյուռքին ականջալուր լինել այս հարցում»,-ասել է Վրեժ Բարսեղյանը, հացադուլավոր երիտասարդների խմբի ղեկավարը։
Հացադուլավորները նաև թռուցիկներ են տարածել՝ «կարդալ տողերի արանքում» անվանումով, որտեղ պարզ անգլերեն լեզվով բացատրում է հայ-թուրքական արձանագրությունների հնարավոր հետևանքները։ Հացադուլավոր երիտասարդները նաև ահազանգել են հյուպատոսարանին՝ բացատրելով, թե ինչու են դեմ արձանագրություններին և նույն ահազանգը հնչեցրել են նաև բոլոր անցորդների համար։
Նշենք, որ հացադուլը նախաձեռնվել է Հայաստանի երիտասարդական ֆեդերացիայի և «Stop the Protocols» արշավի կողմից։ Այն սկսվել է երկուշաբթի կեսգիշերին և տևելու է 96 ժամ՝ մինչև ուրբաթ կեսգիշեր, երբ և նախանշված է արձանագրության վավերացումը Հայաստանի արտգործնախարարության կողմից։

Молодежь диаспоры продолжает голодовку
В рамках кампании по приостановлению армяно-турецких протоколов в Лос-Анджелесе продолжается молодежная голодовка. Как сообщает издание армянской диаспоры  «Аспарез», вчера вечером сотни людей присоединились к 34-м армянским молодым людям, которые расположились напротив консульства РА в Гленделе для проведения голодовки, подбадривая их патриотическими песнями и призывами и выражая им поддержку.
«Мы здесь, чтобы наш призыв консульство Армении передало правительство Армении, несмотря на то, что они отказываются прислушаться к мнению спюрка в данном вопросе», - сказал руководитель акции Вреж Барсегян.
Кроме того, участники голодовки распространили листовки с названием «Читать между строк», где простым английским языком объясняются возможные последствия армяно-турецких протоколов. Молодые участники голодовки предупредили консульство, объяснив, почему они выступают против протоколов и то же опасение озвучили также для всех прохожих.
Отметим, что голодовка предпринята Молодежной федерацией Армении и кампанией «Stop the Protocols». Она началась в понедельник  в полночь и продолжится 96 часов, до полночи субботы, когда назначена ратификация протоколов министерством иностранных дел Армении.