ՀԱԿ ներկայացուցիչ. «Ես, լինելով ընդդիմադիր թևի ներկայացուցիչ, ասում եմ, որ ըստ էության՝ փաստաթղթերը առանձնապես սարսափելի չէին լինի, եթե...»
ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վահան Փափազյանը «Դուպլեքս» մամուլի ակումբում խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկայիս փուլի մասին՝ լրագրողներին ասել է, թե հայ-թուրքական արձանագրություններում իր համար ամենաանընդունելին Ցեղասպանությունն ուսումնասիրող պատմաբանների ենթահանձնաժողովի մասին կետն է։ Նրա խոսքերով՝ հայկական կողմի համար ամենամեծ զիջումը դա է եղել։ «7օր»-ի այն հարցին, թե ինչո՞ւ ՀԱԿ-ը՝ ի դեմս Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, կտրուկ դեմ չի արտահայտվում այս գործընթացին, նա պատասխանել է, թե ինքն էլ կտրուկ դեմ չի արտահայտվում։
-Իսկ ինչո՞ւ ոչ կտրուկ. որովհետև մնացյալ խնդիրները այդքան էլ անըդունելի չեն։ Ես, լինելով ընդդիմադիր թևի ներկայացուցիչ, ասում եմ, որ փաստաթղթերը, ըստ էության, առանձնապես սարսափելի չէին լինի, եթե չլիներ այս կետը։ Տարածքների ամբողջականության, սահմանների անձեռնմխելիության և այլ կետերը, որոնք մեծ աղմուկի առիթ են դարձել հայկական կողմի համար, և ուրիշ ընդդիմադիր ուժեր դրոշակ առած՝ ասում են, ամենաէականը չեն,-նշել է նա։
Այն հարցին, թե դա նշանակո՞ւմ է, որ իրենք կողմ են արձանագրություններին, նա ասել է. «Այդպես չէ. ո՛չ մի նշանակություն չունի, թե ՀԱԿ-ը, Դաշնակցությունը, Ժառանգությունը կամ այլ քաղաքական ուժ քանի կետի է դեմ։ Եթե մեկ կետ ընդունելի չէ, ուրեմն փաստաթուղթն ընդունելի  չէ»։

Представитель АНК: «Будучи представителем оппозиционного крыла, я говорю, что, по сути, документы не были бы ужасными, если б...»
Экс-министр иностранных дел РА, представитель АНК Ваан Папазян говоря в пресс-клубе «Дуплекс» о нынешнем этапе армяно-турецких отношений, сказал журналистам, что самым неприемлемым в армяно-турецких протоколах для него является пункт о создании подкомиссии историков по изучению Геноцида. По его словам, это было самой большой уступкой армянской стороны. На вопрос «7or» «почему АНК в лице Левона Тер-Петросяна не выступает категорически против этого процесса», В. Папазян сказал, что он тоже не выступает категорически против.
«А почему не категорически, потому что остальные пункты не так уж и неприемлемы. Будучи представителем оппозиционного крыла, я говорю, что, по сути, документы не были бы ужасными, если бы не было этого пункта. Положение относительно территориальной целостности, неприкосновенности границ и другие, которые стали поводом для большого шума армянской стороны, а другие оппозиционные силы, подхватив знамя, говорят о них - являются не самыми существенными», - отметил он.
На вопрос «означает ли это, что они выступают за протоколы, В. Папазян ответил: «Это не так. Не имеет никакого значения против скольких пунктов выступает АНК, Дашнакцутюн, Наследие или другая политическая сила. Если один пункт неприемлем, значит документ неприемлем».