Սամվել Բաբայան. «Զարմանալ չի կարելի, որովհետև մենք նման կարծիքի ղեկավարություն ժամանակին էլի ենք ունեցել»
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը «Դե ֆակտո» ակումբում լրագրողներին ասել է, որ հայ ժողովրդին պետք է կարմիր գրքում գրանցել, որովհետև երկրագնդի վրա չկա որևէ այլ ժողովուրդ, որն իր ազատագրած պատմական հողերը ցանկանում է հանձնել հարստանալու և լավ ապրելու համար, քանի որ դա անհեթեթություն է։
Նախիջևանում կայացած թուրքալեզու երկրների համաժողովի ժամանակ հնչած Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը՝ ադրբեջանական պատմական հնամենի երկրամասի՝ Զանգեզուրի անջատումը Ադրբեջանից և դրա միացումը Հայաստանին աշխարհագրորեն մասնատել է թուրքական մեծ աշխարհը, Ս. Բաբայանի համոզմամբ՝ հստակ «մեսիջ» էր, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան միասնական են և չեն հրաժարվել իրենց նախկին ծրագրերից։
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարը նաև հավատում է, որ հայ-թուրքական արձանագրութունների նախաստորագրման հարցում Սերժ Սարգսյանի վրա իրոք ճնշումներ չեն եղել.

Самвел Бабаян: «Нельзя удивляться, поскольку в свое время у нас было руководство с подобным мнением»
В клубе «Де факто» экс-командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвел Бабаян сказал журналистам, что армянский народ нужно занести в Красную книгу, поскольку на земном шаре нет другого народа, который желает сдать свои освобожденные исторические земли, чтобы разбогатеть и хорошо жить, поскольку это нелепость».
С. Бабаян обратил внимание на тот факт, что на состоявшемся недавно в Нахиджевани Тюркском саммите президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «отделение от Азербайджана его исторической, исконной земли - Зангезурского региона и присоединение к Армении, географически расчленило великий тюркский мир». По его мнению, это четкий мессидж о том, что Азербайджан и Турция едины и не отказались от своих прежних планов.
Экс-командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики также верит, что в вопросе парафирования армяно-турецких протоколов на Сержа Саргсяна действительно было оказано давление.
«Нельзя удивляться, поскольку в свое время у нас было руководство с подобным мнением», - добавил он.