Լևոն Զուրաբյան. «Սեպտեմբերի 18–ին Տեր–Պետրոսյանն իր ելույթում հենց դա՛ ասաց, որ մենք միայնակ չենք կարող հասնել այդ նպատակին»
2009թ. սեպտեմբերի 18-ի հանրահավաքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարեց, որ սպասելով Հայաստանի մյուս քաղաքական ուժերի ակտիվացմանը և ասպարեզը ժամանակավորապես տրամադրելով նրանց՝ «Հայ ազգային կոնգրեսը» չի հայտարարում իր հա­ջորդ հանրահավաքի օրը։
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանի խոսքերով՝ զանգվածային միջոցառումներ չանցկացնելու այս դադարի միակ նպատակը հասարակական և քաղաքական այն ուժերի ակտիվացումն է, որոնք «ակտիվ կամ պասիվ սատարում էին ռեժիմին, սակայն հիմա, գիտակցելով վարչախմբի կործանարար քաղաքականության հետևանքները, կմիանան ընդհանուր պայքարին»։
Ավելին, Լ. Զուրաբյանն այսօր «Փաստարկ» ակումբում լրագրողներին խոստովանեց, որ իրենք երկու տարի պայքարել են Սերժ Սարգսյանի վարչախմբի տապալման և նրան հեռացնելու համար, սակայն չեն հաջողել այդ գործում։
-Սեպտեմբերի 18-ին Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում հենց դա՛ ասաց, որ մենք միայնակ չենք կարող հասնել այդ նպատակին, հատկապես մի իրավիճակում, երբ ամբողջ միջազգային հանրությունը սատարում էր Սերժ Սարգսյանի վարած այս քաղաքականությունը,- նշեց Լ. Զուրաբյանը։
Սակայն երբ այս օրերին ՀՅ Դաշնակցությունը բողոքի ակցիաներ է նախաձեռնում, ՀԱԿ-ը ոչ միայն չի միանում դրանց, այլ նաև Լ. Զուրաբյանն այդ ակցիաներն անվանում է իշխանության օժանդակությամբ և խրախուսանքով կատարվող թատերական կեղծ ակցիաներ.
Ըստ Լ. Զուրաբյանի՝ այսպիսի ուժերը միայն 2 ճանապարհ ունեն՝ կա՛մ նրանք շարունակելու են լինել իշխանության կողմից գծված սցենարի դերակատար, կա՛մ սկսելու են պահանջել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։
Նշենք, սակայն, որ ՀՅ Դաշնակցության հետ հոկտեմբերի 9-ին նույն հարթակում կանգնած «Ժառանգություն» կուսակցությունն արդեն իսկ պահանջել է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Մեկնաբանելով սա՝ Լ. Զուրաբյանը հայտատարեց.
-Մենք այդ հայտարարությունն այնքան լուրջ ենք գնահատում, ինչքան լուրջ ուժ է «Ժառագությունը»։
Թեև որոշակի դադարից հետո ՀԱԿ համակարգողն ավելացրեց, որ, բնականաբար, ողջունում են ամեն նոր քաղաքական ուժի, ով կպահանջի Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը՝ այդպիսով մի լումա դնելով դեպի հաղթանակ տանող նժարի վրա։
Նշենք նաև, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը (ով նաև ՀԱԿ անդամ է), Վարդան Խաչատրյանը և Տիգրան Խզմալյանը «Սարդարապատ» անվանումով նոր շարժում են նախաձեռնել, որի մեկնարկի մասին հայտարարեցին նախօրեին։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե որպես իրենց նպատակներին հասնելու միջոց՝ «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամները տեսնո՞ւմ են իշխանափոխությունը՝ Վարդան Խաչատրյանն ասաց, որ ինչպիսին լինի ժողովրդի կամքը, այդպիսին էլ կլինի իրենց գործողությունների շարունակությունը.
-Առայժմ աշխատելու ենք այն անձանց, խմբի ձևավորման վրա, որոնք ժողովրդի մեջ ի վիճակի են առաջ բերել հավաքական ուժի, արդարացիության հույսը, ազնվության խորապատկերը։ Դրան հաջորդող գործողությունները պատկերացնում ենք որպես հզոր ժողովրդական ալիքի ձևավորում։
Փաստորեն, ելնելով Լևոն Զուրաբյանի այն տրամաբանությունից, որ ով չի պահանջում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, իշխանության կողմից գծված սցենարի դերակատարն է, ՀԱԿ համակարգողին հարցրեցինք՝ նշանակո՞ւմ է, որ «Սարդարապատ» շարժման համակարգողներն էլ են իշխանության կողմից գծված սցենարի դերակատար։
-Ես նման ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում։ Ես գիտեմ, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Վարդան Խաչատրյանը, Տիգրան Խզմալյանը միշտ եղել են այն դիրքերի վրա, որ այս վարչախումբը պետք է հեռանա։ Նրանց դիրքերի փոփոխման մասին ինձ որևէ բան հայտնի չէ։
Հավելենք նաև, որ այսօր «Հայելի» ակումբում «Հայ ազգային կոնգրեսին» անդամակցող Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ներկայացուցիչ Վահան Շիրխանյանն էլ այն պնդմանն ի պատասխան, որ ՍԴՀԿ-ն պահանջում է ՀՀ նախագահի հրաժարականը՝ ասել է. «Լսե՞լ եք Հնչակյան կուսակցության կողմից իշխանափոխության պահանջի կոչ»։
Լ. Զուրաբյանն այս խոսքերին ևս ծանոթ չէր։ Նա նշեց միայն, որ, համենայնդեպս, իրենց համար միշտ էլ ակնհայտ է եղել, որ նրանք նույնպես «պաշտպանում են Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պնդումը».
-Մենք չգիտենք այդպիսի կուսակցություն Կոնգրեսում, որը դեմ է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջելու քաղաքականությանը։ Հակառակը՝ բոլորը հենց դրա շուրջ են միավորված։ Ավելին ձեզ ասեմ՝ դա Կոնգրեսի հռչակագրի դրույթն է։ Այնտեղ գրված է, որ Կոնգրեսում միավորված բոլոր կուսակցությունները պահանջում են արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, այսինքն՝ բոլոր այն կուսակցությունները, ովքեր ստորագրել են հռչակագիրը, ավտոմատ կերպով պահանջում են Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը,- ասաց Լ. Զուրաբյանը։

Левон Зурабян: «18-го сентября в своем выступлении Левон Тер-Петросян сказал как раз это, что мы не можем в одиночку добиться этой цели»
На митинге 18-го сентября 2009-го года Левон Тер-Петросян заявил, что, ожидая активизации других политических сил Армении и временно предоставляя им арену, АНК не объявляет день своего следующего митинга.
По словам координатора АНК Левона Зурабяна, единственной целью этой  паузы и желания не проводить массовых мероприятий является активизация тех общественных и политических сил, которые «активно или пассивно поддерживали режим, однако сейчас, осознавая последствия губительной политики властей, присоединятся к их общей борьбе».
Более того, Л.Зурабян сегодня признался журналистам в клубе «Пастарк», что они 2 года боролись за свержение режима Сержа Саргсяна и его отставку, однако им этого не удалось.
«18-го сентября  в своем выступлении Левон Тер-Петросян сказал как раз это: что мы не можем в одиночку добиться этой цели, особенно в такой ситуации, когда вся мировая общественность поддерживала проводимую Сержем Саргсяом эту политику», - отметил Л.Зурабян.
Однако, когда на днях АРФД инициировала акции протеста, АНК не только к ним не присоединился, но и Л.Зурабян заявил, что их акции,  организованы  с помощью и поощрения властей.
Согласно Левону Зурабяну, у этих сил есть два пути: или они продолжат исполнять роли, предписанные властями, или будут требовать отставки Сержа Саргсяна.
Отметим, однако, что стоявшая 9-го октября рядом с АРФД партия «Наследие» уже требовала отставки Сержа Саргсяна. Комментируя это, Л.Зурабян заявил:
«Мы это заявление оцениваем настолько же серьезно, насколько серьезной силой является само «Наследие»».
Хотя после некоторой паузы координатор АНК добавил, что они, естественно, приветствуют любую новую политическую силу, которая потребует отставки Сержа Саргсяна, внося этим свою лепту в дело победы.
Отметим также, что Жирайр Сефилян (который также является членом АНК), Вардан Хачатрян и Тигран Хзмалян инициировали новое движение под названием «Сардарапат», о начале которого было заявлено накануне. Отвечая во время пресс-конференции на вопрос «7or» о том, видят ли члены инициативной группы движения «Сардарапат» в качестве средства достижения своих целей смену власти, Вардан Хачатрян сказал, что, «каким будет воля народа, таким будет и продолжение их действий».
«Сейчас мы будем работать над формированием той группы, тех лиц, которые в состоянии выдвинуть в сознании народа на первый план надежду на справедливость, собирательную силу и честность. Наши последующие за этим действия мы видим в формировании мощной народной волны», - добавил В.Хачатрян.
Фактически, исходя из той логики Левона Зурабяна, что тот, кто не требует отставки Сержа Саргсяна - исполняет роль, предписанную властями, мы спросили координатора АНК, означает ли это, что и координаторы движения «Сардарапат» играют роль, которую для них написали власти.
«Я подобной информацией не владею. Я знаю, что Жирайр Сефилян, Вардан Хачатрян, Тигран Хзмалян всегда были на тех позициях, что эта властная группировка должна уйти. Об изменении их позиций мне ничего неизвестно», - отметил он.
Добавим также, что сегодня в клубе «Айели» представитель Социал-Демократической партии Гнчакян  Ваан Ширханян, являющейся членом АНК, в ответ на утверждение, что СДГП требует отставки президента РА, сказал: «Вы когда-нибудь слышали от СДГП призыва к смене власти?».
Л.Зурабян не был знаком и с этими словами. Он отметил только, что для них, по крайней мере, всегда было очевидным, что они  тоже «защищают требование отставки Сержа Саргсяна».
«Мы не видим в Конгрессе такой партии, которая была бы против политики требования отставки Сержа Саргсяна. Наоборот, все объединены как раз вокруг этого. Скажу более, это положение декларации АНК. Здесь написано, что все партии, входящие в Конгресс, требуют внеочередных президентских и парламентских выборов, то есть все те партии, которые подписали декларацию, автоматически требуют отставки Сержа Саргсяна», - сказал Л.Зурабян.