Սերժ Սարգսյան. «Թուրքիայի նախագահի հետ մենք չենք քննարկել ղարաբաղյան խնդիրը»
Թուրքական ԶԼՄ-ների տեղեկացմամբ՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպումից հետո ընդունելություն է տեղի ունեցել, որի ժամանակ Հայաստանի և Թուրքիայի նախագահները զրուցել են լրագրողների հետ։
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլն ընդգծել է, որ վերջին 2 տարում հայ-թուրքական հարաբերություններում շատ մեծ տարածություն է հաղթահարվել, մերձեցման ուղղությամբ համատեղ քայլեր են ձեռնարկվել։ Թուրքիայի նախագահը նաև հավելել է, որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը և կայունության ապահովման համար համախմբել բոլոր ուժերը։
Ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ էլ Ա. Գյուլն ասել է.
«Հարցը լուծվում է ամենաբարձր մակարդակով։ Մեկ տարի առաջ իրավիճակն այսպիսին չէր, և սառեցված հակամարտությունների հարցն ամբողջ աշխարհի օրակարգում դարձել է գլխավորը։ Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան նույնպես ջանքեր են գործադրում ԼՂ-ի խնդրի լուծման ուղղությամբ»։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն էլ, պատասխանելով «այս այցի ընթացքում ճնշում զգացե՞լ եք» հարցին, ասել է.
«Հաշվի առնելով բոլոր կարծիքները՝ աշխատանքը շարունակում ենք ինքներս»։ Նա նաև ընդգծել է, որ Թուրքիայի նախագահի հետ ղարաբաղյան խնդիրը չի քննարկել։

Серж Саргсян: «С президентом Турции мы не обсуждали Карабахскую проблему»
По сообщениям турецких СМИ, после футбольной встречи сборных Армении и Турции состоялся прием, во время которого президенты Армении и Турции побеседовали с журналистами.
Президент Турции Абдулла Гюль подчеркнул, что за последние два года в армяно-турецких отношениях преодолено очень большое расстояние, предприняты совместные шаги по сближению. Президент Турции также добавил, что необходимо учитывать ситуацию на Южном Кавказе и консолидировать все силы для обеспечения стабильности.
Относительно Карабахской проблемы А. Гюль сказал:
«Вопрос решается на самом высоком уровне. Год назад ситуация была не такой, и вопрос замороженных конфликтов стал главным в повестке дня всего мира. Россия и Франция также прикладывают усилия в направлении решения Карабахской проблемы».
В свою очередь, президент РА Серж Саргсян отвечая на вопрос «Вы чувствовали давление во время этого визита?», сказал:
«Принимая во внимание все мнения, работу продолжаем сами». С. Саргсян также отметил, что он не обсуждал Карабахскую проблему с президентом Турции.