Էրդողանն ու Ռոուհանին քննարկել են Թուրքիային մատակարարվող գազի հարցը
Թուրքիան և Իրանն առևտրաշրջանառությունը պատրաստ են հասցնել մինչև 30 մլրդ դոլարի։ Թեհրանում այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին։ Այժմ այդ երկու երկրների առևտրաշրջանառություն ավելի քան 14 մլրդ դոլար է։
Էրդողանը նաև հավելել է, որ Իրանն ու Թուրքիան առևտուրը պետք է իրականացնեն իրենց ազգային փոխարժեքներով։
Ինչպես հաղորդում է «TRT Haber»–ը, որ այս այցի ընթացքում Թուրքիան և Իրանն ընդհանուր առմամբ 8 միջկառավարական համաձայնագիր են ստորագրել։
Նշվում է նաև, որ Անկարան հույս ունի՝ Թուրքիային մատակարավող գազի հարցում Իրանը զեղչ կանի։ Էրդողանն այսօրվա ասուլիսում ընդգծել է, որ ամենաթանկ գազը Թուրքիան գնում է հենց Իրանից։

Турция надеется на скидку Ирана на поставляемый газ
Турция и Иран намерены довести двусторонний товарооборот до 30 миллиардов долларов. Об этом заявил президент Турции Реджеп Эрдоган в Тегеране в ходе совместной пресс-конференции с президентом Ирана Хасаном Рухани, передает во вторник телеканал «TRT Haber».
По его словам, на сегодняшний день товарооборот между двумя странами не превышает 14 миллиардов долларов, что является неудовлетворительным показателем.
Эрдоган выразил также надежду, что Иран предоставит Турции скидку на поставляемый в страну газ, заявив, что в этом случае Анкара может увеличить объем закупок.