Էդուարդ Շարմազանով. «Թուրքերն ավելի լավ կանեն՝ իրենք դիմեն իրենց փոքր եղբայր ադրբեջանցիներին և համոզեն, որ ԼՂՀ–ն երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում»
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը «Հայացք» ակումբում ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը որևէ կապ չունի Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հետ, իսկ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցելությունը Թուրքիա պայմանավորված էր հայ-թուրքական արձանագրություններն առանց նախապայմանների վավերացնելու դրական հեռանկարով։
-Եթե թուրքիայի մեր գործընկերները ցանկանում են առաջընթաց, մենք էլ ենք ցանկանում առաջընթաց, բայց մեր պատկերացրած առաջընթացները շատ տարբեր են։ Եթե թուրքերը կարծում են, որ առաջընթաց ասելով՝ Հայաստանից պետք է կորզեն միակողմանի զիջումներ, ապա նրանք չարաչար սխալվում են։ Որևէ մեկն իրավունք չունի ՀՀ-ի հետ խոսել նախապայմանների կամ ուլտիմատումների լեզվով։ Ավելի լավ կանեն՝ իրենք դիմեն իրենց փոքր եղբայր ադրբեջանցիներին և համոզեն, որ ԼՂՀ-ն երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում,- ասել է Է. Շարմազանովը։
Նա նաև նշել է, որ ցանկացած հակամարտություն լուծվում է փոխզիջմուների շնորհիվ, իսկ ԼՂ-ի հակամարտությունում 3 կետ կա, որոնց վերաբերյալ ՀՀԿ-ն և ՀՀ նախագահը փոխզիջումներ չեն տեսնում՝ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու անկախ Ադրբեջանի կազմում, ԼՂՀ-ն ու ՀՀ-ն պետք է ունենան ընդհանուր ցամաքային սահման, պետք է ապահովվի ԼՂՀ-ի անվտանգությունը։

Эдуард Шармазанов: «Будет лучше, если турки сами обратятся к своему младшему брату, азербайджанцам, и убедят их, что НКР никогда не будет в составе Азербайджана»
В клубе «Айацк» пресс-секретарь Республиканской партии Армении, секретарь фракции РПА Эдуард Шармазанов сказал, что Нагорно-Карабахский конфликт никак не связан с отношениями между Арменией и Турцией, а визит президента РА Сержа Саргсяна в Турцию обусловлен положительной перспективой ратификации армяно-турецких протоколов без предусловий.
«Если наши коллеги из Турции желают прогресса, то мы тоже желаем прогресса, однако представляемые нами прогрессы очень различаются. Если турки считают, что говоря прогресс, они должны добиться от Армении односторонних уступок, то они глубоко ошибаются. Никто не имеет права говорить с РА на языке предусловий или ультиматумов. Будет лучше, если они обратятся к своему младшему брату - азербайджанцам, и убедят их, что НКР никогда не будет в составе Азербайджана», - сказал Э. Шармазанов.
Он также отметил, что любой конфликт решается благодаря компромиссам, а в конфликте НК есть 3 пункта, относительно которых РПА и президент РА не видят взаимных уступок - Нагорный Карабах никогда не будет в составе независимого Азербайджана, НКР и РА должны иметь общую сухопутную границу, должна быть обеспечена безопасность НКР.