Դավիթ Հակոբյան. «Հանրապետականների պրոտոտիպը, կնքահայրը կամ նախահայարը ՀՀՇ–ն է»
Հայաստանի Մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ ՀՀ իշխանությունները դիվանագիտության մեջ տանուլ են տվել, և իշխանափոխությունն այսօր պատմական անհրաժեշտություն է։
-Իշխանափոխություն՝ ոչ միայն վարչախմբի առումով, այլ նաև առաջին հերթին նոր գաղափարական սերնդափոխության առումով։ Այդ իսկ պատճառով ՀՀՇ-ի կամ այդ հարթակի տղաների (խոսքը ՀԱԿ-ի մասին է-7or) ժամանակներն անցել են։ Ես կարող եմ հստակ ասել, որ հանրապետականների պրոտոտիպը, կնքահայրը կամ նախահայրը ՀՀՇ-ն է։ Այնպես որ, երկու կուսակցություններն էլ բացարձակապես նույն գաղափարախոսությունն ու նույն լիբերալ տնտեսական քաղաքականությունն են վարում,-ասել է նա։
Ըստ Դավիթ Հակոբյանի՝ այսօր ազգային շահերը պահանջում են սկզբունքորեն նոր ազգային գաղափարախոսություն և նոր «լիդեր»։
-Այս առումով ՀՀՇ-ն և Դաշնակցությունը վաղուց իրենց սպառել են։ Երկուսն էլ, հատկապես առանձին-առանձին, կրիտիկակական զանգված  փողոց դուրս բերելու ի զորու չեն։ Ժամանակն է՝ նոր անահտականություններ արենա դուրս գան, սա է խնդիրը,-ասել է գլխավոր մարքսիստը։

Давид Акопян: «Прототип, крестный отец или праотец республиканцев - АОД»
Во время встречи с журналистами председатель Марксисткой партии Армении Давид  Акопян сказал, что власти РА потерпели поражение в дипломатии, и сегодня смена власти является исторической необходимостью.
«Смена власти не только в плане правящего режима, но и в первую очередь в плане идеологической смены  поколения. Именно по этой причине времена АОД или ребят с этих подмостков (имеется в виду АНК - «7or») прошли. Я могу твердо сказать, что прототипом, крестным отцом или праотцем республиканцев является АОД. Так что, обе партии ведут ту же идеологию и ту же либеральную экономическую политику», - сказал Д. Акопян.
По мнению Давида Акопяна, сегодня национальные интересы требуют принципиально новую национальную идеологию и нового «лидера».
«В этом плане АОД и Дашнакцутюн давно изжили себя. Обе, особенно по одиночке, не в силах вывести на улицу критическую массу. Настало время, чтобы на арену вышли новые индивидуальности, в этом и заключается проблема», - сказал главный марксист страны.