Ռոուհանի. ««Վեցնյակի» հետ բանակցություններ չեն լինի, եթե պատժամիջոցները չչեղարկվեն»
Միջազգային միջնորդների «վեցնյակը» (ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամները և Գերմանիան) և Իրանն ապրիլի 2–ին համաձայնության եկան, որ Իրանը 10 տարով 2/3–ով կկրճատի ուրանի հարստացման ծավալները։
Թեհրանը միջուկային ծրագրի խնդրով համաձայնագրի վերջնական տեքստը չի ստորագրի, եթե նրա դեմ կիրառվող բոլոր պատժամիջոցները չհանվեն։ Այս մասին այսօր հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին իր երկրի պետական հեռուստաընկերության եթերում.
«Մենք ցանկանում ենք փոխշահավետ գործարքի հասնել միջուկային խնդրով բանակցությունների բոլոր մասնակիցների հետ»։
Իրանի և «վեցնյակի» բանակցությունների արդյունքում արձանագրված համաձայնությունը պաշտոնապես կվավերացվի հունիսի 30–ին։ Այդ ընթացքում ԵՄ–ն կչեղարկի Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները վերջինի՝ սահմանված պայմանավորվածությունները կատարելու դեպքում։

Роухани: «Договора с «шестеркой» не будет, если не снимут санкции»
Тегеран не подпишет финальное соглашение с «шестеркой» по ядерной программе, если все санкции с Ирана не будут сняты. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил в четверг иранский президент Хасан Роухани.
«Мы не подпишем никакого ядерного соглашения, если не будут сняты все санкции в этот же день. Мы хотим добиться взаимовыгодной сделки со всеми участниками ядерных переговоров», – заявил Роухани в эфире государственного телевидения Ирана.
Напомним, что «шестерка» международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Иран 2 апреля договорились, что две трети иранских мощностей по обогащению урана будут приостановлены в течение 10 лет. Кроме того, Иран обязуется поставить все свои программы по обогащению урана под международный контроль на срок в 25 лет. Подготовку соглашения по ядерной программе стороны намерены завершить к 30 июня. При этом ЕС отменит санкции против Ирана при выполнении им достигнутых договоренностей. США заявили, что санкции против Ирана будут сниматься по мере выполнения обязательств.