Ռուբեն Սաֆրաստյան. «Գործ ունենք թուրքական դիվանագիտության հետ, որը փորձում է բոլոր հնարավորություններն օգտագործել Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու, Հայաստանից զիջումներ կորզելու համար»
-Գործ ունենք թուրքական դիվանագիտության հետ, որը փորձում է բոլոր հնարավորություններն օգտագործել Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու, Հայաստանից զիջումներ կորզելու համար,- «7օր»-ին ասել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ մասնավորապես անդրադառնալով Թուրքիայի խորհրդարանում Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների քննարկման ժամանակ հնչած այդ երկրի արտոգրծնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այն հայտարարությանը, որ իրենց համար Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը նույնքան թանկ է, որքան Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը և կանեն հնարավոր ամեն ինչ ղարաբաղյան հակամարտության արագ լուծման համար։
-Մեր դիվանագիտությունը, ինչպես մինչև հիմա ինչ-որ ձևով կարողացել է դիմակայել, հիմա էլ պետք է ավելի մեծ եռանդով դիմակայի թուրքական դիվանագիտության ճնշումներին։ Թուրքիայի հետ գործ ունենք վերջիվերջո,- ասել է Ռ. Սաֆրաստյանը՝ հավելելով, որ թուրքական կողմն, իհարկե՛, պետք է նախապայման դնի.
-Ես չեմ էլ կասկածում, միշտ էլ ասել եմ, որ նրանք պետք է փորձեն դնեն, բայց մենք էլ պետք է փորձենք դրա դեմ պայքարենք և չթողնենք, որ դա նրանց հաջողվի։
Հիշեցնենք, սակայն, որ 2009թ. հուլիսի 21-ին Ռ. Սաֆրաստյանը, դրական համարելով «ճանապարհային քարտեզը», նշել էր, որ դա փաստաթուղթ է, որտեղ թուրքական կողմը հրաժարվել է Հայաստանի նկատմամբ նախապայմանների իր քաղաքականությունից։ «Արդյոք այն ժամանակ արդեն իսկ պարզ չէ՞ր, որ գործ ունենք թուրքերի հետ և նրանք, անկասկած, պետք է առաջ քաշեն ԼՂ-ի վերաբերյալ նախապայմանը»,- այսօր այս հարցը «7օր»-ն ուղղել է Ռ. Սաֆրաստյանին, ինչին նա պատասխանել է.
-Դիվանագիտության մեջ երկու մակարդակ կա՝ մեկը այն թղթերն ու պայմանագրերն են, որ ստորագրվում են, մնացածը այն է, ինչ-որ ասվում է։ Հիմա ասելով՝ նրանք պիտի ճնշեն, պետք է տպավորություն ստեղծեն, որ իրենք այդ նախապայմանը դնում են, բայց ստորագրել են մի փաստաթուղթ, որտեղ բառացի ոչ մի խոսք չկա Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին։ Այ սա՛ է թուրքական դիվանագիտությունը, դրա համար պետք է աչալուրջ լինի մեր դիվանագիտությունը, պետք է թույլ չտա, որ նրանք կարողանան խաղերով, մանիպուլյացիաներով ինչ-որ բանի հասնել։

Рубен Сафрастян: «Мы имеем дело с турецкой дипломатией, которая пытается использовать все возможности для оказания давления на Армению, получения от нее уступок»
«Мы имеем дело с турецкой дипломатией, которая пытается использовать все возможности для оказания давления на Армению, получения от нее уступок, - сказал «7or»  директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян, касаясь, в частности, того заявления министра индел Турции, что для них территориальная целостность Азербайджана также дорога, как и территориальная целостность Турции и они будут делать все возможное для быстрейшего решения Карабахской проблемы.
«Наша дипломатия, как она это делала до сих пор, сейчас должна с большим рвением противостоять давлениям турецкой дипломатии. В конце концов, мы имеем дело с Турцией, - сказал Р.Сафрастян, добавив, что турецкая сторона, конечно, должна поставить предусловие».
«Я и не сомневаюсь, и всегда говорил о том, что они должны пытаться ставить, но и мы должны попробовать бороться с этим и нейтрализовать, если им это удастся», - отметил он.
Напомним, что 21-го июля 2009-го года Р.Сафрастян, положительно оценив «дорожную карту», отметил, что это документ, в котором турецкая сторона отказалась от своей политики предусловий в отношении Армении. На вопрос «7or» о том, неужели уже тогда не было понятно, что мы имеем дело с турками и они, несомненно, должны выдвинуть предусловие относительно НК, Р.Сафрастян ответил:
«В дипломатии есть два уровня: первое - это те документы и договора, которые подписываются, а остальное - это то, что говорится. Сейчас они должны оказывать давление, должны создать впечатление, что они ставят эти предусловии, но они подписали документ, в котором нет  ни слова о Карабахском вопросе. Вот это и есть турецкая дипломатия, поэтому наша дипломатия должна быть начеку, должна не позволять, чтобы они не смогли своими играми, манипуляциями добиться чего-то».