Սերժ Թանկյան. «Թուրքական կառավարությունը ստելու համար պետք է բացատրություն տա»
Աշխարհռչակ ռոք ­երաժիշտ Սերժ Թանկյանը «Reddit» սոցիալական կայքում պատասխանել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հարցերի:
«ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ»–ը հայտնում է, որ կայքի «Ես եմ…»` (AMA) բաժնում մարդիկ հնարավորություններ են ունեցել հարցեր ուղղել «System of a Down» ռոք խմբի անդամներ Սերժ Թանկյանին ու Ջոն Դոլմայանին ու ստանալ պատասխաններ:
Հայազգի օգտատիրոջ հարցին ի պատասխան, թե ինչ պետք է անեն հայերը, որպեսզի հաջորդող 100 տարիները դարձնեն Հայաստանի ապագային, ոչ թե անցյալին ուղղված, Սերժ Թանկյանը գրել է. «Ես լիովին հասկանում եմ ձեզ: Ցեղասպանությունն ու դրա ճանաչմանը հասնելու մեր ձգտումն ամրապնդվել է մեր գենետիկ հիշողության մեջ և դարձել մեր ժողովրդին բնորոշ ամենատարածված բնութագրիչը: Ոչ մի մշակույթ երբեք չի ցանկանում ընդմիշտ զոհի կարգավիճակում մնալ: Բայց արդյոք պե՞տք է այն կլանի մեր մշակութային գանձերը: Արդյոք այն, ինչ մենք անում ենք «System of Down»-­ով, զոհի կարգավիճակում չմնալու կատարյալ միասնությունը չէ՞: Ներկայացնել մեր մշակութային արժեքները` պայքարելով արդարության համար. մեկն առանց մյուսի անդառնալի կորուստ կլինի»:
«sisman61» անունով օգտատերը գրել է. «Որպես թուրք, ով լսում է ձեր երգերը՝ ես կարծում եմ, որ դրանք հիանալի են: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանությանը, շատ թուրքեր կարծես վախենում են հատուցման ծախսերից կամ այն որպես պատրվակ են օգտագործում` ներողություն չխնդրելու համար, ինչը կհանգեցնի, որ այս ոճրագործությունն արդարացի լուծում չստանա»:
Նրան Սերժ Թանկյանը պատասխանել է այսպես. «Շնորհակալություն հարցի համար: Շատ լավ հարց է: Կարծում եմ` դուք շատ լավ ձևակերպեցիք, որ Թուրքիայի կառավարությունը վախենում է փոխհատուցումից և իրավունքների վերականգնումից: Ես ենթադրում եմ, որ երբ ապատեղեկատվության և դիվանագիտության համար կատարվող ծախսերը գերազանցեն հատուցման ծախսերը, մենք կարող ենք տեսնել որոշ տեղաշարժեր: Այստեղ նաև մի այլ խնդիր կա, թե ինչպես թուրքական կառավարությունը կբացատրի իր ժողովորդին, որ ստել է այս բոլոր տարիներին: Սա ևս խոչընդոտում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը»:

Турецкое правительство должно дать объяснение своему народу за ложь – Серж Танкян
Всемирно известный рок-музыкант Серж Танкян в социальной сети «Reddit» ответил на вопросы о Геноциде армян. Как сообщает «Арменпресс», в разделе сайта «Я» (АМА) пользователи сети имели возможность задавать вопрос членам рок-группы «System of a Down» Сержу Танкяну и Джону Долмаяну.
В ответ на вопрос армянского пользователя о том, что должны сделать армяне, чтобы следующие 100 лет сделать направленными на будущее, а не на прошлое Армении, Танкян написал: «Я полностью понимаю вас. Геноцид и наше стремление достичь его признания укрепилось в нашей генетической памяти и стало самой распространенной характеристикой нашего народа. Ни одна культура никогда не желает всегда оставаться в статусе жертвы.
Но должна ли она захватить все наши культурные богатства? Разве то, что мы делаем с группой «System of a Down», не является полным единением с идеей не оставаться в статусе жертвы? Представлять наши культурные ценности, борясь за справедливость – одно без другого будет невосполнимой потерей».
Пользователь sisman61 написал: «Как турок, который слушает ваши песни, я думаю, что они прекрасны. Что касается геноцида, то многие турки, кажется, боятся трат на компенсацию или используют это в качестве причины, чтобы не просить прощения, а это приведет к тому, что данное преступление не получит справедливого решения».
На это Танкян ответил: «Спасибо за вопрос. Вопрос очень хороший. Думаю, что вы хорошо сформулировали, что Турция боится компенсации и восстановления прав. Я думаю, что когда затраты на дезинформацию и дипломатию будут больше затрат на контрибуцию, мы сможем увидеть некоторые сдвиги. Здесь есть и другой вопрос: как турецкое правительство будет объяснять своему народу, что лгало все эти годы? Это тоже препятствует признанию Геноцида армян».