Տիգրան Թորոսյան. «Չեմ ուզում որևէ մեկի խոսքը գնահատել, առավել ևս մարդկանց, ովքեր մեծ կորուստներ են կրել»
-Չեմ ուզում որևէ մեկի խոսքը գնահատել, առավել ևս մարդկանց, ովքեր մեծ կորուստներ են կրել,-«7օր»-ի հետ զրույցում այսպես է պատասխանել ԱԺ նախկին նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հարցին, թե ինչպես է գնահատում Ռիմա Դեմիրճյանի հետևյալ հայտարարությունը. «Սա պետք է կատարվեր ավելի շուտ, քան հիմա։ Բայց լավ է գոնե, եթե չեն արել նախորդ Ազգային ժողովները, ապա ներկայիս Ազգային ժողովընրա ղեկավարությունը ձեռնամուխ է եղել այս միջոցառմանը, արձանի կայացմանը»։
-Բայց ուրիշ բան կա. փնտրե՛ք և փորձե՛ք գտնել մի երկիր, որտեղ խորհրդարանի հուշաքարի փոխարեն ուրիշ բան է դրվում։ Դժբախտաբար, նման բան չեք գտնի։ Սա ինքնին խոսուն փաստ է։ Ուրիշ բան չեմ էլ ուզում ասել,-նշել է Տ. Թորոսյանը։
-Ինձ համար շատ ավելի կարևոր է, որ մենք բացահայտենք պատճառները և վերացնենք։ Որովհետև քանի դրանք չեն վերացվել, վտանգներ կարող են լինել, որ այդ ամենը, դժբախտաբար, մի օր կարող է կրկնվել։ Սա շատ ավելի կարևոր հարց է։ Ցավոք, այս առումով մենք չենք կարող որևէ լուրջ հետևություն անել,-նկատել է ԱԺ պատգամավորը։

Тигран Торосян: «Не хочу оценивать чьи-то слова, тем более - людей, которые понесли большие утраты»
Тигран Торосян: «Не хочу оценивать чьи-то слова, тем более  - людей, которые понесли большие утраты»
«Не хочу оценивать чьи-то слова, тем более  - людей, которые понесли большие утраты», - в беседе с «7or» сказал бывший спикер НС Тигран Торосян, отвечая на вопрос о том, как он прокомментирует заявление Римы Демирчян:  «Это должно было быть сделано раньше, нежели сегодня. Но хорошо хотя бы, если этого не сделали прошлые Национальные собрания, то нынешнее НС, его руководство осмелилось провести это мероприятие, поставить этот памятник».
«Но здесь есть другое: поищите и попытайтесь найти страну, в которой вместо  мемориального камня в парламенте ставится что-то другое. К несчастью, вы ничего подобного не найдете. Это говорящий сам за себя факт. Ничего другого и не хочу говорить», - отметил Т.Торосян.
«Для меня намного важнее, чтобы мы раскрыли и устранили причины. Так как пока они не устранены, может сохраняться угроза, что это, к несчастью, может повториться. Это намного более важный вопрос. К сожалению, в этом плане мы не можем сделать каких-либо серьезных выводов», - заметил депутат НС.