Հովհաննես Մարգարյան. «Մենք դիրքորոշված ենք այդ փաստաթղթին կողմ արտահայտվելու»
-Ընդամենը կուզեմ մի փոքր ավելի հետ գնանք. հիշենք այն հայտարարությունները, որոնք տարբեր առիթներով հնչում էին, մասնավորապես՝ դեռևս նախաստորագրված փուլում։ Իրարամերժ մոտեցումներ, հայտարարություններ եղան, սակայն բոլորս ականատես եղանք, որ նախաստորագրած փաստաթուղթը փոփոխության չենթարկեց և ստորագրվեց,-պատասխանել է ԱԺ Օրինաց երկիր խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը «7օր»-ի հարցին, թե Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններից հետո ՕԵԿ-ը շարունակո՞ւմ է մնալ այն կարծիքին, որ արձանագրությունների վավերացումով Արցախի հարցին վտանգ չի սպառնում։
-Մեր խմբակցությունը բազմիցս է ասել, և այսօր էլ ենք ասում, որ որևէ նախապայման չկար։ Տեղին չէ, որ այսօրվա դրությամբ փորձենք մեկնաբանել տարբեր հայտարարություններ։
Եթե արձանագրությունները բերվեն խորհրդարան՝ վավերացվելու, ապա ըստ Հ. Մարգարյանի, ՕԵԿ-ը քննարկում կիրականացվի.
-Խմբակցությունն իր դիրքորոշումը կարտահայտի։ Բայց ընդհանուր առմամբ մենք դիրքորոշված ենք այդ փաստաթղթին կողմ արտահայտվելու,-ասել է պատգամավորը։

Ованес Маргарян: «Мы ориентированы на то, чтобы высказаться в пользу этого документа»
«Просто хотел бы немного вернуться назад: вспомним те заявления, которые звучали по разным поводам, в частности, еще на этапе их парафирования. Были взаимоисключающие подходы, заявления, однако все стали свидетелями того, что парафированный документ не был изменен и был подписан», - ответил представитель парламентской фракции «Оринац еркир» Ованес Маргарян  на вопрос «7or» о том, остается ли ПОЕ после заявлений высокопоставленных чиновников Турции  при том же мнении, что ратификация протоколов не угрожает вопросу Арцаха.
«Наша фракция неоднократно говорила, продолжает говорить и сегодня,  что никакого предусловия не было. Не к месту, чтобы сегодня пытаться комментировать различные заявления», - отметил он.
Если протоколы будут внесены на ратификацию в парламент, то, согласно О.Маргаряну, ПОЕ проведет обсуждение.
«Фракция выскажет свою позицию. Но в целом мы ориентированы на то, чтобы высказаться в пользу  этого документа», -  сказал депутат.