Ո՞ր փուլում է արձանագրությունների վավերացման գործընթացը
Հիշեցնենք, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման ընթացակարգը հետևյալն է։ Արտգործնախարարությունը նախաձեռնում է ստորագրված փաստաթղթերի միջգերատեսչական ընթացակարգ, ինչից հետո փաստաթղթերն ուղարկվում են Հայաստանի նախագահին: Երկրի ղեկավարը ստորագրված արձանագրություններն ուղարկում է Սահմանադրական դատարան: Այնտեղ քննարկելուց հետո որոշում է կայացվում արձանագրություններում ամրագրված պարտավորությունների՝ Հայաստանի Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցի վերաբերյալ, իսկ որոշումն ուղարկվում է նախագահին:
Համապատասխանության մասին որոշում կայացվելու պարագայում ՀՀ նախագահը, իր հերթին, փաստաթղթերն ուղարկում է Ազգային ժողով՝ քննարկման և վավերացման: Ազգային ժողովում սահմանված կարգով վավերացվելուց հետո Արտաքին գործերի նախարարությունը արձանագրությունների վերաբերյալ վավերագիր է կազմում և ներկայացնում  նախագահի uտորագրմանը:
Վավերագիրն ամրագրվում է Հայաuտանի Հանրապետության կնիքով և արտգործնախարարի uտորագրությամբ: Ավարտական փուլում տեղի է ունենում վավերագրերի փոխանակում, որից հետո դրանք մտնում են ուժի մեջ:
Թե ո՞ր փուլում է վավերացման գործընթացը, «7օր»-ը փորձել է պարզել ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Սամվել Ֆարմանյանից, ով խորհուրդ է տվել կապվել ընթացակարգի առաջին օղակի՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ։
-Սահմանադրությամբ և օրենսդրությամբ հստակ նախատեսված են վավերացման ժամկետներն ու գործընթացը, և այդ ժամկետներում էլ ամեն ինչ կարվի,- «7օր»-ին ասել է Տիգրան Բալայանը։

На каком этапе находится процесс ратификации протоколов?
Напомним, процедура ратификации армяно-турецких протоколов следующая: МИД предпринимает межведомственную процедуру подписанных документов, после чего документы посылают президенту Армении, руководитель страны подписанные протоколы посылает в Конституционный суд, а там после рассмотрения принимается решение относительно вопроса соответствия обязательств, закрепленных в протоколах, Конституции Армении, а решение направляется президенту.
В случае решение о соответствии президент РА в свою очередь документы направляет Национальному собранию для обсуждения и ратификации. После ратификации в Национальном собрании в установленном порядке МИД составляет документ-ратификацию и отправляет его на подписание президента.
Документ-ратификация закрепляется печатью РА и подписью министра  иностранных дел. На заключительном этапе происходит обмен документами-ратификациями, после чего он вступают в силу.
Чтобы выяснить на каком этапе находится процесс ратификации, «7or» обратился к пресс-секретарю президента РА Самвелу Фарманяну, который посоветовал связаться с первым звеном процедуры - МИД РА.
«По Конституции и по законодательству четко предусмотрены и сроки ратификации и процесс, и в эти сроки всё и будет сделано», - сказал пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.