Թուրքիայի խորհրդարանի «այո»-ն Ղարաբաղի գի՞նն ունի
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դովութօղլուն հոկտեմբերի 26-ին «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ներկայացրել է Թուրքիայի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ վերջին զարգացումների մասին։ Այն հարցին, թե Թուրքիայի խորհրդարանը ե՞րբ է պատրաստվում վավերացնել հայ-թուրքական արձանագրությունները, արտգործնախարարը պատասխանել է, որ սահամադրությամբ իրենք իրավասու են միայն այն ներկայացնել խորհրդարանին, բայց խորհրդարանի փոխարեն ժամկետների մասին խոսել չեն կարող։
«Կարևոր եմ համարում նշել, որ վավերցումը մեծապես կապված է տարածաշրջանային համապատասխան քաղաքական զարգացումների մթնոլորտից»,-ասել է Ահմեդ Դովութողլուն։ Լրագրողի այն ճշտմանը, թե արդյոք սա նշանակո՞ւմ է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը կախված է նրանից, թե որքան առաջընթաց կարձանագրվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման՝ քաղաքական որոշումների հարցում, Թուրքիայի արտգործնախարարը պատասխանել է.
«Մենք արդեն ասել ենք, որ այս արձանագրությունները պետք է դրական ազդեցություն թողնեն տարածաշրջանում, հատկապես հայ-ադրբեջանական հակամարտության պարագայում։ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունում Ադրբեջանը գերակա նշանակություն ունի, և Ադրբեջանի տարածքների 20%-ի օկուպացիան ոչ օրինական է։ Տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման առաջին քայլերը հաջողությամբ իրականացրինք, խնդիր ունենք հաջորդ քայլում ամբողջացնելու այս գործընթացները։ Մենք չենք ուզում, որ արձանագրությունների հաստատումը մերժվի խորհրդարանի կողմից, սակայն խորհրդարանի «այո»-ն ստանալու համար պետք է համապատասխան մթոնոլորտը ապահովենք»։
«Ալ-Ջազիրա»-ի լրագրողի այն դիտարկմանը, թե, փաստորեն, խորհրդարանը դրական չի արձագանքի, եթե դրական փոփոխություններ չնկատվեն, Դովութօղլուն «այո» է պատասխանել։
Հարցազրույցին անդրադարձ է եղել առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած ցեղասպանության անցքերի ուսումնասիրման պատմական հանձնաժողովին, և Դավութօղլուն այդ մասին ասել է. «Այս հարցում կան պատմական փաստեր, և կա պատմական փաստերի պրոպագանդա՝ քաղաքական նկատառումներով։ Մենք հուսով ենք, որ հանձնաժողովը ճիշտ ուղղության վրա կդնի հարցը։ Թուրքիայի արխիվները բաց են, որպեսզի բացահայտեն  պատմական ամբողջական հիշողությունը, ոչ թե հիշողության միայն մեկ կողմը»։

«Да» парламента Турции ценою в Карабах?
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу  26-го октября в своем интервью телеканалу «Аль-Джазира» представил позицию Турции относительно последних развитий вокруг армяно-турецких отношений. На вопрос о том, когда турецкий парламент готовится ратифицировать армяно-турецкие протоколы, глава МИД Турции ответил, что согласно конституции они правомочны только представить его в парламент, и вместо парламента говорить о сроках он не может.
«Считаю важным отметить, что ратификация в основном зависит от атмосферы соответствующих политических развитий в регионе», - сказал Ахмед Давудоглу. На уточнение журналиста, означает ли это, что ратификация армяно-турецких протоколов зависит от того, какой прогресс будет зафиксирован в вопросе политических решений в нагорно-карабахском урегулировании, глава внешнеполитического ведомства Турции ответил:
«Мы уже говорили, что эти протоколы должны оставить положительное воздействие на регион, особенно в случае  армяно-азербайджанского конфликта.   Во внешней политике Турции Азербайджан имеет приоритетное значение, и «оккупация» 20% территорий Азербайджана незаконна. Первые шаги по утверждению мира в регионе с успехом были осуществлены, и у нас есть задача обобщить следующим шагом эти процессы. Мы не хотим, чтобы утверждение протоколов было отклонено парламентом, однако для получения «да» парламента мы должны обеспечить соответствующую атмосферу».
На то наблюдение журналиста «Аль-Джазиры», что, фактически, парламент не отреагирует положительно, если не будут замечены положительные  изменения, Давудоглу ответил «да».
Во время интервью был также затронут вопрос об исторической комиссии, которая должна заниматься изучением геноцида, осуществленного в годы Первой Мировой войны, и Давудоглу об этом сказал: «В этом вопросе имеются исторические факты, и есть пропаганда исторических фактов из политических соображений. Мы надеемся, что комиссия поставит вопрос на правильный путь. Турецкие архивы открыты, чтобы была раскрыта целостная историческая память, а не одна сторона памяти».