Հովիկ Աբրահամյան. «Թուրքիայի կողմից վավերացման ձգձգումը կարժանանա հայկական կողմի համարժեք վերաբերմունքի»
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի և Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի հանդիպման առանցքում  առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացն էր:
Հովիկ Աբրահամյանը վերահաստատեց հայկական կողմի դիրքորոշումն այդ հարցում և շեշտեց, որ հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված արձանագրությունների Թուրքիայի կողմից վավերացման ձգձգումը կարժանանա հայկական կողմի համարժեք վերաբերմունքի:
Այդ համատեքստում նա ընդգծեց, որ այդ արձանագրություններով Հայաստանը չի ստանձնել որևէ միակողմանի պարտավորություն և դիմել է այդ քայլին երկու երկրների միջև բնականոն հարաբերություններ հաստատելու համար անհրաժեշտ հիմքեր ստեղծելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրեց ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին, որ եթե Թուրքիան խելամիտ ժամկետներում չվավերացնի այդ արձանագրություններն, ապա հայկական կողմն առանց հապաղելու կձեռնարկի համապատասխան համարժեք քայլեր:

Овик Абрамян: «Затягивание Турцией ратификации протоколов удостоится адекватной реакции армянской стороны”
Основной темой беседы во время встречи председателя Национального собрания Армении Овика Абрамяна и представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа Питера Семнеби был процесс урегулирования армяно-турецких отношений без предусловий.
Овик Абрамян вновь подтвердил позицию армянской стороны в этом вопросе, что затягивание с ратификацией со стороны Турции протоколов, подписанных  10 октября, будет удостоено равноценного отношения с армянской стороны
В этом контексте он подчеркнул, что этими протоколами Армения не взяла на себя какое-то одностороннее обязательство и прибегла к этому шагу с целью создания основ для установления регулярных отношений между двумя странами.
Председатель НС РА проинформировал специального представителя ЕС, что если Турция в разумные сроки не ратифицирует эти протоколы, то армянская сторона без промедления предпримет соответствующие адекватные шаги. Об этом сообщает управление по связям с общественностью НС РА.