ԼՂՀ–ում սուր անհանգստություն չի դրսևորվում
-Երևույթի, իրադարձության նկատմամաբ մեկնաբանությունները տարբեր են։ Եթե որևէ կուսակցություն կամ քաղաքական գործիչ մտահոգություն է հայտնում, դա չի նշանակում, թե այդ մտահոգությունները կան, և եթե չի արտահայտում, դա էլ չի նշանակում, թե այդ մտահոգությունները չկան։ Պետք է ասեմ, որ բոլորն էլ մտահոգություններ ունեն։ ՀՀ նախագահն իր հրապարակային ելույթներում այն տեսակետն էր արտահայտում, թե գործընթացի նկատմամբ 100%-անոց վստահություն ոչ ոք չունի,- «7օր»-ի հետ զրույցում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ ասել է ԼՂՀ  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը։
Անդրադառնալով գործընթացի վերաբերյալ ԼՂՀ մտահոգություններին, Վ. Աթանեսյանը նշել է, որ ինքը հատուկ դիտարկում չի անցկացրել, սակայն «որևէ սուր անհանգստություն կարծես թե չի դրսևորվում»։ Նա նշել է, որ այժմ Լեռնային Ղարաբաղի Հնարապետությունում քննարկումներ ընթանում են, սակայն թե ինչով դրանք կավարտվեն, դժվարացել է ասել։
-Այս պահին մեր կուսակցությունները ներկայացնում են իրենց գրավոր տեսակետները։ Դրանցից, հնարավոր է, ձևավորվի կամ չձևավորվի վերջնական միասնական տեսակետ։  Հնարավոր է, արձանագրությունները Լեռնային Ղարաբաղում ընդունելի չհամարվեն բոլոր քաղաքական ուժերի համար։ Իրավիճակն այս է։ Ամեն դեպքում, մտահոգություններ բոլորն ունեն։ Չեմ կարծում, թե այդ քննարկումները կա՛մ ուշացած են, կա՛մ անհավանական։ Շատ հնարավոր է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքական ուժերն ավելի ընդգրկուն վերաբերմունք դրսևորեն արձանագրություների նկատմամբ, քան Հայաստանում։- ասել է նա։
Վահրամ Աթանեսյանի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղը պասիվ չէ, սակայն պետք է լինի նաև ակնհայտ գործողություններ հնարավորություն։ Նրա համար անհասկանալի է, երբ Հայաստանում անցկացվում են խորհրդարանական լսումներ, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցչին հնարավորություն չի տրվում Ազգային ժողովում հնչեցնել իր տեսակետը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի խորհրդարանի կողմից արձանագրությունների վավերացմանը, Վահրամ Աթանեսյանն ասել է. «Ակնհայտ է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը սպասում է Թուրքիայի խորհրդարանի պահվածքին»։
-Որքան գիտեմ, Հայաստանում այդ փաստաթղթերը չեն էլ ներկայացվել վավերացման։ Սահմանադրական դատարան էլ չեն ներկայացվել։ Ես չեմ կարող մեկնաբանել Հայաստանի Ազգային ժողովի պահվածքը, մանավանդ, որ նա չի էլ ստացել այդ փաստաթղթերը։ Երբ այդ փաստաթղթերը կստանան, հնարավոր կլինի կարծիք կազմել, թե ինչ ընթացակարգով կքնարկվեն, ու ինչպիսի դիրքորոշում է  ձևավորվում խորհրդարանի կողմից։ Առայսօր նման գործընթաց չկա,- նշել է ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը։

В НКР не проявляется крайнее беспокойство
«Насчет явления, событий комментарии разные. Если какая-либо партия или политический деятель выражают обеспокоенность, это не означает, что эти озабоченности есть, и если не выражает, не означает, что их нет. Должен сказать, что у всех есть озабоченности. Президент РА в своем публичном выступлении выражал ту точку зрения, что в отношении процесса ни у кого нет 100% уверенности», - в беседе с «7or» сказал председатель комиссии по внешним сношениям НС НКР Ваграм Атанесян, говоря о процессе урегулирования армяно-турецких отношений.
Касаясь озабоченностей НКР относительно процесса В.Атанесян сказал, что он не проводил специального мониторинга, однако «какого-либо крайнего беспокойства как будто не проявляется». Он отметил, что ныне в НКР проходят обсуждения, однако чем они завершатся, он затруднился сказать.
«На этот момент наши партии представляют свои письменные точки зрения. Из них возможно сформируется, а возможно и не сформируется окончательная совместная точка зрения.  Возможно, что протоколы не будут считаться приемлемыми для всех политических сил НКР. Ситуация такова. Во всяком случае, озабоченности есть у всех. Не думаю, что эти обсуждения или опоздавшие или невероятные. Очень возможно, что политические силы НКР проявят более охватывающее отношение к протоколам, чем в Армении», - сказал он.
По мнению Ваграма Атанесяна, Нагорный Карабах не пассивен, однако должна также быть возможность очевидных действий. Для него непонятно, когда в Армении проводятся парламентские слушания, однако представителю НКР не предоставляется возможность высказать свою точку зрения в НС.
Что касается ратификации протоколов парламентом Армении, Ваграм Атанесян сказал: «Очевидно, что НС РА ожидает поведения парламента Турции».
-Насколько мне известно, в Армении эти протоколы даже не были представлены на ратификацию. Они не были представлены и в Конституционный суд. Я не могу комментировать поведение НС Армении, тем более, когда оно еще не получило эти документы. Когда оно их получит, станет возможным составить мнение о том, по какой процедуре они будут обсуждены, и какая позиция сформируется со стороны парламента. На сегодня подобного процесса нет, - отметил председатель комиссии НС НКР по внешним сношениям.