Տիգրան Քոչարյան. «Ադրբեջանցիներն այժմ դիմում են աբսուրդի...»
«Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» հասարակական կազմակերպության անդամներն այօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ամփոփել են իրենց եռամսյա գործունեության արդյունքները: Բլոգեր Տիգրան Քոչարյանի ներկայացմամբ, նշված ժամանակահատվածում բավականին մեծ գործ է արվել՝ հաջողվել է  պարզել, թե որտեղից է գալիս հակահայկական տեղեկատվությունը։ Ամեն դեպքում, «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» ՀԿ անդամներն աշխատում են հնարավորության սահմաններում այդ երևույթի դեմն առնել։ Մասնավորապես Տիգրան Քոչարյանը մի դեպքի մասին պատմեց. Ցյուրիխում հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման հաջորդ օրը Ռուսաստանի առաջին ալիքի թողարկման մեջ ասվել էր  «այսպես կոչված Հայոց Ցեղասպանություն» արտահայտությունը: Խմբի անդամները դիմել են հեռուստաընկերության տնօրինությանը, ինչից հետո հայկական կողմից ներողություն են խնդրել ու կայքէջից հանել են նյութի տեսահոլովակն ու հրապարակումը: Նմանատիպ այլ դեպքեր ևս եղել են:
Նման օրինակները կանխելու և վերացնելու համար խմբի անդամներն ամեն ինչ անում են օրենքով սահմանված կարգով: Համագործակցություն կա ՊՆ, ԱԳՆ, Դատախազության և այլ գերատեսչական մարմինների հետ:
Ինչ վերաբերում է  Հայաստանի և մեր հարևանների միջև տեղեկատվական պատերազմներին, ապա ըստ Տ. Քոչարյանի՝ «այս առումով խնդիր չկա միայն Իրանի հետ»:  Խոսելով Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչության մասին բանախոսը ասել է. «Հայաստան-Ադրբեջան» դեպքում համեմատաբար հաջողության ենք հասել, ադրբեջանական քարոզչության էֆեկտը բավականին նվազել է։ Բացի այդ միջազգային լրատվամիջոցները ֆիլտրում են ինֆորմացիան՝ համադրելով հայկական ու ադրբեջանական աղբյուրների տեղեկատվությունը»: Տ. Քոչարյանն անդրադարձավ նաև արդեն սովորասկան դարձած ադրբեջանական մառազմներին՝ ասելով, որ ադրբեջանցիներն այժմ դիմում են աբսուրդի, հայտարարելով, որ Դա Վինչիի հայրը ադրբեջանցի է, կամ հայերը ավերել են Թոխմախ գյուղի գերեզմանոցը:

Тигран Кочарян: «Азербайджанцы сейчас прибегли к абсурду...»
Члены ОО «Инициатива по предотвращению ксенофобии»  на сегодняшней встрече с журналистами подытожили результаты своей квартальной деятельности. Блоггер Тигран Кочарян сообщил, что за это время была проведена достаточно большая работа: удалось выяснить, откуда приходит антиармянская информация. В любом случае, члены ОО «Инициатива по предотвращению ксенофобии» работают над тем, чтобы справиться с этим явлением. В частности, Тигран Кочарян рассказал об одном случае: на следующий день после подписания в Цюрихе армяно-турецких протоколов  в одной из программ  Первого российского канала  было сделано высказывание  «так называемый Геноцид армян». Члены группы обратились к дирекции телеканала, после чего у армянской стороны попросили извинения и изъяли из сайта видеозапись и публикацию материала. Были также другие подобные  случаи.
Для предотвращения и устранения подобных примеров члены группы делают все в установленном законом порядке. Осуществляется сотрудничество с МО, МИД, Прокуратурой и др. ведомственными органами.
Что касается информационных войн между Арменией и нашими соседями, то, согласно Тиграну Кочаряну, «в этом плане проблем нет только с Ираном». Говоря об антиармянской пропаганде Азербайджана, Т.Кочарян сказал: «В случае «Армения-Азербайджан» мы сравнительно добились успеха, эффект азербайджанской пропаганды достаточно снизился. Кроме этого международные СМИ фильтруют информацию, сопоставляя ее из армянских и азербайджанских источников». Он также обратился  к уже ставшему обычным явлением азербайджанскому маразму, сказав, что азербайджанцы сейчас уже обращаются к абсурду, заявляя, что отец  Да Винчи был азербайджанцем, или что армяне уничтожили кладбище села Тохмах.