Համլետ Հարությունյան. «Եթե Ղարաբաղի հարցում նախապայման լիներ, մեր երկրի ղեկավարությունն ուղղակի չէր շարունակի այս գործընթացը»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Համլետ Հարությունյանն ասել է, թե հայ-թուրքական արձանագրություններում Ղարաբաղի հարցն ընդհանրապես չի շոշափվում։
-Իհա՛րկե, Թուրքիան չի կարող հայ-թուրքական ցանկացած հարաբերության մեջ Ղարաբաղի հարցը չշոշափել, բայց կոնկրետ համաձայնագրերում այդպիսի բան չկա և չի էլ կարող ներառվել, քանի որ մեր երկրի նախագահը հայտարարել է, որ այդպիսի բան լինել չի կարող,-ասել է նա։
Իսկ ՀԺԿ վարչության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանն էլ հակադրվել է ու նշել, թե Թուրքիայի բարձրաստիճան այրերի հայտարարությունները վկայում են, որ Ղարաբաղի հարցը նախապայման է։
-Բառացի չի գրվել, չի ներառվել, բայց մենք տեսնում ենք, որ անմիջապես արձանագրությունների հրապարակումից հետո Թուրքիայի իշխանությունները ամենաբարձր մակարդակով կապեցին այդ հարցի հետ և բազմիցս կրկնել են, որ եթե Ղարաբաղի հարցում առաջընթաց չլինի, ապա սահմանը չեն բացի,-ասել է նա։
Համլետ Հարությունյանը հորդորել է մի քիչ  հավատ ունենալ երկրի ղեկավարության նկատմամբ, իսկ Գրիգոր Հարությունյանն էլ պատասխանել է, թե աչքը տեսածից է վախենում։
-Եթե Ղարաբաղի հարցում նախապայման լիներ,  մեր երկրի ղեկավաորւթյունն ուղղակի չէր շարունակի այս գործընթացը։ Չգիտեմ, էդ տողատակերը Եգիպտական մումիանե՞ր են, որ  պեղում ու գտնում են, թե նախապայման կա։ Կոնկրետ տեքստում նախապայման չկա,-ասել է ՀՀԿ պատգամավորը։

Гамлет Арутюнян: «Если бы в карабахском вопросе было предусловие, руководство нашей страны попросту не продолжило бы этот процесс»
Гамлет Арутюнян: «Если бы  в карабахском вопросе было предусловие, руководство нашей страны попросту не продолжило бы этот процесс»
Во время встречи с журналистами член парламентской фракции РПА Гамлет Арутюнян сказал, что в армяно-турецких протоколах вопрос Карабаха вообще не затрагивается.
-Конечно, Турция не может в любых армяно-турецких отношениях не затрагивать вопрос Карабаха, но конкретно в соглашениях ничего подобного нет, и не может быть, потому что президент нашей страны заявил, что этого быть не может, - сказал он.
А секретарь НПА Григор Арутюнян, не согласившись, отметил, что заявления высокопоставленных мужей Турции свидетельствуют о том, что вопрос Карабаха - это предусловие.
-Это фактически не включено, но мы видим, что непосредственно после публикации протоколов власти Турции на самом высоком уровне связали их с этим вопросом и неоднократно заявляли, что, если в вопросе Карабаха не будет прогресса, они не откроют границы, - сказал он.
Гамлет Арутюнян призвал иметь немного веры в отношении руководства страны, а Григор Арутюнян ответил, что «обжегшись на молоке, будешь дуть и на воду».
-Если бы в вопросе Карабаха было предусловие, руководство нашей страны не продолжило бы этот процесс. Не знаю, между строками есть египетские мумии, что раскапывают и находят, что есть предусловия? Конкретно в тексте предусловий нет, - сказал депутат от РПА.