ՀՀԿ պատգամավորը վստահեցնում է, որ անկախ բանակցային գործընթացներից` ժողովուրդն է վերջնական որոշում կայացնողը
-Ղարաբաղի հարցը լուծել է Ղարաբաղի ժողովուրդը ամբողջ հայ ժողովրդի հետ միասին, և այս խնդիրը որևիցե մեկին թող չվախեցնի։ Իսկ մնացած բանակցային այդ գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում Մինսկի խմբի շրջանակներում, առավել շատ ինձ թվում է՝ դիվանագիտական իմիտացիա են, որովհետև Ադրբեջանն էլ, ի վերջո, իր խնդիրներն է դնում, բայց  որ ասում են՝ Ղարաբաղը տվեցին, դա.... այդ ո՞վ  է Ղարաբաղ տվողը։ Գնացե՞լ եք, այդ ժողովրդին հարցրե՞լ եք՝ տալի՞ս են, թե՞ չեն տալիս։ Իհա՛րկե չեն տալիս,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին՝ ասել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը։
ՀԺԿ վարչության քարտուղար Գրիգոր Հարությունյանն էլ նշել  է, թե Ղարաբաղի ժողովրդին, ցավոք, չեն լսում։
-Վերջում ժողովուրդն է որոշում կայացնում։ 1988-ի շարժման ժամանակ էլ  բազմաթիվ կոմունիստական ղեկավարներ՝ հայեր, դեմ էին պայքարին, բայց, ի վերջո, ժողովուրդը որոշեց՝ պայքարն սկսե՞լ, թե՞ ոչ։ Գնաց ու հաղթեց,- իր ասածը պնդել է ՀՀԿ պատգամավորը։
-Որովհետև այն ժամանակ իդեալոգիա կար, համախմբում կար, հավատ կար։ Ցավոք սրտի, ոչնչացրին այդ հավատը։ Իշխանությունները ոչնչացրին դա,-ասել է Գրիգորի Հարությունյանը։
-Ես կասեի՝ ընդդիմությունը դա արեց,-հակադարձել է Համլետ Հարությունյանը։
ՀԺԿ վարչության քարտուղարը, սակայն, պնդել է, որ իշխանություններն են սկսել թալանել ու օլիգարխիկ համակարգ ստեղծել։
-Ես առնվազն ընդդիմության մեջ հազարավոր մարդիկ ցույց կտամ, որ Զանգիբասարի թալանի հիմնադիրներն ու գաղափարախոսներն էին։ Իմացեք, որ իշխանության սկզբնավորողը դո՛ւք եք, և բոլոր արատների ու առավելությունների հիմնադիրներն էլ եք դուք։ Եթե թալանը չանեիք, դա, որպես գաղափարախոսություն, այսպես չէր արմատավորվի։ Վատը գիտե՞ք՝ որն է՝ այդ թալանչիները կուրծք են ծեծում ու մեղադրում մյուս թալանչիներին։ Այդ երկու կողմին էլ պիտի տանել համապատասխան վայրերը,-ասել է Համլետ Հարությունյանը։

Депутат от РПА уверяет, что независимо от переговорного процесса, народ должен принять окончательное решение
«Проблему Карабаха решил народ Карабаха вместе с армянским народом, и эта проблема пусть, кого-либо не пугает. А остальные эти переговорные процессы, которые происходят в рамках Минской группы ОБСЕ, больше, на мой взгляд, являются дипломатической имитацией, поскольку и Азербайджан, в конце концов, ставит свои проблемы, но когда говорят, что Карабах отдали, но тогда возникает вопрос - а кто тот отдавший Карабах? Пошли и спросили у этого народа, отдают или нет? Конечно, не отдают», - во время встречи с журналистами заявил депутат от фракции РПА Гамлет Арутюнян.
И секретарь правления НПА Григор Арутюнян отметил, что, к сожалению, не прислушиваются к народу Карабаха.
«В конце концов, народ принимает решение. И во время движения 1988-ого многочисленные коммунистические руководители, армяне, были против борьбы, но, в конце концов, народ решил начинать борьбу или нет. Пошел и победил», - настоял на своем депутат.
«Поскольку в то время были идеология, сплочение, вера. К сожалению, уничтожили эту веру. Власти уничтожили это», - сказал Григорий Арутюнян.
«Я бы сказал, что это сделала оппозиция», - ответил Гамлет Арутюнян.
Секретарь правления НПА, однако настоял, что власти начали грабеж и создали олигархическую систему.
«Я как минимум, тысячи людей могу указать среди оппозиции, которые являются основателями и идеологами грабежа Зангибасара. Знаете, вы являетесь зачинателями властей,  вы и являетесь учредителями всех пороков и преимуществ. Если не осуществили грабеж, то он, как идеология, не пустил бы так корни. Знаете, что плохо, эти грабители бьют себя в грудь и обвиняют других грабителей. Эти две стороны надо отвести в соответствующие места», - сказал Гамлет Арутюнян.