Ի՞նչ է սպասվում հայ–թուրքական «ֆռոնտում»
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հոկտեմբերի 26-ին «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ներկայացրել էր Թուրքիայի դիրքորոշումը հայ-թուրքական հարաբերությունների վերջին զարգացումների մասին։
«Մենք արդեն ասել ենք, որ այս արձանագրությունները պետք է դրական ազդեցություն թողնեն տարածաշրջանում, հատկապես հայ-ադրբեջանական հակամարտության պարագայում։ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունում Ադրբեջանը գերակա նշանակություն ունի, և Ադրբեջանի տարածքների 20%-ի օկուպացիան ոչ օրինական է։ Տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման առաջին քայլերը հաջողությամբ իրականացրինք, խնդիր ունենք հաջորդ քայլում ամբողջացնելու այս գործընթացները»,-ասել էր Դավութօղլուն։
Կոալիցիան ներկայացնող խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ զրույցում «7օր»-ը հարցրել է, թե այսքանից հետո է՞լ են պատրաստվում ասել, որ Դավութօղլուի հայտարարությունները ներքին սպառման համար են, մտահոգություններ չե՞ք տեսնում այդ հայտարարությունների մեջ։
Ստեփան Ասլանյան («Օրինաց երկիր»)
-Խոսքն այն մասին չէ, թե վտանգներ կա՞ն, թե՞ ոչ։ Եթե կա մտահոգություն, այդ մտահոգության մասին հայտնում է նաև հանրապետության նախագահը։ Մտահոգություններ միշտ էլ կան. մենք նայում ենք իրադարձությունների զարգացմանը, բայց նաև պետք է փաստենք, որ այն, ինչ խոսվում է այնտեղ, դեռ հիմք չէ։ Ըստ էության՝ հիմք է այն, ինչ կա արձանագրություններում։ Սրանից ավելին ոչ մի հարաբերության մասին Թուրքիայի հետ չի խոսվել։ Մենք պետք է մտորենք այդ շրջանակներում, ոչ թե դրանից առաջ վազենք։
«Ալ- Ջազիրան» այն շեմը չէ, որ եթե այնտեղ Դավութօղլուն հայտարարություններ է արել, ուրեմն վերջ։ Ես հավատում եմ, որ այդ ամենն ուղղակի ներքին սպառման համար է արվում։ Մի ժամանակ էլ Էլչիբեյն էր ասում՝ պետք է գնամ Սևանում լողանամ։ Դա էլ իր ներքին սպառման համար էր։ Տեսանք, թե հիմա որտեղ է լվանում իր ոտքերը։
Նաիրա Զոհրաբյան («Բարգավաճ Հայաստան»)
-Ես մի քիչ վերապահում ունեմ այն գործելաոճից, որ անընդհատ փորձում ենք Թուրքիայի պաշտոնյաների՝ այս կամ այն լսարանի կամ օրվա մեջ հարափոփոխ հայտարարություններն անընդհատ ցավագին ընդունել և մեկնաբանել։ Մենք ունենք մեր հստակ դիրքորոշումը. Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարելավումը չի կարող լինել մեզ համար գերակա պետական շահերի, նպատակների հաշվին, չի կարող լինել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հաշվին։ Եթե Թուրքիայի պաշտոնական տեսակետն այդ հարցում փոխվի, կամ եթե պարոն Դավութօղլուն ու Էրդողանն իրենց պաշտոնական փոփոխված դիրքորոշումը ներկայացնեն Հայաստանի Հանրապետությանը, ապա մեր պատասխանն անպայման համարժեք կլինի։ Բայց քանի դեռ Հայաստանի իշխանությունների հետ ուղղակի բանակցություններում նրանց կողմից որևէ նախապայմանի վերաբերյալ  որևէ «մեսիջ» չի եղել, մեկնաբանել, թե «Ալ-Ջազիրայում» Դավութօղլուն ինչ հայտարարություն է արել, կարծում եմ՝ պարապ գործով կզբաղվենք։ Մեր դիրքորոշումը հստակ է. հարաբերությունների կարգավորումը պետք է լինի առանց նախապայմանների։ Ի վերջո, կայուն և զարգացող տարածաշրջան ունենալը շուկայական այն ապրանքը չէ, որ մեկին պետք է լինի, մյուսին՝ ոչ։ Որքան մեզ է պետք կայուն, զարգացող տարածաշրջան ունենալը, նույնքան էլ Թուրքիային է պետք։
Երբ մեզ հետ ուղղակի բանակցություններում թուրքական պաշտոնական կողմը՝ ի դեմս Էրդողանի կամ Դավութօղլուի, կխոսի նախապայմանների մասին, այդ ժամանակ մեր արձագանքը կլինի, այդ ժամանակ մենք նրանց կուղարկենք որտեղ որ պետք է։ Իսկ այժմ մեկնաբանել, թե նրանք ադրբեջանական կամ մեկ այլ գործոնի ազդեցության տակ իրենց տարբեր լսարանների համար ինչ հայտարարություններ են անում, կարծում եմ՝ ճիշտ չէ։
Էդուարդ Շարմազանով (ՀՀԿ)
-Թուրքական կողմը մշտապես, նույնիսկ մինչ արձանագրությունների ստարոգրումն ասում էր, թե կստորագրեն, եթե Ղարաբաղի հարցում առաջընթաց լինի։ Ցյուրիխում արձանագրությունները ստորագրվեցին, բայց որևէ նախապայման չկար։ Կարծում եմ, որ թուրքական կողմից մենք չպետք է սպասենք հայամետ հայտարարությունների, որովհետև նրանք մշտապես խաղում են իրենց պոպուլիզմի դաշտում։ Թուրքիայի իշխանությունները՝ Գյուլի, Էրդողանի և Դավութօղլուի գլխավորությամբ, մտել են հայկական ծուղակ, որովհետև Թուրքիան 1993թ. փակեց սահմանը՝ ասելով, որ Ցեղասպանությունից հայկական կողմը պետք է հրաժարվի, և Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծվի հօգուտ Ադրբեջանի։ Թուրքիան տեսավ, որ Հայաստանը ոչ միայն չգնաց զիջումների։
Ղարաբաղի հարցի շուրջ մենք հստակ ասել ենք, որ երբեք միակողմանի զիջումների չենք գնա։ Մեզ համար հարցերի հարցը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն է. ԼՂՀ-ն չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։ Սա հստակ է։ Թե Դավութօղլուն ինչ է ասում, Էրդողանն ինչ է ասում, մենք էլ սա ենք ասում։ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան փաստացի ունի այսօր։
Ինչ վերաբերում է Դավութօղլուի ապակառուցողական մոտեցումներին, ապա նախկինում ասել եմ, հիմա էլ եմ ասում՝ դա կունենա համաշխարհային հանրության շատ լուրջ հակադարձ քայլն ու արձագանքը, ինչի ականատեսն ենք լինում։
Եթե Թուրքիան մտածում է, որ կարող է Հայաստանի հետ նախապայմանների լեզվով խոսել, չարաչար սխալվում է։ Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան պետություն է և որևէ մեկին թույլ չի տա նախապայմաններով խոսել։

Что ожидается на армяно-турецком фронте?
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу 26-го октября в интервью телеканалу «Аль-Джазира» представил позицию Турции относительно последних развитий в армяно-турецких отношениях.
«Мы уже говорили, что эти протоколы должны оставить положительное воздействие на регион, особенно в случае  армяно-азербайджанского конфликта. Во внешней политике Турции Азербайджан имеет приоритетное значение, и «оккупация» 20% территорий Азербайджана незаконна. Первые шаги по утверждению мира в регионе с успехом были осуществлены, и у нас есть задача обобщить следующим шагом эти процессы», - сказал Давудоглу.
В беседе с представителями фракций, входящих во властную коалицию, «7or» спросил, неужели и после этого они снова готовы сказать, что заявления Давудоглу для внутреннего потребления, а также не вызывают ли опасения эти заявления?.
Степан Асланян («Оринац еркир»)
-Речь не о том, есть угрозы или нет. Если есть опасения, то  о них заявляет и президент страны. Опасения есть всегда, мы следим за развитием событий, но также надо отметить, что то, о чем здесь говорится, пока еще не основа. По сути, основой является то, что есть в протоколах. Ни о каких отношениях больше этого с Турцией не говорилось. Мы должны размышлять в этих рамках, а не забегать вперед.
«Аль-Джазира» - это не та планка, что, если Давудоглу там сделал заявления, то все. Я верю, что это просто делается для внутреннего потребления. В свое время Эльчибей говорил, что должен искупаться в Севане. Это тоже было для своего внутреннего потребления. Мы увидели, где он теперь моет свои сапоги.
Наира Зограбян («Процветающая Армения»)
-Я немного избегаю того, что постоянно пытаются так болезненно воспринимать и комментировать быстро меняющиеся заявления турецких чиновников, сделанные для той или иной аудитории. У нас есть одна четкая позиция: улучшение отношений с Турцией не может быть за счет наших государственных интересов, целей, за счет международного признания Геноцида армян и Нагорно-карабахской проблемы. Если официальная позиция Турции в этом вопросе изменится, или если господа Давудоглу и Эрдоган представят свою официально изменившуюся позицию Республике Армения, то наш ответ обязательно будет равноценным. Но пока в непосредственных переговорах с властями Армении с их стороны не было никакого «мессиджа» относительно предусловия, комментировать то, какое заявление по «Аль-Джазире» сделал Давудоглу, думаю, пустое занятие.  Наша позиция четкая: налаживание отношений должно быть без предусловий. Наконец, наличие стабильного и развивающегося региона - это не товар, чтобы у одного он был, а у другого - нет. Насколько нам нужен стабильный, развивающийся регион, настолько и Турции.
Когда в прямых переговорах с нами официальная турецкая сторона в лице Эрдогана и Давудоглу заговорит о предусловиях, тогда и будет наша реакция, тогда мы их пошлем туда, куда нужно. А сейчас комментировать, что они под воздействием азербайджанского или какого-то другого фактора делают для своих различных аудиторий те или иные заявления, думаю, неправильно.
Эдуард Шармазанов (РПА)
Турецкая сторона постоянно, даже до подписания протоколов говорила, что подпишут, если в вопросе Карабаха будет прогресс. В Цюрихе протоколы были подписаны, но никакого предусловия не было. Думаю, что мы не должны ждать от турецкой стороны проармянских заявлений, потому что они постоянно играют на своем поле популизма. Власти Турции во главе с Гюлем, Эрдоганом и Давудоглу попали в армянскую ловушку, потому что Турция в 1993-м году закрыла границу, сказав, что армянская сторона должна отказаться от Геноцида и Карабахский вопрос должен решиться в пользу Азербайджана. Турция увидела, что Армения не только не пошла на уступки...
Вокруг карабахского вопроса мы четко сказали, что никогда не пойдем на односторонние уступки. Для нас вопросом из вопросов является статус Нагорного Карабаха: НКР не может быть в составе Азербайджана.  Это четко. А что Давудоглу, Эрдоган говорят то-то - мы говорим другое. Нагорный Карабах не может иметь статус ниже того, что он имеет сегодня.
Что касается деструктивных подходов  Давудоглу, то  в прошлом я уже говорил, что это встретит серьезнейшее противодействие мировой общественности, свидетелями чего мы являемся.
Если Турция думает, что может говорить с Арменией языком предусловий, то она глубоко заблуждается. Республика Армения - суверенное государство и никому не позволит говорить с собой языком предусловий.