Մերկելը՝ լրտեսական սկանդալի մասին. «Ընկերներն իրարից գաղտնիքներ չունեն» (տեսանյութ)
Գերմանիայում չի հանդարտվում բորբոքված լրտեսական սկանդալը։ Լրատվամիջոցները շարունակում են պնդել, որ ԳՖՀ–ն գաղտնի տեղեկատվությամբ է կիսվում ԱՄՆ–ի հետ։ Քաղաքական ընդդիմությունը Գլխավոր դատախազությունից պահանջել է պաշտոնական հետաքննություն սկսել լրտեսության և հայրենիքի դավաճանության գործերով։
Մինչ այդ լռություն պահպանող իշխանությունները ստիպված են եղել խոսել. չնայած, ինչպես գրում է «Վեստի»–ն, դժվար թե կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսքերն ինչ–որ մեկին գոհացրել են։
«Ընկերներն իրարից գաղտնիքներ չունեն։ Հաշվի առնելով մեր վստահելի և գործընկերային հարաբերություններն ԱՄՆ–ի հետ՝ ես սարսափելի ոչինչ չեմ տեսնում մեր հատուկ ծառայությունների համատեղ աշխատանքում։ Մենք պետք է արժանապատվորեն դիմագրավենք ժամանակակից բոլոր սպառնալիքներն ու մարտահրավերները։ Առանց մեր գործընկերների հետ համագործակցության՝ դա հնարավոր չէ։ Մենք չենք թաքցնում, որ անվտանգության ոլորտում Գերմանիայի հիմնական գործընկերն ԱՄՆ–ն է»,–հայտարարել է Մերկելը։
Գերմանիայում լրտեսական սկանդալ հասունացավ, երբ լրագրողներին հայտնի դարձան մանրամասներ գերմանական և ամերիկյան հատուկ ծառայությունների համատեղ աշխատանքի մասին։ Պարզվեց, որ ԳՖՀ հետախուզությունն ԱՄՆ–ին գաղտնի տեղեկատվություն է տրամադրել եվրոպացի հազարավոր պաշտոնյաների և ԵՄ մի քանի խոշոր կազմակերպությունների մասին։ Դրանց թվում են եղել նաև անձնական տվյալներ՝ հեռախոսազրույցների գատնալսումներ, նամակագրություն։
Գերմանիայի խորհրդարանական հանձնաժողովը խոստացել է զբաղվել այդ խնդրով, սակայն մինչ այժմ, «Россия 24»–ի տեղեկացմամբ, այդ հարցով պաշտոնական որևէ եզրակացություն չկա։

Меркель о шпионском скандале: «У друзей секретов нет» (видео)
В Германии не затихает шпионский скандал. СМИ в один голос твердят, что страна делится секретной информацией с США. Политическая оппозиция призвала генпрокуратуру Германии начать официальное расследование по делу о шпионаже и измене родине.
Власти до последнего хранили молчание. Однако ответить все-таки пришлось. Правда, пишет «Vesti.ru», вряд ли слова Ангелы Меркель хоть кого-то устроили.
«У друзей секретов нет. Учитывая доверительные и партнерские отношения, которые сложились у нас с США, я не вижу ничего страшного в совместной работе наших спецслужб. Мы должны достойно встречать все современные угрозы и вызовы. Без сотрудничества с нашими союзниками это невозможно. Мы не скрываем, что наш основной партнер в сфере безопасности – это Соединенные Штаты», – заявила Ангела Меркель.
Шпионский скандал разразился, когда журналистам стали известны подробности совместной работы немецких и американских спецслужб. Выяснилось, что разведка ФРГ предоставляла США секретные данные о тысячах европейских чиновников и нескольких крупнейших организациях Евросоюза. Причем предоставляла по первому же запросу. Всего таких запросов от ЦРУ поступило более 11 тысяч.
В ход шли и личные данные – переписка, прослушка телефонных звонков. В ситуации обещала разобраться парламентская комиссия Германии. Однако никаких официальных заключений от неё до сих пор не поступало, напоминает канал «Россия 24».