«Սահմանադրական» լյուստրացիա
Իշխանություններն ավարտեցին Հայոց ցեղասպանության 100–ամյակի հետ կապված «տոնակատարությունը» (իրենց որ մնար՝ կուզենային հավերժ Ցեղասպանություն «տոնել», քանզի էժանագին հայրենասիրության հնարավորություն էր ստեղծվել)։
Հիմա սկսվում է «սահմանադրական» թամաշան։ Սա արդեն առարկայական թամաշա է, քանզի փորձ է արվում ցմահ իշխանության հարց լուծել։
Սկսվել է հին ու նոր հաճախորդների հաշվառման գործընթացը։ Թամաշայի մասնակիցները սկսել են խոսել սահմանադրական փոփոխությունների թեմայով։ ՕԵԿ–ն, օրինակ, արդեն մտել է բովանդակային քննարկման մեջ, մինչդեռ ամիսներ առաջ հայտարարում էր, թե սահմանադրական փոփոխությունների կարիք չունի Հայաստանը։
Նույն ՕԵԿ–ությունն անում են մյուս «սկզբունքայինները»։
Սահմանադրական փոփոխությունները յուրօրինակ լյուստրացիայի գործառույթ են կատարում։ Ովքեր մտնում են դրա բովանդակային քննարկման դաշտ ու խոսում առաջարկներից՝ մեխանիկորեն հայտնվում են հաճախորդաց դասի մեջ։ Ընդ որում՝ կապ չունի, թե այդ հաճախորդությունը վճարովի՞ է, թե՞ անվճար։
Ակնհայտ է, որ սահմանադրական փոփոխությունները չեն արվում համակարգը բարեփոխելու համար։ Այս իշխանությունները նման հարցերով չեն զբաղվել, չեն զբաղվում և չեն զբաղվելու։
Հարցն այն չէ, թե պետական կառավարման որ մոդելի վրա կանգ կառնեն Բաղրամյան 26–ում՝ կիսանախագահակա՞ն, թե՞ խորհրդարանական։ Դա հարցի ձևական կողմն է։ Ասել է թե՝ մոդելային քննարկման դաշտ մտնողներն էլ այդ «ատմազկայով» չեն կարող հանդես գալ։ Խնդիրը հստակ է՝ կողմ ես կամ դեմ սահմանադրական փոփոխություններին, և կարծում ես, որ դրանք արվում են վերարտադրության համար կամ բարեփոխումների։
Եթե մտնում ես ցանկացած բովանդակային քննարկման դաշտ, ուրեմն առնվազն դեմ չես վերարտադրությանը, և կողմ ես մեկ մարդու իշխանական կյանքի «հավերժ» երկարաձգմանը։ Վե՛րջ։ Այլ թեմա չկա։
Սահմանադրական փոփոխություններն արվում եմ մեկ մարդու համար, քանզի գործող Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս երկու անգամ անընդմեջ նախագահ աշխատելուց հետո անմիջապես գնալ երրորդ ժամկետին, քանզի պետք է առնվազն մեկ ժամկետ բաց թողնես։ Ահա սա՛ է սահմանադրական փոփոխությունների գլխավոր ենթատեքստը։ Թե չէ, մարդու իրավունքնե՜ր, անկախ դատարա՜ն, ֆլա՜ն, ֆստա՜ն։ Բոլորը դեմագոգիկ բարբաջանքներ են։
Սահմանադրությունն ուզում են փոխել, որպեսզի ժամկետային սահմանափակումը վերացվի։ Եվ ով սա չի հասկանում կամ ցույց է տալիս, թե չի հասկանում, խաղում է իշխանական տիրույթում։

«Конституционная» люстрация
Власти завершили «празднование» 100-летия Геноцида армян (будь их воля, они бы вечно «отмечали» Геноцид, ведь этим выдается прекрасный шанс для занятия дешевым патриотизмом).
Сейчас начинается «конституционное» шоу. Это уже более предметное занятие, так как решается вопрос обеспечения пожизненной власти.
Стартовал процесс инвентаризации старых и новых клиентов. Участники шоу начали высказываться на тему конституционных изменений. Например, «Оринац еркир» уже вошел в содержательные обсуждения, хотя месяцами ранее заявлял, что Армения в конституционных изменениях не нуждается.
Аналогичным заняты и остальные «принципиальные».
Конституционные изменения выполняют функцию своеобразной люстрации. Те, кто входят в поле содержательных обсуждений этих изменений, автоматически попадают в разряд клиентов. И уже не имеет значения, клиентство это на платной или бесплатной основе.
Очевидно, что конституционные изменения предпринимаются не для реформирования системы. Эти власти подобными вопросами не занимались, не занимаются и вряд ли будут заниматься.
Вопрос не в том, на какой модели правления остановится президентский дворец – полупрезидентской или парламентской. Это формальная сторона вопроса. То есть, входящие в поле модельных обсуждений не могут выступать с этой «отмазкой». Вопрос стоит четко: ты за или против конституционных изменений, и предпринимаются они для воспроизводства власти или реформирования?
Если входишь в поле любых содержательных обсуждений, то, как минимум, не против воспроизводства действующей власти и поддерживаешь пожизненную власть одного человека. Ничего другого здесь нет.
Конституционные изменения предпринимаются для одного человека, так как действующая Конституция не позволяет избираться более двух сроков подряд. Таков главный подтекст этих изменений. Иначе права человека, независимые суды, третье, четвертое. Всё это – демагогичные бредни.
Конституцию хотят изменить, чтобы снять ограничение по сроку. И те, кто этого не понимают или прикидываются непонимающими, играют на стороне власти.