ԱՄՆ–ը կոչ է արել Հունաստանին «Թուրքական հոսքի» փոխարեն գազատար կառուցել դեպի Ադրբեջան
Ինչպես գրում է «Գազետա»–ն՝ հունական «protothema.gr»–ին հղումով, ԱՄՆ–ը կոչ է արել հունական իշխանություններին հրաժարվել «Թուրքական հոսք» գազատարի նախագծից՝ հանուն Տրանսադրիատիկյան գազատարի, որը դիվերսիֆիկացնում է եվրոպական մատակարարումներն ադրբեջանական գազի միջոցով։
ԱՄՆ պետքարտուղարության՝ էներգետիկայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Էյմոս Հահշթեյնն Աթենքում հունական իշխանություններին խորհուրդ է տվել դիվերսիֆիկացնել գազամատակարարումները Տրանսադրիատիկյան գազատարի օգնությամբ, քանի որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Եվրոպայի ամենախոշոր գազամատակարարը։
«Ձեզ հարկավոր է գազ ստանալ այլ աղբյուրներից, որոնք ռուսական չեն, ուղղակի մրցակցություն ստեղծելու համար», – ասել է Հահշթեյնը։
Պետքարտուղարության ներկայացուցչի խոսքերով՝ Ադրբեջանն՝ իբրև մատակարար, կբարձրացնի էներգետիկ անվտանգության մակարդակը Եվրոպայում և Հունաստանում։
Սակայն ավելի ուշ, «ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, Հունաստանի էներգետիկայի նախարար Պանայոտիս Լաֆազանիսը հայտարարել է, որ Հունաստանը մտադիր չէ հրաժարվել «Թուրքական հոսք» գազատարի շինարարության նախագծից։
«Մենք աջակցում ենք գազատարը մեր տարածքով անցկացնելու նախագծին, քանի որ դա շահավետ ենք համարում մեր ժողովրդի համար։ Այս գազատարը նոր մակարդակի կհասցնի ինչպես մեր համագործակցությունը, այնպես էլ Եվրոպայում էներգետիկ անվտանգությունը։ Հունաստանը մտադիր է էներգետիկ կենտրոն դառնալ։ Մենք ձգտում ենք բազմամակարդակ ու անկախ քաղաքականություն վարել տարածաշրջանում», –հայտարարել է Լաֆազանիսը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «Գազպրոմը» որոշում է ընդունել «Թուրքական հոսքի» շինարարության մեկնարկի մասին։

США призвали Грецию строить газопровод в Азербайджан вместо «Турецкого потока»
США призвали греческие власти отказаться от проекта газопровода «Турецкий поток» в пользу проекта Трансадриатического газопровода (ТАР), который диверсифицирует европейские поставки с помощью азербайджанского газа, сообщает греческая газета «Прото тема».
В ходе визита спецпредставителя Госдепа США по вопросам энергетики Эймоса Хахштейна в Афины американский дипломат посоветовал греческим властям диверсифицировать поставки газа с помощью ТАР, так как Россия остается крупнейшим поставщиком газа в Европу.
«Диверсификация, в конечном счете, лучший способ обеспечить безопасность поставок. А это означает, что вам следует получать газ из других источников, которые не являются российскими, просто для создания конкуренции», – заявил Хахштейн.
По мнению представителя Госдепа, «Азербайджан – это отличный поставщик, который повысит энергетическую безопасность Европы и Греции».
Однако позже министр энергетики Греции Панайотис Лафазанис заявил, что Афины не планируют отказываться от участия в проекте строительства газопровода «Турецкий поток», передает ТАСС.
«Мы поддерживаем прокладку через нашу страну газопровода, который пойдет от греко-турецкой границы, так как считаем этот проект полезным для греческого народа. Этот газопровод выведет на новый уровень сотрудничество и энергетическую безопасность в Европе. Греция намерена стать энергетическим центром. Мы стремимся проводить многоуровневую и независимую политику в регионе», – заявил Лафазанис.