Սիմոն Կամսարական. «…պատրաստվում եմ նաև Վազգեն Մանուկյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկել ստանձնած պարտավորություններն ի շահ անձնական խնդիրների, նպատակների օգտագործելու համար»
Հիմնարար գիտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, Հանրային խորհրդի պաշտպանության և ազգային անվտանգության հանձնաժողովի ղեկավար Սիմոն Կամսարականը  «7օր»-ի հետ զրույցում ասել է, թե հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ Հանրային խորհրդի կեցվածքը չի կարող գնահատել, որովհետև Հանրային խորհրդի նախագահի ներկայացրած տեսակետը չի համապատասխանում  իրականությանը։
-Կոնկրետ մեր՝ Պաշտպանության և ազգային անվտանգության հանձնաժողովի ժողովի ժամանակ  ոչ ոք կողմ չի արտահայտվել այդ ձևով արձանագրությունների ընդունմանը, բայց ՀՀ նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ հաշվետվություն ներկայացնելիս Վազգեն Մանուկյանն ասել է, թե բոլոր հանձնաժողովներն, ըստ էության, կողմ են։ Դա արդեն հակասում է իրականությանը։ Մյուս հանձնաժողովներում ինչ է եղել, ես կոնկրետ  չեմ կարող ասել, բայց եթե մի հանձնաժողովն էլ, այն էլ՝ Պաշտպանության և ազգային անվտանգության, կողմ չէ, այդ դեպքում ինչպե՞ս կարելի է ասել, որ Հանրային խորհուրդը կողմ է,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչու է նա շարունակում մնալ Հանրային խորհրդում, նա պատասխանել է, թե դա նույնն է, եթե հարցնեն, թե ինչու եք շարունակում մնալ երկրում, եթե քո երկրի իշխանությունները կամ կառույցները հակապետական օրենքներ և գործողություններ են անում։
-Հանրային խորհուրդն ունի իր կանոնադրական նորմերը, և  չպետք է թույլ տալ այն ի չարս օգտագործել։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված Նալբանդյանի դատը սկսելուն զուգահեռ պատրաստվում եմ նաև Վազգեն Մանուկյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկել ստանձնած պարտավորությունները (այն էլ՝ կամավոր) ի շահ անձնական խնդիրների, նպատակների օգտագործելու համար,-ասել է Սիմոն Կամսարականը։

Симон Камсаракан: «...готовлюсь также привлечь Вазгена Манукяна к уголовной ответственности за злоупотребление служебными обязанностями в личных целях и интересах»
Директор армянского центра Фундаментальных наук, руководитель комиссии Общественного совета по обороне и национальной безопасности Симон Камсаракан сказал в беседе с «7or», что не может оценить мнение ОС относительно армяно-турецких протоколов, так как представленная председателем ОС позиция не соответствует действительности.
«Конкретно во время собрания нашей комиссии по обороне и национальной безопасности никто не высказывался за принятие протоколов в этой форме, но представляя во время встречи с президентом  РА отчет, Вазген Манукян сказал, что все комиссии, по сути, за. Это уже не соответствует действительности. Что было в других комиссиях, я сказать не могу, но если даже одна комиссия, к тому же по обороне и национальной безопасности, против, то как в таком случае говорить, что Общественный совет «за», - сказал он.
На вопрос о том, почему он в таком случае продолжает оставаться в ОС, он ответил, что это то же самое, если бы спросили, почему он продолжает оставаться в стране, если власти страны или ее структуры проводят антигосударственные законы и действия.
«ОС имеет свои уставные нормы, и нельзя позволять ими злоупотреблять. Параллельно с судом над Налбандяном в связи с армяно-турецкими отношениями я также готовлюсь привлечь Вазгена Манукяна к уголовной ответственности за злоупотребление служебными обязанностями  (к тому же - добровольно) в личных интересах», - сказал Симон Камсаракан.