Սահակաշվիլին մեղադրել է Պորոշենկոյին քաղաքական կամքի բացակայության համար
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի իշխանական համակարգը թույլ չի տալիս բարեփոխումներ իրականացնել երկրում զարգացած բյուրոկրատիայի պատճառով։ Այս մասին գրում է «Վեստի»–ն։
Այդ բարեփոխումները, ըստ Սահակաշվիլիի, հնարավոր են միայն հանրային ճնշման միջոցով, քանի որ վերևներում բացակայում է քաղաքական կամքը։ Դրա հիմնական պատճառը Վրաստանի նախկին առաջնորդը համարում է այն, որ ուկրաինացի պաշտոնյաները վստահ են իրենց անպատժելիության մեջ, և կարծում են՝ աշխատելու են ընդմիշտ՝ չնայած իշխանափոխությանն ու մայդաններին։ Նրա խոսքերով՝ Ուկրաինայում բյուրոկրատիան իր հիմնական գործառույթը չի համարում քաղաքացիների սպասարկումը։
Սահակաշվիլիի այս հայտարարությանն արդեն արձագանքել է Պետդումայի միջազգային քաղաքականության կոմիտեի ղեկավար Ալեքսեյ Պուշկովը՝ «Թվիթթերի» իր միկրոբլոգում դա համարելով «արդյունավետ ազդանշան Արևմուտքի համար»։

Саакашвили обвинил Порошенко в отсутствии политической воли
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что структура власти на Украине не позволяет проводить реформы в стране из-за развитой бюрократии. Их проведение возможно только под давлением общества, так как наверху нет политической воли, цитирует РИА «Новости» утверждение политика.
Саакашвили видит ключевую проблему в том, что чиновники уверены в своей безнаказанности и в том, что будут работать вечно, несмотря на смену власти и проведенные майданы. При этом, как подчеркивает экс-президент Грузии, бюрократия в стране не считает своей основной функцией обслуживание граждан.
Это заявление уже прокомментировал глава комитета Госдумы по международной политике Алексей Пушков в своем микроблоге в «Twitter». Он назвал это «полезным сигналом для Запада».