Հանրակրթության մասին օրենքում փոփոխություննե՞ր են սպասվում
«Դուպլեքս» ակումբում 2010թ. բյուջեից կրթության ոլորտի հատկացումներին անդրադառնալով՝ Անահիտ Բախշյանն ասել է. «Շատ ծանր վիճակում ենք».
-Նախապես հայտարարված կրթության բարեփոխումների շրջանակներում ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացում այս բյուջեով չի նախատեսվում։ Այսինքն, աշակերտների թվով ֆինանսավորումը մնացել է նույնը, ինչը լուրջ խնդիրներ է բերելու։
Նա նշել է, որ հանրակրթության մասին օրենքով ենթադրվում է նաև, որ ֆինանսավորումը պետք է լինի ըստ ծրագրերի, ինչը, փաստորեն, տեղի չի ունենում։ Դա նշանակում է, որ ավագ դպրոցի ծրագիրը շատ լուրջ հարցականի տակ է դնում կրթության արդյունավետությունը։
Անահիտ Բախշյանը նաև տեղեկացրել է, որ լուրեր կան, որ ուզում են օրենքի մեջ փոփոխություն մտցնել, ինչը շատ վտանգավոր նախադեպ է։

В законе об общем образовании ожидаются изменения?
В клубе «Дуплекс» касаясь вопроса отчислений в сфере образования из госбюджета 2010г., член фракции «Наследие» Анаит Бахшян сказала: «Мы в очень тяжелом состоянии»:
«Этим бюджетом не предусмотрено повышение зарплат учителей, в рамках заранее объявленных реформ образования. То есть, финансирование по числу учеников осталось тем же, что приведет к серьезным проблемам».
Она отметила, что законом об общем образовании предполагается также, что финансирование должно быть по программам, чего фактически не происходит. Это значит, что программа старшей школы ставит под серьезный вопрос эффективность образования.
А. Бахшян также сообщила, что есть информация, что хотят внести изменения в закон, что является очень опасным прецедентом.