Հրայր Կարապետյան. «Թուրքիան արդեն Մինսկի խմբի անդամ դառնալու հայտ է ներկայացնում. սա լիովին հակասում է մեր անվտանգության ռազմավարությանը»
ՀՅԴ խմբակցության անդամ Հրայր Կարապետյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ ՀՀ արտաքին գերատեսչությունները հաճախ մոռանում են ՀՀ նախագահի կողմից հաստատված ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության մասին։
-Մենք այսօր հասել ենք նրան, որ Թուրքիայի արտգործնախարարի տեղակալը մասնակցում է Մինսկի խմբի վերջին նիստին։ Թուրքիան արդեն Մինսկի խմբի անդամ դառնալու հայտ է ներկայացնում։ Սրանք լիովին հակասում են մեր անվտանգության ռազմավարությանը,-ասել է նա։
Ըստ Հրայր Կարապետյանի՝ Թուրքիայի կողմից հնչող հայտարարությունները շատ հստակ նախապայմաններ են։
-Սրանք փաստեր են, որոնք մենք չենք կարող համարել քարոզչական հնարքներ կամ ներքին օգտագործման  իրողություններ։ Սրանք կայացած փաստեր են, որոնք սպառնալիքներ են մեր ազգային անվտանգությանը։ Թուրքիան է այսօր նախապայմաններ դնում մեր առջև, փոխանակ մենք դնենք,-ասել է ԱԺ պատգամավորը։
Նրա խոսքերով՝ երբեք Թուրքիան նման ակտիվությամբ չի բարձրացրել Ղարաբաղի հարցը, և արձանագրությունների ստորագրումն այս տեսքով թույլ է տվել Թուրքիային ամրապնդել իր դիրքերն ու ավելի հեռուն գնալ։

Грайр Карапетян: «Турция уже представляет заявку на членство в Минской группе - это полностью противоречит стратегии нашей безопасности»
Во время встречи с журналистами член фракции АРФД Грайр Карапетян сказал, что внешнеполитические ведомства РА часто забывают об утвержденной президентом РА стратегии национальной безопасности.
«Мы сегодня достигли того, что заместитель министра иностранных дел Турции принял участие на последнем заседании Минской группы. Турция уже представляет заявку на членство в Минской группе - это полностью противоречит стратегии нашей безопасности», - сказал он.
По мнению Грайра Карапетяна, звучащие со стороны Турции заявления являются очень четкими предусловиями.
«Это факты, которые мы не можем считать пропагандистскими средствами или фактами для внутреннего потребления. Это состоявшиеся факты, которые являются угрозами нашей национальной безопасности. Сегодня Турция выдвигает нам предусловия, вместо того, чтобы выдвигали мы», - сказал депутат НС.
По его словам, Турция еще никогда не поднимала вопрос Карабаха с такой активностью, и подписание протоколов в таком виде позволило Турции укрепить свои позиции и пойти дальше.