«Գերագույն խորհուրդ- պատգամավորական ակումբ» ՀԿ-ը` ՍԴՀԿ գործունեության մասին
«Գերագույն խորհուրդ-պատգամավորական  ակումբ» ՀԿ-ը տարածել է հաղորդագրություն, որում անդրադաևձել է Վարդան Խաչատրյանի ՍԴՀԿ անդամակցության դադարեցման հարցին։ Հաղորդագրությաքն մեջ մասնավորապես ասվում է. «Եթե  ճիշտ  է  տեղեկատվությունն  այն մասին, որ  ՍԴՀԿ  կենտրոնական  վարչությունը  միջամտել  է  ՍԴՀԿ  հայաստանյան  կազմակերպության  գործունեությանն, իսկ  վերջինս էլ  ենթարկվել է  դրան, ապա  դա  կնշանակի, որ  ՍԴՀԿ  Կանոնադրությունը  և  գործունեությունը  հակասում  են  «Կուսակցությունների մասին»  ՀՀ  օրենքի  3-րդ  հոդվածի  պահանջներին:
Դա  էլ,  իր  հերթին,  կնշանակի, որ  ՍԴՀԿ  գործունեությունը  հակասում  է  ՀՀ  Սահմանադրության  7-րդ  հոդվածով  սահմանված  դրույթներին, այսինքն'  համաձայն  հիշյալ օրենքի  30-րդ  և  ՀՀ  Սահմանադրության  100-րդ  հոդվածների    պահանջների, Սահմանադրական  դատարանը  կարող  է  կասեցնել  կամ  արգելել  ՍԴՀԿ  հայաստանյան կազմակերպության  գործունեությունը»:

ОО Депутатский клуб «Верховный совет» о деятельности СДГП
ОО Депутатский клуб «Верховный совет» распространила заявление, в котором обращается к вопросу приостановления членства Вардана Хачатряна в СДГП. В заявлении, в частности, говорится: «Если информация о том, что центральное правление СДПА вмешалось в деятельность армянской организации СДГП, а последняя подчинилась ей, является верной, то это будет означать, что Устав и деятельность СДГП противоречат требованиям 3-й статьи закона РА «О партиях.
Это, в свою очередь, будет означать, что деятельность СДГП противоречит определенным 7-ой статьей Конституции РА положениям, то есть, согласно требованиям 30-й статьи упомянутого закона и 100-ой ст. Конституции РА Конституционный суд  может  приостановить или  запретить деятельность армянской организации СДГП.