«Ուժեղ» տղամարդկանց «կոդեքսը»
ՀՀԿ գաղափարական թևի ներկայացուցիչ, գենարալ–պատգամավոր Սեյրան Սարոյանը, անդրադառնալով Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի թեմային, նշել է, որ ուժեղ մարդկանց չեն սիրում, և դա է պատճառը, որ Սուրիկը թիրախ է դարձել։
«Գնացե՛ք Սյունիքի գյուղեր և տեսե՛ք, թե ինչ կարծիքի են Խաչատրյանի մասին»,– հայտարարել է Սարոյանը։
Վերջին օրերին Լիսկայի քաղաքական փաստաբանի դեր ստանձնած Սարոյանը, փաստորեն, ուրույն պատկերացումներ ունի ուժի մասին։
Ուժ ասելով, երևի, նա նկատի ունի Սյունիքում խփվող «տոկոսներն» ընտրությունների ժամանակ։
Այդ առումով Լիսկան, իրոք, ուժեղ է։
Լիսկան ուժեղ է եղել նաև պատերազմի տարիներին՝ կարողանալով կազմակերպել ադրբեջանցիներից ազատագրվող տարածքների թալանը և հաջողությամբ հաղթահարելով կապիտալի նախնական կուտակման դժվարին փուլը։
Լիսկան ուժեղ է նաև այն առումով, որ իր տան բակում մեկ կրակոցից մարդն անմիջապես մեռնում է, իսկ ահա Լիսկայի վրա կրակողը կամ կրակողները (իրո՞ք) ավելի քան տասն անգամ փորձել են, բայց մեկ անգամ չեն կարողացել նշանակետին կպչել։
Լիսկան ուժեղ է, քանզի դարձել է անփոխարինելի կադր Բաղրամյան 26–ի համար։ Ուրիշ էլ ո՞վ անձնուրացաբար կծառայի իշխանության վերին օղակին։ Միայն կրկնահանցագործ ուժեղ մարդը։
Լիսկայական չափանիշներով ուժեղ է նաև ինքը Սեյրանը։ Նա հաջողացրել է կռվի տարիներին «ասֆալտի ֆիդայի» աշխատել, բայց հետո գեներալ դառնալ։
Սեյրանին հաջողվեց նաև «թասիբով խոպանչու» համար փաստաբանություն անել ԱԺ դահլիճում։ Դե, իսկ տոկոսներ նա Լիսկայից ոչ պակաս է «խփում»։
Մի խոսքով, ի դեմս Լիսկայի, Սեյրանի ու ՀՀԿ գաղափարական թևի մյուս ներկայացուցիչների՝ ուժեղ տղամարդկանց հետ գործ ունենք։
Մնում է միայն կռահել, թե որ ծակին քանի թուման կտան նույն այդ տղամարդիկ, երբ հաջողվի համաժողովրդական մոբիլիզացիայի օգնությամբ իշխանափոխության հասնել։

Кодекс «сильных» мужчин
Касаясь темы губернатора Сюникского марза Сурика Хачатряна, представитель идеологического крыла РПА генерал-депутат Сейран Сароян отметил, что сильных людей не любят, поэтому Сурик и стал мишенью.
«Зайдите в любое из сел Сюника, и вы увидите, какого там мнения о Хачатряне», - заявил Сароян.
Фактически, взявший на себя в последние дни роль политического адвоката Лиски Сароян имеет о силе своеобразное представление.
Говоря «сила», он, по всей видимости, имеет в виду «набиваемые» на выборах в Сюнике проценты.
В этом плане Лиска действительно силен.
Лиска был силен и в годы войны, когда сумел организовать разграбление освобожденных от азербайджанцев территорий и преодолеть трудный этап первоначального накопления капитала.
Лиска силен и в том отношении, что от одного выстрела во дворе его дома человек сразу же умирает, а стрелявший или стрелявшие (неужто?) в него самого производят десять выстрелов, и ни один из них не достигает своей цели.
Лиска силен, так как стал для президентского дворца незаменимым кадром. Кто еще так самоотверженно будет служить высшему звену власти? Лишь рецидивно сильный человек.
По применяемым в отношении Лиски меркам силен и сам Сейран. Ему удалось поработать в годы войны «асфальтным фидаином», но стать впоследствии генералом.
Сумел Сейран также заняться адвокатством в зале НС для «ревнительного шабашника». Проценты же он «набивает» не меньше Лиски.
Словом, в лице Лиски, Сейрана и других представителей идеологического крыла РПА мы имеем дело с сильными мужчинами.
Остается только угадать, сколько кровных они будут готовы отдать за укромное место, когда удастся посредством общенародной мобилизации добиться смены власти.