Ինչպես հայտնի է, ՀԷՑ–ը դիմել է Ռոբերտ Նազարյանի գլխավորած ձրիակերների հանձնաժողովին՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման համար։ Այդ լուրը ցեցի պես քայքայում է բոլորի նյարդերը, հատկապես՝ մեկ միլիոնի հասնող աղքատների։
Ուշագրավն այն է, որ հոսանքի գնի թանկացման մասին խոսում են բոլորը, բացի այս թեմայի համար պատասխանատու հիմնական սուբյեկտներից՝ ՀԷՑ, Հանրային ծառայությունների հանձնաժողով և Բաղրամյան 26։
Ուշագրավ է նաև այն, որ սակագնի բարձրացմանը դեմ են բոլորը, այդ թվում՝ ՀՀԿ–ականները, բայց սակագինն, ըստ ամենայնի, կբարձրանա։ Ասել է թե՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի փոփոխությունը դարձել է սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով խորհրդարանական կառավարմանն անցնելու պես մի բան. բոլոր հիմնական սուբյկետները, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանը, հրապարակավ դեմ են արտահայտվում խորհրդարանական կառավարման համակարգին, բայց փոփոխությունների հանձնաժողովը «դեմ է տալիս» իր ուզածը։ Սրտաճմլիկ պատմություն է ստացվում, այնպես չէ՞։
Երևի աշխարհում չկա մի դեպք, երբ սահմանադրական փոփոխություն նախաձեռնած սուբյկետը (մեր դեպքում՝ Սերժ Սարգսյանը) անձամբ դեմ լինի իր իսկ նախաձեռնած գործընթացի բովանդակային մասին։ Բայց դե, մերն ուրիշ է։
Ուրիշ է նաև ՀԷՑ–ի գցած ցեցը։
Նորից սկսվել են «քաղաքացիականոտ» ակցիաներ։ Տպավորությունն այնպիսին է, որ նախապատրաստվում է «Տարո՛ն ջան, գեղեցիկ չէ»–ի պես մի բան, երբ կինոյի վերջում կգա «տղեն», ու հոսանքի գինը կբարձրանա, ասենք, ոչ թե 17, այլ «ընդամենը» 10 դրամով։ Բոլորը կլինեն գոհ ու երջանիկ, համ էլ՝ հայրենասեր և ալտրուիստ։ Կտուժեն ու է՛լ ավելի կաղքատանան չունևորները։
Թամաշան այս թեմայով դեռ շատ կշարունակվի։ Մինչդեռ, բոլոր խնդիրները լուծելու համար, ինչպես դասականն էր պնդում, պետք է գլխից բռնել։

Как известно, компания «Электрические сети Армении» (ЭСА) обратилась в комиссию нахлебников во главе с Робертом Назаряном с заявкой о повышении тарифа на электроэнергию. Эта новость подобно занозе действует на нервы людей, в особенности миллиона живущих за чертой бедности.
Примечательно то, что о повышении стоимости электричества говорят все, кроме ответственных за это основных субъектов – ЭСА, Комиссии по регулированию общественных услуг и Баграмяна 26.
Любопытно и то, что против повышения тарифа выступают все, в том числе члены РПА, но он, по всей видимости, все-таки поднимется. Изменение тарифа на электроэнергию стало чем-то вроде перехода на парламентскую модель правления посредством конституционных изменений: все основные субъекты, в том числе Серж Саргсян, публично выступают против парламентской системы правления, но комиссия по изменениям «втуляет» своё. Душещипательная история получается, не правда ли?
Наверное, в мире нет второго такого примера, когда инициировавший конституционные изменения субъект (в нашем случае – Серж Саргсян) был бы против содержательной части инициированного им же процесса. Но мы-то другого сорта.
Иного сорта и заноза ЭСА.
Снова начались «гражданские» акции. Впечатление такое, что подготавливается что-то вроде «Тарон джан, некрасиво!», когда в конце придет «парень из кино», и тариф на электроэнергию повысится, скажем, не на 17, а «всего лишь» на 10 драмов. Все будут счастливы и довольны, да и патриотичны и альтруистичны в придачу. Пострадают же и еще более обеднеют и без того неимущие.
Продолжаться шоу на эту тему будет еще долго. Между тем как для решения проблемы нужно, как выразился бы классик, ловить крупную рыбешку.