Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է ՌԴ դեմ պատժամիջոցների «աստիճանական մեղմացման» պայմանը
Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Լորան Ֆաբիուսը «The Wall Street Journal»–ին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է ՌԴ դեմ կիրառվող պատժամիջոցների մեղմացման հնարավորությունը։
«Պատժամիջոցները կարող են աստիճանաբար մեղմանալ, եթե մենք օրեցօր ավելի մեծ առաջընթաց գրանցենք մինսկյան պայմանավորվածությունների իրագործման հարցում»,–ասել է Ֆաբիուսը։
Միևնույն ժամանակ, նախարարը բացառել է ԵՄ–ի կողմից ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների փուլ առ փուլ չեղարկումը մինչև 2015թ. վերջ։ Նրա խոսքերով՝ հակառուսական պատժամիջոցների մեղմացման հարցը վերջերս քննարկվել է Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչների հետ։
Ֆաբիուսը կարծում է, որ, ընդհանուր առմամբ, Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը բարելավվում է՝ չնայած զինադադարի խախտումներին։

МИД Франции назвало условия для «постепенного смягчения» санкций против России
Глава МИД Франции Лоран Фабиус прокомментировал возможность смягчения санкций против России в интервью газете «The Wall Street Journal».
«Санкции могут быть постепенно смягчены, если мы все больше и больше будем продвигаться в выполнении Минских соглашений», – сказал он.
Министр также не исключил возможности поэтапного снятия санкций Евросоюза в отношении России до конца 2015 года. По его словам, вопрос смягчения антироссийских санкций в недавнем времени обсуждался с представителями Германии и Великобритании.
Фабиус считает, что в целом ситуация на Украине становится лучше, несмотря на нарушения условий перемирия.