ԱՄՆ–ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել չփակել ԵԱՀԿ գրասենյակը
Վաշինգտոնը հիասթափված է Բաքվում գտնվող ԵԱՀԿ գրասենյակը փակելու Ադրբեջանի ծրագրից՝ միաժամանակ վստահ լինելով, որ այդ որոշումը պետք է ընդունվի կոլեգիալ՝ կազմակերպության 57 անդամ բոլոր պետությունների կողմից։ Ինչպես նշում է «Кавказский узел»–ը, այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ–ում ԱՄՆ դեսպան Դանիել Բայերը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի ժամանակ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն մեկ ամիս ժամանակ էր տվել ԵԱՀԿ–ին Բաքվում գտնվող գրասենյակի գործունեությունը դադարեցնելու համար։ Ադրբեջանի իշխանությունները նման քայլի պատճառը չէին ներկայացրել։
«Այդ որոշումը խոր հիաթափություն է առաջացնում։ Միաժամանակ, կարևոր է հիշել, որ նախագծերի համակարգող գրասենյակը գործում է քաղաքական մանդատի հիման վրա՝ համաձայնեցված ԵԱՀԿ 57 անդամ բոլոր պետությունների կողմից։ Այդ պատճառով ընդունված որոշումը, ինչպես և անդամ պետությունների կոնսենսուսով ընդունված ցանկացած այլ որոշում, կարող է չեղարկվել միմիայն կոնսենսուսի հիման վրա»,–ասել է Բայերը։
Նա նաև հատուկ ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ոչ կառավարական կազմակերպությունների և միջազգային գործընկերների քննադատությունները պետք է ընդունեն ոչ թե որպես սպառնալիք, այլ խնդիրները քաղաքական ճանապարհով լուծելու հնարավորություն։
«Գրասենյակը պետք է շարունակի գործել, և մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը՝ վերանայել իր մտադրությունը»,–հավելել է Բայերը։

США призвали власти Азербайджана не закрывать офис ОБСЕ в Баку
Вашингтон разочарован планами ликвидировать бакинский офис ОБСЕ, однако это решение должно приниматься коллегиально всеми 57 государствами-участниками организации. Как сообщает «Кавказский узел», об этом заявил посол США в ОБСЕ Даниэль Байер.
МИД Азербайджана дал ОБСЕ месяц, чтобы завершить работу офиса организации в Баку. Информация об этом появилась в СМИ 6 июня. При этом власти Азербайджана не дали разъяснений о причинах подобного шага.
«Это вызывает глубокое разочарование. В то же время важно помнить, что офис координатора проектов функционирует на основе политического мандата, согласованного всеми 57 государствами-участниками ОБСЕ. Поэтому, как и любое решение, принятое консенсусом государств-участников, оно может быть отменено только на основе консенсуса», – отметил Байер.
Также он особо подчеркнул, что власти Азербайджана должны принимать конструктивную критику от НПО и своих международных партнеров не как угрозу, а как возможность политического решения проблемы.
«Офис должен продолжать работать, и мы призываем правительство Азербайджана пересмотреть свое намерение», – заявил посол США в ОБСЕ.